Co oznacza słowo valuebet? Pełne objaśnienie

Typerzy pragnący poprawić swoje wyniki na zakładach bukmacherskich powinni jak najszybciej zapoznać się z pojęciem valuebet. To wartościowy zakład, którego kurs jest opłacalny w stosunku do prawdopodobieństwa wyniku. Na podstawie prostego wzoru możesz samodzielnie sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie zakład rzeczywiście jest valuebetem. Niezbędna okaże się jednak rzetelna analiza bukmacherska, na podstawie której ocenić będzie można prawdopodobieństwo. W tym artykule dowiesz się, jak obstawić wartościowy zakład, czyli valuebet.

Czym jest valuebet?

Valuebet to połączenie dwóch angielskich słów: value (wartość) oraz bet (zakład). Słowo to możemy zatem tłumaczyć jako wartościowy zakład. Konkretniej chodzi o zakład, którego kurs bukmacherski jest opłacalny w stosunku do prawdopodobieństwa takiego wyniku. Sam kurs bukmacherski to nic innego, jak właśnie liczbowe odwzorowanie szans poszczególnych scenariuszy. Tyle tylko, że zawiera on również marżę bukmacherską, a ponadto, może być ustawiony w taki sposób, aby nieco „zakłamywać” szanse i zachęcić większą liczbę graczy do obstawienia takiego zakładu. W związku z tym, valuebet to zakład, który powinien opierać się na rzetelnej i obiektywnej analizie.

Obstawianie valuebetów to jedna z podstawowych technik ukierunkowanych na poprawienie wyników osiąganych przez typerów. Z czasem typerzy nabierają doświadczenia i są w stanie dużo szybciej rozpoznać, czy kurs na interesujące ich spotkanie jest opłacalny, czy też zdecydowanie zaniżony. Jeśli kurs jest zbyt niski, wówczas można podjąć jedną z kilku decyzji: poszukać wyższych kursów u innych bukmacherów, poszukać podobnych typów, ale o wyższych kursach (np. zakłady z handicapem) lub po prostu zrezygnować z tego wydarzenia i obstawić inne.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Jak sprawdzić, czy zakład jest wartościowy?

No dobrze, skoro wiemy już, czym jest valuebet, możemy przejść do konkretów, czyli do sposobu sprawdzenia realnej wartości zakładu. W tym celu potrzebujesz dwóch wartości: kursu oraz szansy trafienia wyniku wyrażonej w formie liczbowej (np. 85% jako 0,85). Oto wszystkie najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć o obliczaniu value zakładu:

  • Wartość zakładu = kurs bukmacherski * prawdopodobieństwo wyniku
  • Rezultat powyżej 1 oznacza, że zakład jest wartościowy,
  • Wynik w przedziale 0,90 – 0,99 jest warty zastanowienia,
  • Wynik poniżej 0,90 oznacza, że zakład jest nieopłacalny.

Jak łatwo się domyślić, najtrudniejszym zagadnieniem w ocenie wartości zakładu jest oczywiście rzetelne i obiektywne oszacowanie prawdopodobieństwa zdarzenia. W tym celu należy wykonać analizę przedmeczową, która powinna obejmować statystyki, bilans H2H, a także doniesienia medialne. Pułapką jest obstawianie meczy swoich ulubionych drużyn oraz zawodników, ponieważ wtedy trudniej o obiektywizm. Należy pamiętać, że każda analiza na konkretny typ jest obarczona pewnym błędem wynikającym z własnych oczekiwań.

Czytaj również:  Kto ma szansę na złotą piłkę w 2022 roku?

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

O czym informują nas kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie są ustalane na podstawie prawdopodobieństwa zdarzenia. W teorii, kurs 2,00 to idealne 50%, podczas gdy 1,10 to ok. 90%. Z kolei kurs 10,00 oznacza jakieś 10% szansy na trafienie. W praktyce jednak, kursy bukmacherskie nie zawsze trafnie oceniają prawdopodobieństwo. Przede wszystkim musimy pamiętać o marży, którą bukmacher dolicza (czy raczej odejmuje) od kursu bukmacherskiego. Ma to zagwarantować zyski w perspektywie długoterminowej. I tak, w przypadku zdarzenia z 50% szans na trafienie spotkamy się z kursami 1,85 – 1,95. W sieci dostępne są nawet strony, które pozwalają obliczyć marżę bukmachera.

Dodatkowo, kursy bukmacherskie w dużej mierze są opracowywane przez algorytm komputerowy bazujący na obszernych statystkach. Nad wszystkim czuwają analitycy, którzy mogą modyfikować kursy, a także ustalać kursy ręcznie w przypadku bardzo popularnych zdarzeń. Nierzadko kursy są ustawiane w taki sposób, aby skłonić graczy do obstawiania typu, który wcale nie jest tak prawdopodobny, jak wskazywałby na to kurs. Dlatego nie należy z góry skreślać wysokich kursów, ponieważ można wśród nich znaleźć dobre okazje do obstawienia wartościowego zakładu. Kursy mogą się również zmieniać automatycznie w zależności od tego, jak typują klienci bukmachera.

Analiza bukmacherska to podstawa

Prawdopodobieństwo wyniku można obliczyć na podstawie rzetelnej i obiektywnej analizy. Nie jest to zadanie proste, ale typerzy, którzy potrafią wykonać taką analizę, mogą w krótkim czasie znacząco poprawić swoje wyniki odnoszone w świecie zakładów bukmacherskich. Realizując taką analizę należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, a mianowicie: statystyki oraz wyniki ostatnich spotkań, warunki do rozgrywania spotkania, czynniki, które mogą premiować jedną lub drugą stronę (np. nawierzchnia kortu w tenisie), bilans bezpośrednich pojedynków, a także doniesienia medialne związane ze spotkaniem (np. informacje o ewentualnych kontuzjach).

Kursy bukmacherskie bazują przede wszystkim na statystykach i suchych liczbach. Pozostałe czynniki są uwzględnianie przez analityków. Biorąc jednak pod uwagę, że każdego dnia w serwisie bukmacherskim znajdziemy setki tysięcy zakładów, ciężko o rzetelne ustawienie kursu dla każdego zdarzenia. To sprawia, że często można trafić zarówno na wartościowe zakłady, jak również na typy, które są nie warte uwagi. Typerzy powinni opierać się na dyscyplinach i rozgrywkach, które śledzą i dobrze znają. W ten sposób łatwiej im będzie rzetelnie wykonać analizę i ocenić jej słuszność. Dla bezpieczeństwa, wynik procentowy, który uzyskamy, warto obniżyć o te 5%.

Jak obstawić valuebet krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak w praktyce wykorzystać założenia valuebet? Najłatwiej będzie posłużyć się konkretnym przykładem. Weźmy mecz tenisowy pomiędzy Aryną Sabalenką i Igą Świątek z ćwierćfinału turnieju Doha w 2022 roku. Kurs na Białorusinkę wynosi 1,75, a na Polkę 2,10. Taką analizę mogli sporządzić gracze:

  • Iga Świątek bardzo robrze rozpoczęła sezon, emanując pewnością siebie i pokonując wiele trudnych rywalem. Półfinał Australian Open to potwierdzenie wysokiej formy.
  • Aryna Sabalenko boryka się natomiast z serwisem. W ostatnim czasie popełniała sporo podwójnych błędów, a skuteczność pierwszego serwisu nie była wysoka.
  • Z drugiej strony, serwis wydaje się słabszą stroną także u Igi Świątek, która dość często traci gemy przy swoim podaniu, zwłaszcza z zawodniczkami silnie returnującymi.
  • Turniej w Doha jest rozgrywany na szybkich kortach, które dają handicap zawodniczkom lubiącym agresywną grę. Igą jest przykładem takiej zawodniczki.
  • W ostatnich 10 spotkaniach Aryna wygrywała sześciokrotnie. Z kolei Iga aż ośmiokrotnie.
  • Panie mierzyły się w listopadzie 2021 roku. Wówczas lepsza okazała się Białorusinka, która po wyrównanym starciu wygrała 2-1.
Czytaj również:  Zapowiedź Wimbledonu 2022

Na podstawie powyższych analiz można odnieść wrażenie, że Sabalenka jest faworytką jedynie na papierze. Z analizy wychodzi nam, że Białorusinka ma 45% szansy na wygraną, podczas gdy Iga 55%. Wartości zakładów prezentują się następująco. W przypadku Sabalenki: 0,45 * 1,75 = 0.78. Zakład nieopłacalny. W przypadku Igi: 0,55 * 2,10 = 1,15 – zakład opłacalny. Spotkanie w Doha zakończylo się wygraną Igi Swiątek. Oczywiście łatwo jest posłużyć się przykładem spotkania, znając jego wynik, ale powyższy przykład dobrze odzwierciedla to, czym jest wartościowy zakład.

Dlaczego warto obstawiać valuebety?

W szerszej perspektywie czasu o wynikach najlepiej świadczy wskaźnik Yield, czyli stosunek wygranych do sumy stawek zakładów. Jeśli jest ujemny, oznacza, że gracz traci pieniądze. Jeśli jest dodatni, oznacza, że gracz wygrywa więcej, niż obstawia. Nawet przy bardzo wysokiej skuteczności można notować ujemny Yield. Wynika to w dużej mierze właśnie z marży bukmacherskiej. Można zapobiec temu problemowi obstawiając valuebety, czyli wartościowe zakłady. W ten sposób znacznie zwiększasz szansę uzyskania dodatniego Yielda w szerszej perspektywie czasu.

Straty odnoszone przez wielu graczy są spowodowane właśnie nadmierną ufnością w kursy bukmacherskie. Sporo początkujących graczy typuje „papierowy faworytów”. Widzimy spotkania najważniejszych lig europejskich i od razu wpadają nam w oczy faworyci z niższymi kursami. W praktyce jednak, niski kurs wcale nie musi oznaczać realnego faworyta. Dlatego też, warto kierować się własnymi analizami, które pomogą w rzetelnym oszacowaniu prawdopodobieństwa. Valuebet to prosty sposób na szybką poprawę notowanych wyników.

Promocje pomocne przy obstawianiu valuebet

W obstawianiu wartościowych zakładów pomóc mogą liczne promocje bukmacherskie. Na uwagę zasługują przede wszystkim te promocje, w ramach których gracze mogą liczyć na podwyższone kursy na popularne wydarzenia sportowe. Przynajmniej kilku legalnych bukmacherów posiada tego typu oferty. W ten sposób łatwiej można trafić na wartościowe zakłady. Propozycje bukmacherów warto jednak dokładnie przeanalizować, ponieważ nie wszystkie podwyższone kursy są realnie godne uwagi. Inną bardzo pomocną promocją jest możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich bez 12-procentowego podatku od stawki. Kupony obstawione w ramach tej promocji oferują ewentualną wygraną wyższą o 14%. To kolejny sposób na to, aby valuebet był jeszcze bardziej opłacalny.

Czy można obstawiać zakłady bukmacherskie u kilku bukmacherów?

W technice valuebet kluczowe jest dobieranie wysokich kursów bukmacherskich. Na ten moment, na polskim rynku bukmacherskim działa ponad 20 legalnych bukmacherów, a to oznacza, że rozpiętość kursów może być naprawdę spora. Weźmy chociażby mecz Bayernu Monachium z Salzburgiem. Kursy na Bawarczyków wahają się od 1,20 do 1,25, w przypadku remisów są to widełki od 7,00 do nawet 8,00, z kolei w przypadku zwycięstwa Salzburga kursy zaczynają się od 10,00, a kończą na 14,00. Rodzi się zatem pytanie, czy można obstawiać zakłady u kilku bukmacherów, tak, aby móc wykorzystać najwyższe kursy? Jak najbardziej, wielu doświadczonych typerów posiada konta w kilku serwisach bukmacherskich, aby móc skorzystać z wyższych kursów i promocji. W ten sposób, strategia oparta na valuebet staje się dużo bardziej efektywna.

Czytaj również:  Tenis Wimbledon – pomysł na typy tego wydarzenia

Relevant news