Co oznacza słowo valuebet? Pełne objaśnienie

Typerzy pragnący poprawić swoje wyniki na zakładach bukmacherskich powinni jak najszybciej zapoznać się z pojęciem valuebet. To wartościowy zakład, którego kurs jest opłacalny w stosunku do prawdopodobieństwa wyniku. Na podstawie prostego wzoru możesz samodzielnie sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie zakład rzeczywiście jest valuebetem. Niezbędna okaże się jednak rzetelna analiza bukmacherska, na podstawie której ocenić będzie można prawdopodobieństwo. W tym artykule dowiesz się, jak obstawić wartościowy zakład, czyli valuebet.

Czym jest valuebet?

Valuebet to połączenie dwóch angielskich słów: value (wartość) oraz bet (zakład). Słowo to możemy zatem tłumaczyć jako wartościowy zakład. Konkretniej chodzi o zakład, którego kurs bukmacherski jest opłacalny w stosunku do prawdopodobieństwa takiego wyniku. Sam kurs bukmacherski to nic innego, jak właśnie liczbowe odwzorowanie szans poszczególnych scenariuszy. Tyle tylko, że zawiera on również marżę bukmacherską, a ponadto, może być ustawiony w taki sposób, aby nieco „zakłamywać” szanse i zachęcić większą liczbę graczy do obstawienia takiego zakładu. W związku z tym, valuebet to zakład, który powinien opierać się na rzetelnej i obiektywnej analizie.

Obstawianie valuebetów to jedna z podstawowych technik ukierunkowanych na poprawienie wyników osiąganych przez typerów. Z czasem typerzy nabierają doświadczenia. Są w stanie dużo szybciej rozpoznać, czy kurs na interesujące ich spotkanie jest opłacalny, czy też zdecydowanie zaniżony. Jeśli kurs jest zbyt niski, wówczas można podjąć jedną z kilku decyzji: poszukać wyższych kursów u innych bukmacherów, poszukać podobnych typów, ale o wyższych kursach (np. zakłady z handicapem) lub po prostu zrezygnować z tego wydarzenia i obstawić inne.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Jak sprawdzić, czy zakład jest wartościowy?

No dobrze, skoro wiemy już, czym jest valuebet, możemy przejść do konkretów, czyli do sposobu sprawdzenia realnej wartości zakładu. W tym celu potrzebujesz dwóch wartości: kursu oraz szansy trafienia wyniku wyrażonej w formie liczbowej (np. 85% jako 0,85). Oto wszystkie najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć o obliczaniu value zakładu:

  • Wartość zakładu = kurs bukmacherski * prawdopodobieństwo wyniku
  • Rezultat powyżej 1 oznacza, że zakład jest wartościowy,
  • Wynik w przedziale 0,90 – 0,99 jest warty zastanowienia,
  • Wynik poniżej 0,90 oznacza, że zakład jest nieopłacalny.

Jak łatwo się domyślić, najtrudniejszym zagadnieniem w ocenie wartości zakładu jest oczywiście rzetelne i obiektywne oszacowanie prawdopodobieństwa zdarzenia. W tym celu należy wykonać analizę przedmeczową, która powinna obejmować statystyki, bilans H2H, a także doniesienia medialne. Pułapką jest obstawianie meczy swoich ulubionych drużyn oraz zawodników, ponieważ wtedy trudniej o obiektywizm. Należy pamiętać, że każda analiza na konkretny typ jest obarczona pewnym błędem wynikającym z własnych oczekiwań.

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

O czym informują nas kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie są ustalane na podstawie prawdopodobieństwa zdarzenia. W teorii, kurs 2,00 to idealne 50%, podczas gdy 1,10 to ok. 90%. Z kolei kurs 10,00 oznacza jakieś 10% szansy na trafienie. W praktyce jednak, kursy bukmacherskie nie zawsze trafnie oceniają prawdopodobieństwo. Przede wszystkim musimy pamiętać o marży, którą bukmacher dolicza (czy raczej odejmuje) od kursu bukmacherskiego. Ma to zagwarantować zyski w perspektywie długoterminowej. I tak, w przypadku zdarzenia z 50% szans na trafienie spotkamy się z kursami 1,85 – 1,95. W sieci dostępne są nawet strony, które pozwalają obliczyć marżę bukmachera.

Dodatkowo, kursy bukmacherskie w dużej mierze są opracowywane przez algorytm komputerowy bazujący na obszernych statystkach. Nad wszystkim czuwają analitycy, którzy mogą modyfikować kursy, a także ustalać kursy ręcznie w przypadku bardzo popularnych zdarzeń. Nierzadko kursy są ustawiane w taki sposób, aby skłonić graczy do obstawiania typu, który wcale nie jest tak prawdopodobny, jak wskazywałby na to kurs. Dlatego nie należy z góry skreślać wysokich kursów, ponieważ można wśród nich znaleźć dobre okazje do obstawienia wartościowego zakładu. Kursy mogą się również zmieniać automatycznie w zależności od tego, jak typują klienci bukmachera.

Analiza bukmacherska to podstawa

Prawdopodobieństwo wyniku można obliczyć na podstawie rzetelnej i obiektywnej analizy. Nie jest to zadanie proste, ale typerzy, którzy potrafią wykonać taką analizę, mogą w krótkim czasie znacząco poprawić swoje wyniki odnoszone w świecie zakładów bukmacherskich. Realizując taką analizę należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, a mianowicie: statystyki oraz wyniki ostatnich spotkań, warunki do rozgrywania spotkania, czynniki, które mogą premiować jedną lub drugą stronę (np. nawierzchnia kortu w tenisie), bilans bezpośrednich pojedynków, a także doniesienia medialne związane ze spotkaniem (np. informacje o ewentualnych kontuzjach).

Czytaj również:  Czym jest handicap i jak go obstawić?

Kursy bukmacherskie bazują przede wszystkim na statystykach i suchych liczbach. Pozostałe czynniki są uwzględnianie przez analityków. Biorąc jednak pod uwagę, że każdego dnia w serwisie bukmacherskim znajdziemy setki tysięcy zakładów, ciężko o rzetelne ustawienie kursu dla każdego zdarzenia. To sprawia, że często można trafić zarówno na wartościowe zakłady, jak również na typy, które są nie warte uwagi. Typerzy powinni opierać się na dyscyplinach i rozgrywkach, które śledzą i dobrze znają. W ten sposób łatwiej im będzie rzetelnie wykonać analizę i ocenić jej słuszność. Dla bezpieczeństwa, wynik procentowy, który uzyskamy, warto obniżyć o te 5%.

Jak obstawić valuebet krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak w praktyce wykorzystać założenia valuebet? Najłatwiej będzie posłużyć się konkretnym przykładem. Weźmy mecz tenisowy pomiędzy Aryną Sabalenką i Igą Świątek z ćwierćfinału turnieju Doha w 2022 roku. Kurs na Białorusinkę wynosi 1,75, a na Polkę 2,10. Taką analizę mogli sporządzić gracze:

  • Iga Świątek bardzo robrze rozpoczęła sezon, emanując pewnością siebie i pokonując wiele trudnych rywalem. Półfinał Australian Open to potwierdzenie wysokiej formy.
  • Aryna Sabalenko boryka się natomiast z serwisem. W ostatnim czasie popełniała sporo podwójnych błędów, a skuteczność pierwszego serwisu nie była wysoka.
  • Z drugiej strony, serwis wydaje się słabszą stroną także u Igi Świątek, która dość często traci gemy przy swoim podaniu, zwłaszcza z zawodniczkami silnie returnującymi.
  • Turniej w Doha jest rozgrywany na szybkich kortach, które dają handicap zawodniczkom lubiącym agresywną grę. Igą jest przykładem takiej zawodniczki.
  • W ostatnich 10 spotkaniach Aryna wygrywała sześciokrotnie. Z kolei Iga aż ośmiokrotnie.
  • Panie mierzyły się w listopadzie 2021 roku. Wówczas lepsza okazała się Białorusinka, która po wyrównanym starciu wygrała 2-1.

Na podstawie powyższych analiz można odnieść wrażenie, że Sabalenka jest faworytką jedynie na papierze. Z analizy wychodzi nam, że Białorusinka ma 45% szansy na wygraną, podczas gdy Iga 55%. Wartości zakładów prezentują się następująco. W przypadku Sabalenki: 0,45 * 1,75 = 0.78. Zakład nieopłacalny. W przypadku Igi: 0,55 * 2,10 = 1,15 – zakład opłacalny. Spotkanie w Doha zakończylo się wygraną Igi Swiątek. Oczywiście łatwo jest posłużyć się przykładem spotkania, znając jego wynik, ale powyższy przykład dobrze odzwierciedla to, czym jest wartościowy zakład.

Dlaczego warto obstawiać valuebety?

W szerszej perspektywie czasu o wynikach najlepiej świadczy wskaźnik Yield, czyli stosunek wygranych do sumy stawek zakładów. Jeśli jest ujemny, oznacza, że gracz traci pieniądze. Jeśli jest dodatni, oznacza, że gracz wygrywa więcej, niż obstawia. Nawet przy bardzo wysokiej skuteczności można notować ujemny Yield. Wynika to w dużej mierze właśnie z marży bukmacherskiej. Można zapobiec temu problemowi obstawiając valuebety, czyli wartościowe zakłady. W ten sposób znacznie zwiększasz szansę uzyskania dodatniego Yielda w szerszej perspektywie czasu.

Straty odnoszone przez wielu graczy są spowodowane właśnie nadmierną ufnością w kursy bukmacherskie. Sporo początkujących graczy typuje „papierowy faworytów”. Widzimy spotkania najważniejszych lig europejskich i od razu wpadają nam w oczy faworyci z niższymi kursami. W praktyce jednak, niski kurs wcale nie musi oznaczać realnego faworyta. Dlatego też, warto kierować się własnymi analizami, które pomogą w rzetelnym oszacowaniu prawdopodobieństwa. Valuebet to prosty sposób na szybką poprawę notowanych wyników.

Promocje pomocne przy obstawianiu valuebet

W obstawianiu wartościowych zakładów pomóc mogą liczne promocje bukmacherskie. Na uwagę zasługują przede wszystkim te promocje, w ramach których gracze mogą liczyć na podwyższone kursy na popularne wydarzenia sportowe. Przynajmniej kilku legalnych bukmacherów posiada tego typu oferty. W ten sposób łatwiej można trafić na wartościowe zakłady. Propozycje bukmacherów warto jednak dokładnie przeanalizować, ponieważ nie wszystkie podwyższone kursy są realnie godne uwagi. Inną bardzo pomocną promocją jest możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich bez 12-procentowego podatku od stawki. Kupony obstawione w ramach tej promocji oferują ewentualną wygraną wyższą o 14%. To kolejny sposób na to, aby valuebet był jeszcze bardziej opłacalny.

Czy można obstawiać u kilku bukmacherów?

W technice valuebet kluczowe jest dobieranie wysokich kursów bukmacherskich. Na ten moment, na polskim rynku bukmacherskim działa ponad 20 legalnych bukmacherów, a to oznacza, że rozpiętość kursów może być naprawdę spora. Weźmy chociażby mecz Bayernu Monachium z Salzburgiem. Kursy na Bawarczyków wahają się od 1,20 do 1,25, w przypadku remisów są to widełki od 7,00 do nawet 8,00, z kolei w przypadku zwycięstwa Salzburga kursy zaczynają się od 10,00, a kończą na 14,00.

Konkluzja

Rodzi się zatem pytanie, czy można obstawiać zakłady u kilku bukmacherów, tak, aby móc wykorzystać najwyższe kursy? Jak najbardziej, wielu doświadczonych typerów posiada konta w kilku serwisach bukmacherskich, aby móc skorzystać z wyższych kursów i promocji. W ten sposób, strategia oparta na valuebet staje się dużo bardziej efektywna.


W branży zakładów bukmacherskich niekiedy zdarza się tak, że analitycy sportowi popełniają błędy, co skutkuje zawyżonym kursem w przypadku, gdy ten powinien być o wiele mniejszy. Wówczas dochodzi do sytuacji, że gracz ma okazję na większą wygraną. Taka sytuacja w zakładach bukmacherskich określana jest jako Valuebet, a więc wartościowy zakład, czyli taki, który po prostu należy obstawić. W dzisiejszym artykule omawiamy właśnie ten temat. Opiszemy zatem o co chodzi, a także w jaki sposób szukać takich opcji.

Czytaj również:  Systemy Bukmacherskie - Opisy popularnych systemów bukmacherskich

Co to jest valuebet?

Tłumacząc powyższe słowo z języka angielskiego możemy uzyskać dwa słowa: “wartościowy zakład”. Pochodzi to od zlepienia dwóch słów, a więc value, czyli wartość, a także bet, a więc zakład. Chodzi oczywiście o to, że gracz zgłębiając wiedzę na temat danego wydarzenia sportowego zauważa, że kurs na faworyta jest zaskakująco wysoki, nawet za wysoki, a to stwarza mu dobrą okazję do zagrania i odebrania wyższej wygranej niż on sam się spodziewał. Oczywiście nie mamy tu do czynienia z żadną ustawką, ale zwykłym błędem bukmacherów.

Wiadome jest, że pracą nad ustalaniem kursów zajmują się odpowiednio wykształceni ludzie, których można nazwać oddsmakerami. Do ich zadań właśnie należy oszacować prawdopodobieństwo wygranej danej drużyny i ustalenie kursów na dane wydarzenie sportowe. W przypadku pomyłki, błędnego szacunku można mówić o wydarzeniu nazwanym jako valuebet.

Skąd wiedzieć, że mamy do czynienia z zakładem wartościowym?

Aby dowiedzieć się, że mamy do czynienia z valuebetem potrzeba uzwzględnić kilka czynników. Są one niezbędne, gdyż gołym okiem jest to nie do zauważenia. Oczywiście najpierw potrzebna jest odpowiednia analiza spotkania. Rola gospodarza, forma dwóch drużyn, to jak wyglądają w meczach domowych, a także wyjazdowych, układ tabeli, spotkania bezpośrednie, a także informacje na temat dwóch drużyn, czyli potencjalne składy i zawodnicy, których może zabraknąć. Dużo może dać śledzenie mediów społecznościowych, jak Twitter czy Facebook.

W tym momencie można oszacować procentowe prawdopodobieństwo. Wówczas jasne będzie, która z drużyn będzie faworytem danego spotkania.

W tym przypadku ciekawym przykładem może być niedzielne spotkanie Rennes kontra Paris Saint Germain. Na Roazhon Park zagrali 5 i 1 drużyna w tabeli. Faworytem zatem była ekipa gości, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą sprawić, że kurs na PSG był zaniżony, a zagranie na Rennes, które spotkanie wygrało, było dobrym pomysłem.

Przede wszystkim Rennes świetnie wygląda w tym sezonie u siebie, wygrywając do tego spotkania w 8 z 9 spotkań. Ostatni raz przegrali na inaugurację sezonu z Lorient. Poza tym nie przegrali u siebie ani razu w Lidze Europy. To sprawiło, że Francuzi wyszli z grupy z 2 miejsca.

Kolejne istotne kwestie

Kolejny aspekt to słabsza dyspozycja Paryżan na wyjazdach. W poprzedniej kolejce zostali pokonani przez Lens 3:1, a w tym sezonie już gubili punkty z Reims i Benficą Lizbona.

Christophg Galtier będąc pewnym swego posadził na ławce Kyliana Mbappe i Achrafa Hakimiego desygnując do gry 16-latka Warrena Zaire-Emery’ego, a także 20-latka Hugo Ekitike. Poza tym poza kadrą byli Presnell Kimpembe, czy Marco Verratti.

Kolejny aspekt to spotkania bezpośrednie, w których rywalizacja była dosyć wyrównana, a warto sprawdzić, jak to wyglądało do tej pory w meczach na Roazhon Park. Gospodarze nie przegrali w 4 ostatnich spotkaniach, z czego 3 był w lidze. W tym czasie uzyskali 2 zwycięstwa i 2 remisy (1 w Pucharze Francji, lepsze egzekwowanie rzutów karnych dało Rennes puchar).

Teraz można wyliczyć, czy mamy do czynienia z Valuebet. Najpierw warto zająć się wyliczeniem prawdopodobieństwa. Gracz ma łatwiej, ponieważ może to wyliczyć na podstawie kursu. Wiadome, że kurs na Rennes wynosił 5.4, na zwycięstwo PSG 1.65, natomiast na remis 4.30.

Sugerując się odpowiednim kursem (1/kurs = rachunek prawdopodobieństwa) wiadome, że

procent na Rennes wynosi 0.19 podczas, gdy na PSG 0.60, stąd też na remis wynosi on 0.21.

Teraz korzystając z kolejnego wzoru możemy wyliczyć, czy mamy do czynienia z Valuebet. Jak to sprawdzić? Po podstawieniu do wzoru wartość wyrażenia musi być wyższa niż 1.

Wzór to p*k > 1

W tym przypadku p oznacza prawdopodobieństwo, natomiast k oznacza kurs

Podstawiając konkretne liczby, a więc 0,19 * 5,4 wychodzi nam 1,02, a więc mamy do czynienia z Valuebet. To Paris Saint Germain było faworytem, ale spotkanie zakończyło się zwycięstwem Rennes 1:0 po golu Hamari Traore.

Kryterium Kelly’ego

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której warto wiedzieć to znaczy, jak wyliczyć odpowiednią stawkę na dany zakład. Można to obliczyć z konkretnego wzoru.

B* (p * k – 1) / (k – 1) = stawka

B oznacza środki na koncie gracza, p oznacza prawdopodobieństwo, natomiast k to kurs wystawiony przez bukmacherów

Możliwe jest w tym przypadku podstawienie konkretnych cyfr, co pozwala na wyliczenie konkretnej stawki, którą można postawić u bukmachera na konkretny zakład. Oczywiście im środki na koncie gracza są większe, tym stawka będzie większa. Analogicznie w drugą stronę. Z tego wzoru bardzo często korzysta się nie tylko w przypadku zakładów bukmacherskich, ale także choćby w kasynie.

Jak znaleźć Valuebet?

Oczywiście logiczne jest to, że żaden z graczy nie będzie obliczał wartości dla każdego spotkania sprawdzając, czy jest zakładem wartościowym, ponieważ zajęłoby mu to zbyt wiele czasu i nie każdego dnia coś takiego udałoby mu się znaleźć. Wyszukiwanie tego typu opcji z błędem bukmachera nie jest na pewno prostą sprawą. Oczywiście sama analiza i zawężenie poszukiwań do jednego, dwóch sportów, którymi najbardziej interesuje się klient i na ten temat ma największą wiedzę.

Czytaj również:  Obstawianie meczy aplikacja - jak obstawiać mecze przy pomocy aplikacji bukmacherskich?

Później wiedząc już, z jakiej grupy spotkań gracz będzie wybierał propozycje do kuponu może postępować w powyższy sposób, który jak widać sprawdził się, ponieważ mieliśmy do czynienia z zakładem wartościowym, który dodatkowo się sprawdził.

Bez tego nie należy sugerować się swoją własną intuicją, bo ta może być po prostu mylna. Statystyki, garść informacje czy media społecznościowe mogą jak najbardziej pomóc. Nie potrzeba na to wiele czasu, poza tym bardzo często w serwisie internetowym można znaleźć garść przydatnych informacji, wiadomości, czy statystyki po to, aby gracz miał ułatwione zadanie i nie musiał nigdzie indziej szukać.

Informacje na temat lig

Oczywiście znaczna większość osób posiada wiedzę na temat mocniejszych lig, bardziej znanych rozgrywek. To samo tyczy się analityków, stąd w takich ligach pojawia się mniej błędów. Dużą uwagę warto poświęcić tym ligom mniej znanym, ponieważ tam o wiele ciężej o rzetelne informacje, pojawia się tam więcej błędów z wyliczeniem rachunku prawdopodobieństwa, co ma wpływ na niemało pomyłek. Z nich bardzo często korzystają gracze, którzy są o wiele bardziej doświadczeni.

Sama analiza kursów aż do momentu rozpoczęcia spotkania również ma duże znaczenie, ponieważ może mieć to wpływ na zmianę sytuacji w danej drużynie, kontuzję na treningu czy inny wypadek losowy, który uniemożliwi zawodnikowi występ w spotkaniu.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której musi wiedzieć każdy z graczy. Czasami analitycy celowo popełniają błędy i zaniżają kurs dając graczowi do zrozumienia, że w danym meczu jest zdecydowany faworyt, zaś po samej analizie można stwierdzić, że wcale tak nie musi być i scenariusz spotkania może być inny niż gra do jednej bramki, a zatem powinniśmy mieć do czynienia z wyższym kursem.

Valuebet to nie gwarant wygranej

Oczywiście wyliczenie i podstawienie konkretnych cyfr pod wzory może tylko pomóc w oszacowaniu, czy analitycy popełnili błąd, co pozwoli wyłowić wartościowy zakład, ale warto pamiętać o tym, że nikt nie wie, jaki będzie przebieg spotkania jeszcze przed jego rozpoczęciem, stąd też nie ma 100 procentowej pewności o tym, czy ten zakład będzie udany, czy też nie. Prawdopodobieństwo trafienia niezłego kursu, tak jak w przypadku powyższego przykładu jest spore, ale nie oznacza to, że taka drużyna może wygrać.

Warto trenować liczenie

Nie w każdym przypadku uda się wyliczyć wartość valuebet. Zdarzą się pomyłki, błędy w obliczeniach czy inne wypadki. Pomimo tego warto próbować i przy każdej możliwej okazji ćwiczyć podstawianie do wzoru i sprawdzanie, czy bukmacher nie popełnił błędu. Jest to dosyć specyficzna sprawa, której tak naprawdę nie da się przystosować i nauczyć się od razu, to tak jak z samą grą w zakładach, gdzie niemożliwy jest ciągły przychód i stałe zarabianie.

Czy warto szukać wartościowych zakładów?

W tym temacie opinie są różne, aczkolwiek wydaje się, że wyszukiwanie błędów bukmacherów może mieć pewien sens. Nie zawsze się to uda, dana drużyna nie wygra spotkania, bądź sama analiza gracza nie do końca będzie udana, aczkolwiek zdarzy się tak, że uda się w ten sposób wyłapać wyższy kurs.

Każdy z graczy tak naprawdę powinien posiadać swoją taktykę, ponieważ bez niej niemożliwe jest osiągnięcie sukcesu, jakim jest wygrany zakład, kupon, a liczenie na samo szczęście po kliknięciu losowych typów nie ma większego sensu. W tym przypadku zysk będzie mieć tylko i wyłącznie bukmacher, a chyba nie o to w tym przypadku chodzi.

Stąd też naszą propozycją jest bliższe zapoznanie się z powyższymi wzorami matematycznymi, które nie powinny wyglądać jak niemożliwe do ogarnięcia. Konkretna analiza, porównanie szans, które wystawił bukmacher, a swoich własnych może dać zupełnie inne liczby niż te, które wystawił bukmacher.

Na sam koniec

Ważne w zakładach jest to, aby nie patrzeć na same kursy, ale to, aby wiedzieć, kiedy to czynienia mamy z wartościowym zakładem. A ten nie pojawi się w każdym momencie pomimo tego, że kurs jest niezły. Faworyt nie w każdym spotkaniu jest w stanie wygrać. Może zdarzyć się niespodzianka, a w tym przypadku zadaniem gracza jest wyliczenie, że jest szansa na zgubienie punktów przez mocniejszy zespół. 

Oczywiście większość osób będzie szukać czegoś takiego na podstawie rozgrywek, o których ma pojęcie i chętniej będzie je śledzić. Aczkolwiek według statystyk o wiele więcej błędów pojawia się w przypadku słabszych lig. Najczęściej tych spoza Europy, więc może warto sprawdzić to i zacząć śledzić rozgrywki te bardziej egzotyczne?

Zobacz także