Czy istnieje dochodowy system bukmacherski?

Wielu graczy powierza swoje szanse na sukces systemom bukmacherskim, które można odnaleźć W Internecie. Niestety, w wielu przypadkach prowadzi to do przykrych konsekwencji i utraty kapitału. Czy istnieją skuteczne systemy bukmacherskie, które są w stanie zagwarantować zyski? Na dłuższą metę na pewno nie. Nie oznacza to jednak, że z automatu należy odrzucić wszystkie systemy.

Czym właściwie są systemy bukmacherskie?

To zbiór zasad, według których gracz powinien obstawiać zakłady bukmacherskie, aby zmniejszyć ryzyko straty, a zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Jednym z najlepszych przykładów są systemy oparte na progresji, w których gracze powinni powiększać stawkę po każdym przegranym kuponie, tak, aby wygrany kupon zwracał poniesiony straty lub wyprowadzał na niewielki plus. W dużej mierze strategie opierają się zatem na pewnych regułach dobierania stawki zakładu. Wiele z nich bazuje na teoriach i ciągach matematycznych, ale niestety nie czyni to ich bardziej skutecznymi.

Czy istnieje system dający gwarancję zysku?

Zdecydowanie nie. W zakładach bukmacherskich generalnie nie istnieje gwarancja zysku, no chyba, że mówimy o arbitrażu, czyli wykorzystywaniu skrajnie wysokich kursów do obstawienia zakładów w taki sposób, aby uzyskać pewny zysk niezależnie od wyniku. Biorąc jednak pod uwagę, jak rzadko pojawia się okazja do obstawienia takich zakładów, nie warto ich szerzej opisywać. W teorii, każdy system bukmacherski może być dochodowy przez jakiś czas – przez tydzień, przez miesiąc, przez rok. Ale w perspektywie długoterminowej żaden system nie daje pewności odnotowania zysku. Nie zmienia to jednak faktu, że systemy bukmacherskie mogą być bardzo przydatne. Z ich pomocą można nieco ograniczyć ryzyko straty, a także wprowadzić systematyczność i konsekwencję.

Podstawowe zasady zakładów bukmacherskich

Każde wydarzenie sportowe jest od siebie niezależne, a wynik zależy od wielu, często losowych czynników. To żelazna zasada, która automatycznie podważa skuteczność zdecydowanej większości zakładów bukmacherskich. Weźmy progresje, które zakładają, że zwiększanie stawki pozwoli odrobić straty i wyjść na plus. A skąd w ogóle pewność, że seria przegranych się skończy? W świecie zakładów bukmacherskich można być pewnym tylko jednego – że na 100% graczy przynajmniej 95% notuje straty. W innym razie, bukmacherzy nie mieliby prawa bytu.

Czytaj również:  Jak typować włoski klasyk Atalanta Napoli?

Nie istnieją również pewniaki. Na wynik meczu wpływa mnóstwo czynników, a jednym z nich jest dyspozycja dnia. Weźmy chociażby tenis. Być może danego zawodnika tego dnia bolała głowa lub po prostu się nie wyspał. Być może tenisistka ma „te dni” i wcale nie ułatwia jej to gry. To losowe czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu. Tymczasem są one w stanie sprawić, że nawet największy faworyt zejdzie z boiska pokonany. Dlatego też, żaden system bukmacherski nie może zagwarantować graczom zysków w szerszej perspektywie czasu.

Co obniża skuteczność systemów bukmacherskich?

Na skuteczność systemów bukmacherskich w Polsce wpływają trzy istotne czynniki. Pierwszy z nich to podatki: 12% podatku od stawki każdego zakładu, a także 10% podatku od jednorazowej wygranej powyżej kwoty 2180 zł. Podatki sprawiają, że już na starcie gracz jest na minusie. Wiele systemów bukmacherskich jest rozpisanych na rynki międzynarodowe i nie biorą one pod uwagę podatków, przez co na naszym rynku nie znajdują zastosowania.

Drugim czynnikiem jest marża bukmachera. Należy pamiętać, że kurs bukmacherski nie jest określany wyłącznie na podstawie prawdopodobieństwa. Wówczas, równe 50% szansy byłoby kursem 2,00, a jak wiemy, w praktyce jest to 1,85 – 1,95. To właśnie przejrzysty przykład marży, która również niekorzystnie wpływa na systemy bukmacherskie. Trzeci czynnik? Limity stawek, które obowiązują w wielu serwisach bukmacherskich. Tutaj należy także podkreślić, że każdy bukmacher ma prawo nałożyć na gracza bardziej surowsze limity bez podania przyczyny.

Czy istnieją systemy bukmacherskie, których warto się trzymać?

Fakt, że nie istnieją w stu procentach pewne systemy bukmacherskie nie oznacza, że nie należy ich stosować. Błędem wielu graczy jest brak konsekwencji, który często prowadzi do nieprzemyślanych zakładów obstawianych np. pod wpływem emocji. System bukmacherski pozwala wprowadzić pewien porządek i konsekwencje, a to samo w sobie jest już zaletą. Należy jednak stosować systemy o możliwie jak najniższym ryzyku poniesienia dużych strat w krótkim czasie. A zatem można odrzucić wszelkie progresje, w których wystarczy kilka przegranych, aby pożegnać się z całym kapitałem.

Czytaj również:  Pierwsza liga tabela – jak wygląda aktualnie?

Jednocześnie, wybierając system bukmacherski należy pamiętać o realiach polskiej bukmacherki, a mianowicie obowiązujących podatkach: 12-procentowym podatku od stawki każdego zakładu oraz 10-procentowym podatku od jednorazowej wygranej powyżej 2280 zł. Z czystym sumieniem możemy polecić Kryterium Kelly’ego oraz Value Bet, chociaż nie są to system bukmacherskie w dosłownym znaczeniu. Kryterium Kelly’ego pozwala dobrać stawkę zakładu adekwatną do ryzyka, z kolei Value Bet pozwala nam wyselekcjonować najbardziej opłacalne zakłady.

Relevant news