Systemy Bukmacherskie – Opisy popularnych systemów bukmacherskich

Każdy gracz chciałby poznać sprawdzoną receptę na gwarancję zysków w trakcie obstawiania zakładów bukmacherskich. Jednak nawet najlepszy system bukmacherski nie zagwarantuje wygranych w perspektywie długoterminowej. Niemniej jednak, zdaniem doświadczonych graczy, niektóre systemy mogą się przyczynić do znacznego poprawienia odnoszonych wyników. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest system bukmacherski, jakie są najpopularniejsze strategie gry, a także, które z nich warto stosować.

Czym jest system bukmacherski?

System bukmacherski to inaczej strategia gry. Zwykle bazuje na teoriach matematycznych i ma wnieść systematyczność oraz uporządkowanie w obstawiane zakłady. Porażki wielu początkujących graczy często wynikają z podstawowych błędów – obstawiania pierwszych lepszych spotkań, a także obstawiania dużych kwot pod wpływem emocji, aby się szybko odkuć. Jedno jest pewne, niemal każdy system bukmacherski pozwala w pewnym sensie wyeliminować wiele popularnych błędów, a co za tym idzie, już na starcie zmniejsza nieco ryzyko utraty całego kapitału.

Systemy bukmacherskie w dużej mierze pomagają graczom wybrać odpowiednią stawkę zakładu, a następnie wprowadzają zasady związane z doborem stawki w każdym kolejnym zakładzie. Większość z nich jest skonstruowana w taki sposób, aby nawet przy stosunkowo niskiej skuteczności trafień mieć szanse na dodatni bilans. Nie istnieje system bukmacherski, który byłby w 100% skuteczny, ale na pewno niektóre z nich mogą się okazać bardzo pomocne.

system bukmacherski

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Płaska stawka

To prawdopodobnie najprostszy system bukmacherski, z jakim spotkasz się w tym artykule. W zamyśle tej strategii gracz powinien dobrać płaską stawkę na każdy kolejny zakład. Powinien to być stosunkowo niewielki procent dostępnego kapitału, np. 2%. Przy tym poziomie, mając 100 PLN możesz obstawić 50 kuponów po 2 PLN. Kurs kuponów powinien być na tyle wysoki, aby ewentualna wygrana była wyższa niż 4%. Dzięki temu, nawet przy skuteczności poniżej 50% masz szansę na dobry wynik. Po obstawieniu założonej liczby zakładów możesz ponownie oszacować swój kapitał. Jeśli na Twoim koncie będzie 200 PLN, możesz zastanowić się nad zwiększeniem stawki do 4 PLN na zakład.

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Stawka procentowa

O ile płaska stawka jest statyczna i zakłada zmiany raz na jakiś czas, o tyle stawka procentowa jest dynamiczna i stale dostosowana do dostępnego budżetu. W tym przypadku gracz nie obstawia za stałą stawkę, ale za każdym razem dobiera ją pod kątem pozostałego kapitału. Załóżmy, że gracz postanowi obstawiać zakłady za 5% dostępnego kapitału. Budżet początkowy to 100 PLN, a zatem, stawka wyjściowa to 5 PLN. Gdy gracz zanotuje straty i jego kapitał spadnie do poziomu 50 PLN, wówczas stawka będzie wynosiła już tylko 2,50 PLN. Natomiast jeśli gracz rozbuduje swój kapitał do 300 PLN, wówczas kolejna stawka zakładu wyniesie 15 PLN.

Czytaj również:  Najlepsze aplikacje bukmacherskie - Która aplikacja jest najlepsza?

Obstawianie Valuebet

Valuebet to nie tyle system bukmacherski, co technika, która opiera się na obstawianiu zakładów posiadających realną wartość. W tym celu należy oszacować prawdopodobieństwo wyniku i zastosować prosty wzór matematyczny: prawdopodobieństwo * kurs bukmacherski. Szanse wyrażamy w formie liczbowej, a zatem 50% to 0,50, a 85% to 0,85 itp. Jeśli uzyskany wynik będzie wyższy niż 1, jest to zakład wartościowy. Jeśli wynik wyniesie poniżej 1, należy odpuścić taki zakład. Kluczem do sukcesu jest umiejętność rzetelnego oszacowywania prawdopodobieństwa wyniku. Bardzo pomocna jest analiza przedmeczowa oparta na dostępnych statystykach i wynikach.

system bukmacherski

Systemy oparte na progresji

Ogromną popularnością cieszą się systemy bukmacherskie oparte o progresje. Ich atutem jest przede wszystkim prostota. Zamysł jest prosty – przegrywasz zakład i zwiększa stawkę w taki sposób, aby odzyskać utracone środki i wyjść na niewielki plus. Każdy wygrany zakład buduje natomiast bankroll, czyli dostępny kapitał. W strategii tej niezwykle istotne jest dobieranie wysokich kursów oraz zabezpieczenie wysokiego kapitału. Wadą są stosunkowo szybko rosnące stawki, co oznacza, że w przypadku dłuższej serii przegranych można w mgnieniu oka przegrać cały dostępny kapitał.

Stosowanie progresji na polskim rynku bukmacherskim stało się mniej popularne w sytuacji wprowadzenia podatków, a mianowicie: 12-procentowego podatku od stawki oraz 10-procentowego podatku od wygranej powyżej 2280 PLN. Podatki te sprawiają, że prawidłowe stosowanie progresji wymaga stosowania wyższych kursów. Niemniej jednak, wciąż nie brakuje osób, które decydują się na obstawianie zakładów opartych na progresji. Poniżej omawiamy najpopularniejsze systemy bukmacherskie.

system bukmacherski

System Martingale’a

Jest to klasyczna progresja, w której w przypadku przegranego kuponu stawkę zwiększa się x2, tak, aby wygrany zakład zrekompensował straty i pozwolił wyjść na plus. W tradycyjnej odmianie stosuje się kursy na poziomie 2,00, ale za sprawą 12-procentowego podatku od stawki, zachowanie efektywności systemu jest możliwe przy obstawianiu zakładów z kursem ok. 2,30 – 2,50. Jeśli pierwszy zakład jest wygrany, buduje on dostępny kapitał. Trzymamy się stawki, aż do momentu odniesienia porażki, po której stawiamy zakład z dwukrotnie większą stawką. Stawka wyjściowa nie powinna być wyższa niż 0,5 – 2% dostępnego kapitału. Kwoty w progresji klasycznej rosną bardzo szybko. Weźmy wielokrotność 10: 10, 20, 40, 80, 160. Przy stawce wyjściowej 10 PLN, już po czterech przegranych kuponach będziesz musiał obstawić 160 PLN, aby kontynuować ten system bukmacherski.

Czytaj również:  Znaczenie słowa Cashback u bukmacherów

System Fibonacciego

W przypadku tego systemu wykorzystywany jest słynny Ciąg Fibonacciego, w którym każda kolejna liczba to suma dwóch poprzednich. Stawki rosną tu nieco wolniej, ale wygrany kupon mniej skutecznie nadrabia straty poniesione na poprzednich zakładach. Załóżmy, że stawka wyjściowa to 10 PLN. W przypadku wygranej kontynuujemy grę za tą stawkę. W przypadku przegranej, drugi zakład obstawiamy także za 10 PLN. Natomiast każdy kolejny zakład po przegranej powinien być zawarty za sumę dwóch poprzednich, według takiego schematu: 10 – 10 – 20 – 30 – 50 – 80 itd. Łatwo zatem dostrzec, że system bukmacherski oparty na Systemie Fibonacciego wyraźnie zmniejsza ryzyko utraty całego kapitału, tak, jak ma to miejsce w systemie Martingale’a.

System d’Alemberta

W systemie d’Alemberta stawkę podnosi się po każdym przegranym zakładzie i zmniejsza po każdym wygranym. Ten system bukmacherski wymaga od nas ustalenia stawki wyjściowej, która będzie tzw. jednostką. Musimy ocenić, ile zakładów minimum chcemy obstawić. Załóżmy, że gracz ma 120 PLN i chce obstawić przynajmniej 10 zakładów. Stawka wyjściowa nie powinna być zatem wyższa niż 2 PLN, ponieważ na 10 zakładów (zakładając, że wszystkie będą przegrane) gracz potrzebuje 110 PLN (2 – 4 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14 – 16 – 18 – 20). Pierwsza stawka jest jednostką, którą należy dodać po każdej przegranej oraz odjąć po każdej wygranej.

System Labouchere’a

To bardzo popularna technika, w której gracz ustala, jaką kwotę chcę wygrać oraz w ilu zakładach chce to uzyskać. Załóżmy, że gracz chce wygrać 100 PLN w 5 zakładach. Należy wybrać dowolny ciąg liczbowy, w którym suma liczb będzie równa 100 PLN. Przykładowo: 10 – 20 – 40 – 20 – 10. Stawką pierwszego zakładu będzie suma pierwszej i ostatniej liczby. Jeśli zakład będzie wygrany, skreśla się dwie ostatnie liczby w ciągu i obstawia według pozostałych liczb. Jeśli natomiast zakład okaże się przegrany, na końcu ciągu dopisuje się stawkę, za którą wniesiono ostatni zakład. W zamyśle, kursy powinny wynosić przynajmniej 2,30.

Czytaj również:  Co oznacza słowo Cash Out u bukmacherów?

Stawkowanie oparte o kryterium Kelly’ego

Jednym z najbardziej pomocnych systemów bukmacherskich jest kryterium Kelly’ego stosowane nie tylko na zakładach bukmacherskich, ale także w świecie inwestycji giełdowych. Ten system bukmacherski, podobnie jak valuebet, wymaga oszacowania prawdopodobieństwa wyniku. Następnie stosuje się następujący wzór: [Dostępny kapitał * (prawdopodobieństwo * kurs – 1)] / (kurs – 1). Uzyskany wynik będzie stawką zakładu. Załóżmy, że gracz posiada 100 PLN i typuje wynik z kursem 2,50 dając mu 60% szansy na wygraną. Oto obliczenia:

  • [100 * (0,60 * 2,50 – 1) / (2,50 – 1)
  • [100 * 0,5] / 1,50
  • 50 / 1,50 = 33

Stawka na powyższy zakład powinna wynieść maksymalnie 33 PLN. System bukmacherski oparty na kryterium Kelly’ego uwzględnia ryzyko i potencjalne korzyści i na tej podstawie dopiera optymalną stawkę. Metodę tą warto stosować razem z Valuebet.

Obstawianie zakładów akumulowanych

Dobry system bukmacherski powinien pomóc w zbudowaniu dodatniego Yieldu, czyli korzystnego bilansu wygranych do sumy stawek. Oznacza to, że w perspektywie określonej liczby kuponów gracz wyszedł na plus. Sporo typerów decyduje się na obstawianie zakładów akumulowanych, których kurs całkowity wynosi przynajmniej 5,00. Zamysł jest bardzo prosty – szansa na dodatni Yield nawet przy niskiej skuteczności. Przy kursie 5,00 wystarczy trafić 1 na 5 zakładów, aby wyjść na zero i przynajmniej 3 na 10 zakładów, aby wyjść na plus.

Jaki system bukmacherski jest najlepszy?

Jak już mówiliśmy, nie istnieje system bukmacherski, który dawałby 100% gwarancji zysku. Wybierając system bukmacherski należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Warto wziąć pod uwagę dostępny kapitał, a także naszą tolerancję ryzyka. Jeśli nie lubimy ryzykownych sytuacji, z miejsca można odrzucić progresje. Jeśli cenisz sobie analityczne obstawianie i wykonujesz analizy przed każdym meczem, idealnym rozwiązaniem będzie system, w którym połączysz Valuebet oraz Kryterium Kelly’ego. Gracze, którzy oczekują dużych wygranych, a jednocześnie zależy im na emocjach, mogą śmiało wybrać obstawianie zakładów AKO.

system bukmacherski

Czy systemy bukmacherskie są skuteczne?

Systematyczność na zakładach bukmacherskich jest bardzo istotnym czynnikiem. Powszechnym błędem wielu graczy jest obstawianie zakładów pod wpływem emocji, co bardzo często prowadzi do poniesienia strat. Dlatego też, system bukmacherski, który wprowadza pewną systematyczność i zasady obstawiania, znacznie zmniejsza ryzyko takich błędów, a co za tym idzie, pozwala zmniejszyć ryzyko utraty całego kapitału. Pod tym względem, wiele systemów odznacza się wysoką skutecznością. Nie ma natomiast systemów, które byłyby w 100% skuteczne, jeśli chodzi o wygrywanie.

Zobacz także