Słownik bukmacherski – Najbardziej popularne słowa w bukmacherce

Wkraczając do świata zakładów bukmacherskich możesz spotkać się ze słowami, które początkowo mogą Ci się wydawać niezrozumiałe. Dla aktywnych graczy oraz bukmacherów są one natomiast tak oczywiste, że weszły do powszechnie wykorzystywanego języka. W tym miejscu przygotowaliśmy dla Ciebie słownik bukmacherski zawierający najpopularniejsze zwroty ze świata bukmacherki.

AKO

AKO, czyli zakład akumulowany, to kupon, w którym obstawiamy kilka selekcji jednocześnie. Kursy poszczególnych selekcji mnożą się, dając wyższy kurs całkowity. Ewentualna wygrana z takiego kuponu jest obliczana według wzoru: kurs całkowity * stawka zakładu. Wszystkie selekcje muszą zostać rozliczone prawidłowo, aby kupon przyniósł graczowi wygraną. Słownik bukmacherski zna wiele określeń dla zakładu AKO: combi, akumulator, taśma czy tasiemiec.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Bankroll

Studiując różne systemy bukmacherskie często spotkasz się z pojęciem bankroll, które jest powszechnie wykorzystywane przez doświadczonych graczy. Bankroll to po prostu całkowity kapitał, budżet, który możesz przeznaczyć na obstawianie zakładów bukmacherskich. Wysokość bankrollu ma duże znaczenie w kontekście wyboru optymalnej stawki zakładu.

Słownik bukmacherski – Bonus bez depozytu

Jest to bonus, który można otrzymać od razu po rejestracji konta w serwisie bukmacherskim. Jak sama nazwa wskazuje, gracz nie musi dokonywać pierwszej wpłaty, aby otrzymać taki prezent. Słownik bukmacherski często określa tego typu bonus jako freebet, czy darmowy zakład, ale w praktyce, darmowe zakłady mogą otrzymywać także stali klienci bukmachera.

Bonus reload

Gracze mogą otrzymać bonus bez depozytu za rejestrację konta, bonus powitalny do pierwszej wpłaty, a także bonus reload. Bonus reload jest bonusem przyznawanym do drugiej, trzeciej oraz każdej kolejnej wpłaty w serwisie bukmacherskim. Przy pomocy takich promocji bukmacher stara się aktywizować stałych klientów i nakłonić ich do zrealizowania kolejnej wpłaty.

BTS

BTS to rodzaj zakładu. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Both Teams to Score, co tłumaczymy jako: Obie drużyny strzelą. Słownik bukmacherki może podawać ten zakład także w formie BTTS. Jest on wykorzystywany zazwyczaj w piłce nożnej, a rzadziej w hokeju na lodzie. W ten sposób gracz typuje, że obie drużyny strzelą przynajmniej jedną bramkę.

Czytaj również:  Jak grać w zakłady bukmacherskie - Praktyczny poradnik

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Cashback

Cashback to forma promocji bukmacherskiej, oznaczająca zwrot środków. Najczęściej spotykaną formą cashbacku jest zakład bez ryzyka, w którym gracze mogą liczyć na zwrot stawki zakładu, jeśli ich kupon okaże się przegrany. Na polskim rynku bukmacherskim coraz częściej spotkamy się z taką promocją w ramach bonusu na start. Słownik bukmacherski powinien jednak rozróżnić, że nie każdy cashback jest zakładem bez ryzyka. Równie dobrze gracz może otrzymać tylko procentową część stawki lub stawek wielu zakładów zawartych w określonym czasie.

Cash Out

To opcja, która umożliwia nam zamknięcie zakładu bukmacherskiego przed czasem. Algorytm przy obliczaniu wypłaty bierze pod uwagę następujące czynniki: wysokość kursu, stawkę, liczbę zdarzeń, a także ewentualną wygraną. Im bliżej jest do pozytywnego rozliczenia Twojego kuponu, tym większą kwotę zaproponuje system. Funkcja ta pojawiła się na rynku bukmacherskim kilka lat temu, a obecnie jest postrzegana jako absolutny standard.

Słownik bukmacherski

DNB

To rodzaj zakładu bukmacherskiego, w którym gracz typuje zwycięzcę zabezpieczając się na wypadek remisu. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Draw No Bet, który możemy tłumaczyć jako zakład bez remisu. Zakłady DNB stosuje się przy zakładach trzydrogowych, np. na piłkę nożną lub hokej. Słownik bukmacherski powinien także zaznaczyć, że zakład DNB można postawić wybierając handicap azjatycki z zerowym wsparciem (0.0). W przypadku, gdy mecz zakończy się remisem, zakład jest uznawany za nieważny, a stawka wraca na konto gracza.

EWK

Ewentualna Wygrana Kwota, którą zapisujemy także jako EW. Jest to współczynnik, który informuje o potencjalne wygranej z obstawionego kuponu. Jest obliczana na podstawie wzoru: EWK = stawka * kurs bukmacherski. Należy pamiętać, że zakłady obstawiane u legalnych bukmacherów są uszczuplane o 12% podatek od stawki, a zatem należy stosować wzór: EWK = stawka * kurs całkowity * 0,88. Wyjątkiem są zakłady, które w ramach promocji można obstawić bez podatku od stawki.

Fix

To inaczej ustawione spotkanie, a konkretniej przeciek o takim spotkaniu. Fixy często pojawiają się jako „pewne” typy bukmacherskie, w których wynik spotkania znany jest jeszcze przed meczem. W praktyce, legendarne fixy są w zasadzie niedostępne, a już na pewno nie są ogólnodostępne dla wszystkich. Wyobraźnię graczy rozbudza to, że na forach często można znaleźć „fixy”, które rzeczywiście okazują się trafione. W wielu przypadkach jest to po prostu czysty przypadek.

Słownik bukmacherski

H2H

Head to Head, czyli bilans spotkań bezpośrednich. H2H to pojęcie, które powinien obejmować każdy słownik bukmacherski z pojęciami związanymi z analizą przedmeczową. Sprawdzenie wyników bezpośrednich spotkań pomiędzy dwoma zawodnikami lub drużynami stanowi ważny element rzetelnej analizy, która pozwala ocenić prawdopodobieństwo określonego wyniku.

Czytaj również:  Co oznacza słowo Cash Out u bukmacherów?

Handicap

To stworzenie lepszych warunków teoretycznie słabszej stronie w celu wyrównania szans rywalizacji. Jest to rodzaj zakładów bukmacherskich, które pozwalają dodawać lub odejmować wirtualne bramki do wyniku spotkania, w celu uzyskania wyższych kursów. Wyróżniamy handicap europejski w formie zakładów trzydrogowych oraz handicap azjatycki w formie zakładów dwudrogowych. Handicap azjatycki dzieli się na: pojedynczy, DNB, połówkowy oraz ćwiartkowy.

Łamak

To kolejne popularne pojęcie, które na stałe zagościło w słowniku bukmacherskim, a pochodzi z języka potocznego. Łamak to wynik, w którym drużyna przegrywająca spotkanie odwraca wynik na swoją korzyść i ostatecznie wygrywa mecz. W kontekście zakładów na żywo, postawienie łamaka oznacza obstawienie zwycięstwa drużyny, która w danym momencie przegrywa mecz.

Marża bukmacherska

Kursy bukmacherskie odzwierciedlają prawdopodobieństwo wyniku. W teorii, kurs 2,00 to idealne 50%. W praktyce jednak, wiemy doskonale, że w przypadku idealnie wyrównanych spotkań bukmacherzy zazwyczaj oferują kursy od 1,85 do 1,95. Im wyższe odchylenie od faktycznego prawdopodobieństwa, tym większa jest marża bukmacherska. Standardowa marża wynosi 5 – 7%. Jej celem jest zagwarantowanie bukmacherowi zysków w perspektywie długoterminowej.

Podpórka

Zakład z podpórką znajduje zastosowanie w przypadku zakładów trzydrogowych, w których występuje opcja remisu. Pojęcie to powinien obejmować słownik bukmacherski każdego początkującego gracza. Wyróżniamy trzy zakłady z podpórką: 1X czyli zwycięstwo gospodarza lub remis, X2 czyli remis lub zwycięstwo gospodarzy, a także 12 czyli zwycięstwo gospodarzy lub gości. W ten sposób można gracz zwiększa szansę na wygraną, akceptując niższy kurs. Słownik bukmacherski może określać zakłady z podpórką także jako podwójną szansę.

Progresja

To jeden z najpopularniejszych systemów bukmacherskich, a w zasadzie mechanizm stosowany przez liczne strategie. Zamysł jest prosty. W progresji zwiększa się stawkę zakładu po przegranej, tak, aby kolejny zakład zrekompensował część strat oraz pozwolił wyjść na zero lub na niewielki plus. Technik obstawiania zakładów z progresją jest naprawdę dużo. Najpopularniejsze w słowniku bukmacherskim są systemy: Martingale, Fibonacci, d’Alembert, Labouchere oraz Paroli.

Singiel

Singiel to potocznie zakład pojedynczy, czyli zawierający tylko jedno zdarzenie na kuponie. Jest to najprostsza forma obstawiania wyniku spotkania. W zakładzie singlowym, ewentualna wygrana to iloczyn kursu selekcji oraz stawki zakładu. Uzyskaną wartość należy pomnożyć przez 0,88, aby uwzględnić 12-procentowy podatek od stawki.

Czytaj również:  Systemy Bukmacherskie - Opisy popularnych systemów bukmacherskich

Taśma

Taśma to bardzo rozbudowany zakład akumulacyjny, w którym gracz zdecydował się na umieszczenie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu selekcji. W ten sposób można uzyskać ogromny kurs całkowity, który nawet przy niewielkiej stawce pozwala zagrać o astronomiczne wygrane. Wygranie takiego kuponu jest jednak nie lada sztuką. Słownik bukmacherski określa taśmy także jako tasiemce.

Underdog

Zazwyczaj w spotkaniu mamy stronę teoretycznie mocniejszą, którą określamy mianem faworyta, a także stronę słabszą, czyli właśnie underdoga. Innymi słowy, underdog to zawodnik lub drużyna z teoretycznie mniejszymi szansami na wygraną, określanymi wyższym kursem bukmacherskim.

Słownik bukmacherski

Valuebet

Valuebet, czyli inaczej wartość zakładu lub wartościowy zakład. Mnożąc prawdopodobieństwo wyniku przez kurs bukmacherski można określić realną wartość zakładu. Jeśli uzyskany wynik wynosi powyżej 1, wówczas mówimy, że jest to valuebet, czyli wartościowy zakład. Valuebet jest filarem wielu strategii opartych na analitycznym obstawianiu zakładów bukmacherskich.

Yield

Yield to stosunek wygranych do sumy stawek przeznaczonych na obstawianie zakładów bukmacherskich. Jeśli wszystkie wygrane są niższe od sumy stawek, wówczas Yield jest ujemny. Jeśli natomiast gracz zanotuje zysk, wówczas Yield jest dodatni. Wskaźnik ten pozwala ocenić efektywność obstawiania zakładów w szerszym ujęciu czasu.

Zakład dwudrogowy

Zakład dwudrogowy to taki, który uwzględnia jedynie dwa scenariusze i nie dopuszcza opcji remisowej. W ten sposób można wytypować zwycięzcę w meczu tenisa, koszykówki czy też siatkówki. Do zakładów dwudrogowych zaliczają się także wszelkie zakłady poniżej/powyżej, handicapy azjatyckie czy też zakłady, w których dostępne są opcje: Tak/Nie.

Słownik bukmacherski – Zakład trzydrogowy

Zakład trzydrogowy, przedstawiany przez słownik bukmacherski także jako zakład 1×2. Jest to zakład, który przewiduje trzy możliwe scenariusze zakończenia spotkania: 1 czyli zwycięstwo gospodarzy, x czyli remis, a także 2 czyli zwycięstwo gości. Jak już mówiliśmy, w zakładach trzydrogowych można zastosować podpórkę, czyli obstawić zakład podwójnej szansy: 1X, X2 lub 12. Zakłady trzydrogowe spotkamy m.in. w piłce nożnej oraz hokeju na lodzie.

Zobacz także