Tenis Wimbledon – pomysł na typy tego wydarzenia

Wimbledon to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej wielkoszlemowy w tenisie. Specyfiką tego turnieju jest również to, że odbywa się on na kortach trawiastych, które znacznie różnią się od kortów twardych i ziemnych, a co za tym idzie, różni się także sama gra. Obstawiając zakłady na tenis Wimbledon warto zatem wiedzieć, jak korty trawiaste wpływają na rozgrywkę, a także, jacy tenisiści i tenisistki na takich kortach radzą sobie najlepiej.

Najważniejsze informacje o Wimbledonie

Wimbledon jest rozgrywany od 1877 roku. To jeden z najstarszych turniejów tenisowych w historii i najstarszy z turniejów wielkoszlemowych. Tenis Wimbledon jest także uważany za najbardziej prestiżowe zmagania w tym sporcie. Nieoficjalnie są to mistrzostwa świata na kortach trawiastych. Mecze są rozgrywane na All England Lawn Tennis and Croquet Club z perłą kompleksu, czyli kortem centralnym, który może pomieścić nawet 15 tysięcy widzów. Obiekty te były używane podczas rozgrywania tenisa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku. Najwięcej triumfów majką na swoim koncie Bille Jean King i Martina Navratilova (20 tytułów w singlu, deblu i mikście). W grze pojedynczej rekordziści oto: Martina Navratilowa (9 tytułów) i Roger Federer (8 tytułów).

Czym charakteryzują się korty trawiaste?

Obstawiając zakłady na tenis Wimbledon należy pamiętać, że mecze są rozgrywane na kortach trawiastych. Są one bardzo specyficzne i różnią się od kortów twardych i ziemnych. Bardzo gładka powierzchnia kortu oznacza, że piłka po kontakcie z podłożem przyspiesza, przez co czas reakcji jest dużo krótszy. Dlatego też, to na kortach trawiastych uzyskuje się największe prędkości serwisu, a biorąc pod uwagę niższy kozioł, odebranie takiej piłki i skuteczny return są niezwykle trudne. Tenis na kortach trawiastych wymaga doskonałego refleksu, a także umiejętności gry przy siatce. Tenis Wimbledon to jeden z nielicznych turniejów, na których możemy jeszcze oglądać widowiskowe akcje Serve & Volley, praktycznie nieużywane już na innych rodzajach nawierzchni. Specyfika kortów trawiastych niewątpliwie ma duży wpływ na wyniki turniejów.

Czytaj również:  Zapowiedź meczu Polska – Finlandia w Eurobasket 2022

Jacy tenisiści i tenisistki najlepiej radzą sobie na trawie?

Na trawie bardzo ważnym elementem gry jest serwis. Szybkie i celne podania pozwalają błyskawicznie kończyć swoje gemy, co przy tej nawierzchni jest kluczem do sukcesu. Dlatego przewagę automatycznie mają zawodnicy lepiej i mocniej serwujący. Zazwyczaj, najszybciej serwują zawodnicy bardzo wysocy, ale wzrost nie zawsze jest atutem na kortach trawiastych. O ile pomaga w lepszym serwowaniu i gwarantuje większy zasięg przy siatce, o tyle utrudnia odbijanie piłek po koźle, a odbicie na trawie jest niższe, niż na innych kortach.

Na kortach trawiastych wymagana jest spora finezja, technika, a także refleks. Z całą pewnością nie wystarczy tu bardzo ofensywny i siłowy tenis, jak ma to miejsce na kortach twardych. Nieprzypadkowo to właśnie Roger Federer i Martina Navratilowa, uważani za wirtuozów tenisa, mają na swoim koncie najwięcej zwycięstw w turnieju singlowym. Biorąc pod uwagę to, że na kortach trawiastych częściej biega się do siatki, doświadczenie w grze deblowej jest tutaj sporym ułatwieniem. Tenis Wimbledon bez wątpienia należy do najbardziej widowiskowych turniejów w tej dyscyplinie.

Jakie zakłady na Wimbledon można obstawiać?

Podobnie jak w innych turniejach, prym wiodą oczywiście dwudrogowe zakłady na zwycięzcę spotkania. Gracze chętnie typują także dokładny wynik. Tutaj warto pamiętać, że w meczach singlowych kobiet gra się do dwóch wygranych setów, ale już w turnieju mężczyzn do trzech wygranych, podobnie, jak na innych turniejach wielkoszlemowych. Biorąc pod uwagę specyfikę nawierzchni, tenis Wimbledon to doskonała okazja do obstawiania zakładów poniżej/powyżej na liczbę asów serwisowych w meczu. Czasami dostępne są zakłady mieszane, np. Iga Świątek wygra mecz i zaserwuje przynajmniej 5 asów.

Typowanie zwycięzcy turnieju jest zadaniem bardzo trudnym, aczkolwiek znajomość specyfiki gry na trawie ułatwia wyselekcjonowanie zawodników i zawodniczek, którzy znacznie lepiej radzą sobie na trawie. Co ciekawe, zawodnicy preferujący grę na kortach ziemnych zwykle radzą sobie gorzej na trawie i na odwrót, sympatycy trawy nie przepadają za kortami ziemnymi. Obstawiając tenis Wimbledon warto zatem wziąć pod uwagę predyspozycje poszczególnych zawodników.

Czytaj również:  Typy na hokej na lodzie – oferta legalnych bukmacherów

Gdzie obstawiać zakłady na tenis Wimbledon?

Zakłady bukmacherskie na mecze Wimbledonu można obstawiać w serwisie legalnego bukmachera Superbet, który może pochwalić się bardzo rozbudowaną ofertą zakładów na tenis. Warto tu wspomnieć o jednej z promocji, która na pewno umila typowanie tenis Wimbledon w tym serwisie. Otóż promocja Super Przewaga zakłada wcześniejsze zamknięcie kuponu i rozliczenie go jako wygrany, jeśli obstawiony przez Ciebie zawodnik lub zawodniczka wygra dowolnego seta w stosunku 6-0. Trzeba jednak przyznać, że akurat na kortach trawiastych tak wysokie wyniki w secie zdarzają się stosunkowo rzadko, ponieważ na trawie zawsze da się „wyserwować” przynajmniej kilka gemów.

Zobacz także