System bukmacherski – Czy istnieje dochodowy?

System bukmacherski pozwoli nam rozwinąć naszą grę. Wielu graczy powierza swoje szanse na sukces systemom bukmacherskim, które można odnaleźć W Internecie. Niestety, w wielu przypadkach prowadzi to do przykrych konsekwencji i utraty kapitału. Czy istnieją skuteczne systemy bukmacherskie, które są w stanie zagwarantować zyski? Na dłuższą metę na pewno nie. Nie oznacza to jednak, że z automatu należy odrzucić wszystkie systemy.

Czym właściwie są systemy bukmacherskie?

To zbiór zasad, według których gracz powinien obstawiać zakłady bukmacherskie, aby zmniejszyć ryzyko straty, a zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Jednym z najlepszych przykładów są systemy oparte na progresji, w których gracze powinni powiększać stawkę po każdym przegranym kuponie, tak, aby wygrany kupon zwracał poniesiony straty lub wyprowadzał na niewielki plus. W dużej mierze strategie opierają się zatem na pewnych regułach dobierania stawki zakładu. Wiele z nich bazuje na teoriach i ciągach matematycznych, ale niestety nie czyni to ich bardziej skutecznymi.

Czy istnieje system bukmacherski dający gwarancję zysku?

Zdecydowanie nie. W zakładach bukmacherskich generalnie nie istnieje gwarancja zysku. No chyba, że mówimy o arbitrażu, czyli wykorzystywaniu skrajnie wysokich kursów do obstawienia zakładów w taki sposób, aby uzyskać pewny zysk niezależnie od wyniku. Biorąc jednak pod uwagę, jak rzadko pojawia się okazja do obstawienia takich zakładów, nie warto ich szerzej opisywać. W teorii, każdy system bukmacherski może być dochodowy przez jakiś czas – przez tydzień, przez miesiąc, przez rok. Ale w perspektywie długoterminowej żaden system nie daje pewności odnotowania zysku. Nie zmienia to jednak faktu, że systemy bukmacherskie mogą być bardzo przydatne. Z ich pomocą można nieco ograniczyć ryzyko straty, a także wprowadzić systematyczność i konsekwencję.

Podstawowe zasady zakładów bukmacherskich

Każde wydarzenie sportowe jest od siebie niezależne, a wynik zależy od wielu, często losowych czynników. To żelazna zasada, która automatycznie podważa skuteczność zdecydowanej większości zakładów bukmacherskich. Weźmy progresje, które zakładają, że zwiększanie stawki pozwoli odrobić straty i wyjść na plus. A skąd w ogóle pewność, że seria przegranych się skończy? W świecie zakładów bukmacherskich można być pewnym tylko jednego – że na 100% graczy przynajmniej 95% notuje straty. W innym razie, bukmacherzy nie mieliby prawa bytu.

Nie istnieją również pewniaki. Na wynik meczu wpływa mnóstwo czynników, a jednym z nich jest dyspozycja dnia. Weźmy chociażby tenis. Być może danego zawodnika tego dnia bolała głowa lub po prostu się nie wyspał. Być może tenisistka ma „te dni” i wcale nie ułatwia jej to gry. To losowe czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu. Tymczasem są one w stanie sprawić, że nawet największy faworyt zejdzie z boiska pokonany. Dlatego też, żaden system bukmacherski nie może zagwarantować graczom zysków w szerszej perspektywie czasu.

Co obniża skuteczność systemów bukmacherskich?

Na skuteczność systemów bukmacherskich w Polsce wpływają trzy istotne czynniki. Pierwszy z nich to podatki: 12% podatku od stawki każdego zakładu, a także 10% podatku od jednorazowej wygranej powyżej kwoty 2180 zł. Podatki sprawiają, że już na starcie gracz jest na minusie. Wiele systemów bukmacherskich jest rozpisanych na rynki międzynarodowe i nie biorą one pod uwagę podatków, przez co na naszym rynku nie znajdują zastosowania.

Drugim czynnikiem jest marża bukmachera. Należy pamiętać, że kurs bukmacherski nie jest określany wyłącznie na podstawie prawdopodobieństwa. Wówczas, równe 50% szansy byłoby kursem 2,00, a jak wiemy, w praktyce jest to 1,85 – 1,95. To właśnie przejrzysty przykład marży, która również niekorzystnie wpływa na systemy bukmacherskie. Trzeci czynnik? Limity stawek, które obowiązują w wielu serwisach bukmacherskich. Tutaj należy także podkreślić, że każdy bukmacher ma prawo nałożyć na gracza bardziej surowsze limity bez podania przyczyny.

Czytaj również:  Gdzie jest darmowa kasa za rejestrację? Superbet

Czy istnieją systemy bukmacherskie, których warto się trzymać?

Fakt, że nie istnieją w stu procentach pewne systemy bukmacherskie nie oznacza, że nie należy ich stosować. Błędem wielu graczy jest brak konsekwencji, który często prowadzi do nieprzemyślanych zakładów obstawianych np. pod wpływem emocji. System bukmacherski pozwala wprowadzić pewien porządek i konsekwencje, a to samo w sobie jest już zaletą. Należy jednak stosować systemy o możliwie jak najniższym ryzyku poniesienia dużych strat w krótkim czasie. A zatem można odrzucić wszelkie progresje, w których wystarczy kilka przegranych, aby pożegnać się z całym kapitałem.

Jednocześnie, wybierając system bukmacherski należy pamiętać o realiach polskiej bukmacherki, a mianowicie obowiązujących podatkach: 12-procentowym podatku od stawki każdego zakładu oraz 10-procentowym podatku od jednorazowej wygranej powyżej 2280 zł. Z czystym sumieniem możemy polecić Kryterium Kelly’ego oraz Value Bet, chociaż nie są to system bukmacherskie w dosłownym znaczeniu. Kryterium Kelly’ego pozwala dobrać stawkę zakładu adekwatną do ryzyka, z kolei Value Bet pozwala nam wyselekcjonować najbardziej opłacalne zakłady.


Wielu graczy zastanawia się, w jaki sposób grać, aby ich typowanie przynosiło w miarę regularne zyski. Nikt oczywiście nie chce sytuacji, w której inwestuje pieniądze w zakłady bukmacherskie tylko po to, aby przegrać i za chwilę próbować się odgrywać. Wiele osób po prostu do tego tematu podchodzi bardzo źle, z dużą ilością niewiedzy na dany temat. W tym artykule postaramy się przedstawić, w jaki sposób grać, by poprawić swoje wyniki. Naszym pomysłem są bowiem systemy bukmacherskie.

Jaki wybrać system bukmacherski?

Oczywiście samych gotowych systemów, które można znaleźć dosyć łatwo w Internecie jest dosyć sporo, ale warto sobie uświadomić, że nie każdy z nich jest dobry i da odpowiednie rezultaty, więc wybór jakiegokolwiek nie jest dobrym rozwiązaniem. Postaramy się przedstawić kilka, które naszym zdaniem mogą dać dobre rezultaty, a co ważne nauczyć gracza cierpliwości, a także odpowiedniego dysponowania wpłaconymi, a następnie wygranymi środkami.

Oczywiście zadaniem danego systemu bukmacherskiego nie jest to, aby poprawnie obstawić dane spotkanie, ponieważ to, co znajdzie się na kuponie gracza zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od niego. Jest to przede wszystkim zbiór zasad na temat tego, jaką stawkę obstawić przy propozycji z konkretnym kursem, a także jak zachować się w sytuacji, gdy dojdzie do wygranego bądź przegranego kuponu. Nie zawsze w tym przypadku sprawdza się atakowanie, to znaczy odegranie się za porażkę bądź gra za wszystko, ponieważ gracz jest myśli, że wszystko mu dzisiaj wychodzi, stąd też kolejny zakład będzie udany. Jest to błędne myślenie. Przejdźmy zatem do propozycji pierwszego systemu.

Płaska stawka – System bukmacherski

Tutaj mamy do czynienia z jednym z najpopularniejszych systemów bukmacherskich, który jest znany w środowisku od wielu lat i sprawdził się już w wielu przypadkach. Stosują go nie tylko osoby, które zaczynają swoją przygodę z zakładami, ale także ci, którzy siedzą w tym nieco dłużej. O co więc w tym wszystkim chodzi?

Istotą tego systemu jest to, aby niezależnie od posiadanego salda, a więc czy jest ono uszczuplone, czy też zwiększyło się, za każdym razem grać kolejny kupon za tę samą stawkę. Ważne jest zatem, aby ustalić ją sobie na początku, niech to będzie 5 PLN lub 10 PLN i stosować się do tego systemu. Wówczas, nawet jak graczowi nie idzie to i tak jest w stanie nauczyć się, że jest w stanie w inny sposób dysponować swoimi środkami. Oczywiście w perspektywie krótszego czasu nie pozwoli to na regularny zysk, ponieważ chcąc to osiągnąć wówczas gracz musiałby robić typowe taśmy z dużymi kursami, do czego zapewne doszłoby korzystając z tego systemu.

Czytaj również:  Liga niemiecka – jak ją obstawiać?

Podsumowując zatem można stwierdzić z pełnym przekonaniem, że pomimo tego, iż jest to system bukmacherski stosowany przez wiele osób od dłuższego czasu to jednak posiada wieloma zaletami posiada on również jedną wadę, która może niestety zrazić wielu graczy do skorzystania z niej chcąc zarobić więcej w krótszym czasie. Dlatego istotą tego systemu jest także poniekąd nauczenie gracza cierpliwości, a więc tego, że w zakładach bukmacherskich nie wygrywa się dużych sum od razu.

System stawkowania procentowego

W przypadku tego systemu można rzec, że jest on podobny do opisanego wyżej, aczkolwiek posiada on jednak pewne różnice. W tym przypadku gracz musi na samym początku ustalić sobie, za jaki procent swojego budżetu będzie grać swoje kupony. Nie może on zmienić się aż do momentu wypłaty bądź utraty całości środków. Tutaj sama kwota, a więc stawka kuponu będzie stale się zmieniać, ponieważ stan konta gracza może być co chwilę mniejszy lub też coraz większy.

Podajmy zatem przykład. Gracz ustala sobie, że gra za 5% swojego budżetu, którym wyjściowo jest 200 PLN. Zatem swój pierwszy kupon zagra za 10 PLN. Przegrywając go może wówczas zagrać za 9.50 PLN. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że gracz wygra swój pierwszy kupon, przykładowo stawką do wygrania będzie 50 PLN to wówczas na jego koncie znajdzie się 240 PLN, a zatem możliwa stawka kuponu to 12 PLN. Jak widać cały czas jest to 5% budżetu gracza, ale zmienia się on w zależności od stanu konta.

Tutaj tak samo bardzo ważna jest kontrola swojego budżetu, dosyć niskie stawki na kuponach, co też niestety będzie pewną wadą, bowiem nie będzie to generować zbyt dużych zysków. Oczywiście każdy system ma wady, także i ten.

Najprostszy z najprostszych systemów, a więc progresja

Trzeci proponowany przez nas system różni się już bardzo mocno od dwóch poprzednich, aczkolwiek również jest bardzo ciekawy. W tym przypadku zadaniem gracza jest systematyczne zwiększanie stawki kuponu, jeśli ten będzie przegrany.

Od razu na samym początku musimy wspomnieć niestety o jednej wadzie. Tutaj należy być nieco bardziej przygotowanym finansowo, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo może potrwać seria porażek, a raczej chcąc wygrać większe pieniądze nikt nie będzie rozpoczynał gry od najniższej możliwej kwoty. W zależności od bukmachera może być 1 PLN czy też 2 PLN. Raczej skupimy się tu na nieco większych kwotach. Niech przykładowo będzie to 5 PLN.

Sam system progresji również może mieć swój system, gdzie gracz może typować cały czas ten sam zakład. Najczęściej w tym przypadku są to remisy. Oczywiście taki typ nie jest łatwo trafić, ale gracze biorą to pod uwagę ze względu na wysoki kurs, ponieważ regularnie osiąga on minimalną wartość 3.00, a niekiedy sięga dużo wyżej.

Na pewno każdy chciałby, aby zysk przyszedł jak najszybciej, ale może być tak, że gracz dojdzie do wyższego poziomu, gdzie konieczne będzie postawienie większej kwoty. Do tego wysoki kurs, który na pewno nie gwarantuje dużego prawdopodobieństwa powodzenia. W tym systemie należy być cierpliwym, ale sami sobie odpowiedzcie na pytanie, czy przy totalnym braku szczęścia i długiej serii porażek warto dalej w to brnąć?

Można te remisy zamienić sobie na coś innego i przykładowo rozbić na kilka opcji z mniejszymi kursami, co na pewno może sprawić, że wygrana przyjdzie o wiele szybciej. Jest to tylko oczywiście sugestia z naszej strony.

Czy warto skorzystać z obu systemów?

Porównując wszystkie wady i zalety obu pierwszych systemów, które są do siebie podobne stwierdziliśmy, że jest to metoda, którą warto sprawdzić, zwłaszcza u początkujących graczy, gdzie istotą jest nauka minimalizowania ryzyka, kontroli nad swoim budżetem. Jeśli tę sztukę amator opanuje, wówczas łatwiej będzie mu wejść na wyższy poziom, zacznie szanować to, co ma na koncie. Z czasem, jeśli dojdzie do tego cierpliwość zacznie wygrywać większe stawki.

Czytaj również:  Na których forach znajdziemy dobre typy? Typy dnia - forum bukmacherskie.

Co poza samym stawkowaniem? System bukmacherski

Samo ustalenie stawki to jedno, ale fajnie, gdyby na kuponie znalazło się coś sensownego. Aby pieniędzy na koncie i przybyło i tak, jak w przypadku drugiego proponowanego systemu stawka na kolejny kupon nieco wzrosła.

Naszym systemem bukmacherskim jest połączenie jednego z dwóch powyższych sposób z odpowiednią analizą danego spotkania. Jeśli gracz uzyska konkretne informacje, wówczas łatwiej będzie mu o wybór prawidłowego typu znając statystyki, wiadomości na temat obu drużyn, jak potencjalne składy czy też nieobecność poszczególnych zawodników.

Jak grają zawodowi gracze? System bukmacherski

Patrząc nie tylko na te powyższe, ale na wiele innych systemów bukmacherskich nie można jednoznacznie określić, który z nich jest tym odpowiednim. Tak naprawdę w każdym przypadku chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko strat, grać za pewną część swojej stawki. Poza tym gracz musi się nauczyć, że grając systemowo na wysokie wygrane będzie musiał niestety trochę poczekać.

Można powiedzieć, że ilu typerów, tyle systemów, bowiem każdy ma swój własny sposób. Każdy próbował konkretnego z Internetu i aktualnie dana osoba korzysta z tego, który po prostu pasuje jej najbardziej. Każdy z graczy ma swój własny styl grania, stąd też inaczej będzie mu pasowało stawkowanie. Jest to logiczne. Najważniejsze dla gracza jest jednak to, aby wychodził on regularnie na plus. Na samym początku nie jest istotne to, czy są to większe czy mniejsze wygrane. Najważniejsze jest w tym przypadku to, aby do takich sytuacji dochodziło jak najczęściej. Wówczas o wiele łatwiejsze stanie się wygrywanie przy dużych stawkach. Jeśli dany system nie przynosi spodziewanych rezultatów to warto wówczas zastanowić się nad jego zmianą. Nie zalecamy jednak jego zmiany, kiedy rezultaty są widoczne.

Zmniejszenie pola manewru w zakładach kolejnym systemem?

W zakładach bukmacherskich można spróbować jeszcze innej rzeczy i także można nazwać to w pewnym stopniu systemem bukmacherskim. Chodzi tutaj bowiem o to, aby gracz ograniczył się do pewnej grupy zakładów. A więc aby były to typy na zwycięstwa danych drużyn i powiązane z tym zakłady. Lub też aby były to tylko i wyłącznie bramki albo tylko rzuty rożne. Wówczas dokonując analizy danego spotkania z konkretnej statystyki. Przyjdzie to o wiele łatwiej, nietrudno będzie wybrać sam, a kwestią będzie wybór tego systemu, który może dać największy zysk. Tak naprawdę tutaj można wykorzystać niemal każdy system, ale który może być w takiej sytuacji najskuteczniejszy? Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie sami gracze.

Czy warto skorzystać z systemów?

Nie ma wątpliwości, że nawet w przypadku wymienienia kilku innych systemów zawsze w podsumowaniu pisalibyśmy o wadach. Ponieważ nie ma idealnego sposobu na wygrywanie. Aczkolwiek odpowiadając na powyższe pytanie stwierdzamy, że każda z osób grających w zakładach bukmacherskich powinna mieć jakiś pomysł na grę, który pomoże zminimalizować ryzyko straty swoich środków, a po pewnym czasie przyniesie także zyski.

Poza umiejętnym gospodarowaniem swoich środków ważny jest oczywiście dodatkowo właściwy wybór opcji na kuponie. Tylko takie połączenie może dać graczowi zwycięstwo w postaci zysku. Systemy bukmacherskie jednak nie mają być po to, aby zapewnić graczowi zwycięstwo. Ale zmienić nieco jego sposób gry z chaotycznej na bardziej ułożoną. Dobry system i złe typy nie sprawią, że gracz nagle zacznie wygrywać. Dobra analiza, przemyślane rozwiązania w kwestii typów i wówczas niemal każdy system może być tym odpowiednim dla każdego z graczy.

Zobacz także