Zmiana prawdopodobieństwa po dodaniu nowych danych

Zakłady wzajemne bazują na połączeniu wiedzy sportowej z umiejętnościami analizy statystycznej. O ile tę pierwszą musisz nabywać latami, tak ta druga może być w całości oparta na gotowych algorytmach, które są ogólnodostępne w sieci.

Obecnie wyróżniamy wiele metod, które pozwalają oszacować prawdopodobieństwo zakładanego typu. Najczęściej wykorzystyje się rozkład Poissona oraz normalny, który mierzy odchylenie od średniej.

Tego typu analizy pozwalają na odpowiednie podstawienie danych historycznych, po to, by uzyskać przybliżony rozpis przedstawiający interesujące nas parametry. Na ich podstawie możesz szacować oczekiwane rezultaty danego spotkania, w tym liczbę goli lub sumę uzyskanych punktów.

Tym co łączy zdecydowaną większość metod statystycznych jest rozkład prawdopodobieństwa danych liczbowych. Bardzo często pojawia się sytuacja, w której do ostatniej chwili nie dysponujemy istotnymi dla nas informacjami. Najlepszym narzędziem umożliwiającym oszacowanie prawdopodobnych wyników, które stosują doświadczeni typerzy jest wnioskowanie bayesowskie.

Twierdzenie Bayesa w zakładach bukmacherskich

Zgodnie z założeniami twierdzenia Bayesa wnioskowanie powinno się opiera c na aktualizowaniu swojego dotychczasowego pojęcia o prawdopodobieństwie wystąpienia danego wydarzenia, wraz z otrzymaniem nowych informacji, które mogą w istotny sposób wpłynąć na nowy model. Takie założenie do statystyki matematycznej wprowadził brytyjski XVIII wieczny matematyk i duchowny Thomas Bayes. Dzięki wprowadzeniu tego wzoru udało się określić, jak zmienia się prawdopodobieństwo pewnej hipotezy pod warunkiem wystąpienia nowych zdarzeń.

Formułę wzoru Bayesa należy interpretować tak, że prawdopodobieństwo hipotezy pod warunkiem nowej danej jest równe prawdopodobieństwu hipotezy pomnożonej przez prawdopodobieństwo nowej danej, przy równoczesnym założeniu hipotezy podzielonemu przez prawdopodobieństwo wystąpienia nowej danej.

Zmiana prawdopodobieństwa typu – jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że postawiliśmy następującą hipotezę: drużyna X wygra w kolejnym spotkaniu. Do dnia wydarzenia obliczyliśmy, przy wykorzystaniu standardowych metod statystycznych i w oparciu o własne doświadczenie, że prawdopodobieństwo na wystąpienie takiej sytuacji wynosi 40%. Mecz zgodnie z założeniami ma się odbyć na boisku drużyny Y. Przed rozpoczęciem spotkania na kilka dni nie padał deszcz dlatego wstępnie zakładamy, że mecz odbędzie się na stadionie, nie na wydzielonym boisku zastępczym, na którym jest znacznie gorsza nawierzchnia. Jednak na wystąpienie zmian pogodowych otrzymaliśmy informację, że spotkanie odbędzie się na boisku rezerwowym. Analiza historii spotkań pozwala nam zauważyć, że taka sytuacja wiąże się z prawdopodobieństwem na poziomie 30%. Aby określić zmieniające się szanse drużyny X musimy przeprowadzić następujące wyliczenia:

Czytaj również:  Jak ustrzec się przed „lewymi” typami i nie dać się oszukać na teksty: "sprzedam pewne typy bukmacherskie"

P(hipoteza)=0,4

P(informacja)=0,3

Następnie naszym zadaniem jest obliczenie P (gorsze boisko/zwycięstwo drużyny X). Historia znów pokazuje nam, że drużyna X wcześniej wygrywała z drużyną Y na gorszym boisku tylko podczas dwóch spotkań z przeprowadzonych dziesięciu. To daje nam zatem:

P(informacja/hipoteza)=0,2.

Mając już wszystkie niezbędne informacje niezbędne do obliczenia nowego prawdopodobieństwa zwycięstwa drużyny X możemy przystąpić do wyliczeń:

P(wygra X/mecz na gorszym boisku)=0,4*0,2/0,3=0,27

Wystąpienie dodatkowej informacji znacząco wpłynęło na nasze dotychczasowe poglądy o możliwym zwycięstwie drużyny X. Co ważne, wiedza ta może się okazać kluczowa, właśnie dlatego tak ważne jest, by przed przystąpieniem do typowania zakładów bukmacherskich zwrócić szczególną uwagę na wszystkie parametry, które w rzeczywistości mogą mieć wpływ na wynik końcowy spotkania.

Sprawdź działanie teorii w zakładach

Nie od dziś wiadomo, że teorię najlepiej jest sprawdzić w praktyce, czyli w tym przypadku podczas typowania rzeczywistych zakładów bukmacherskich. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, szczególnie dlatego, że zakłady próbne można typować całkowicie za darmo, bez konieczności angażowania nawet złotówki z własnych środków. Jak można to zrobić? Wystarczy, że podczas zakładania konta gracza w formularzu rejestracyjnym wprowadzisz odpowiedni kod bonusowy. Pamiętaj, że najlepsze bonusy na start można znaleźć u legalnych polskich bukmacherów oferujących zakłady przez internet, podczas zakładania zupełnie nowego konta.

Wpisując w odpowiednie okienko właściwy kod promocyjny, możesz liczyć na znacznie wyższy bonus powitalny, a u sześciu bukmacherów otrzymasz dodatkowo bonus w postaci freebeta, który umożliwia wytypowanie zakładu całkowicie za darmo. Decydując się na założenie konta u jednego z najpopularniejszych operatorów zakładów wzajemnych – STS możesz liczyć na bonus w postaci darmowego zakładu o wartości 25 złotych. Fortuna również przyznaje nowym graczom powitalny zakład za darmo w wysokości 20 złotych. Taką samą ofertę przygotował również LV BET Zakłady Bukmacherskie. Jednak musisz pamiętać, że nie tylko ta czwórka gwarantuje atrakcyjne pakiety powitalne. Z korzystnych bonusów możesz skorzystać również u takich operatorów jak forBET, TOTALbet, czy Milenium Zakłady Bukmacherskie. Musisz przy tym pamiętać, by szukając odpowiedniego operatora nie opierać się wyłącznie na wysokości bonusu, ale w pierwszej kolejności zweryfikować, czy dany operator zakładów wzajemnych uzyskał stosowną licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów.

Czytaj również:  Jak bardzo ważne są statystyki piłkarskie w obstawianiu?

Zobacz także