Jakie systemy bukmacherskie dla nowych typerów?

zlota pilka bukmacherzy

Nowi gracze dość szybko przekonują się na własnej skórze o tym, że obstawianie i wygrywanie na zakładach bukmacherskich wcale nie jest tak proste, jak wydawało się na początku. Pierwsze przegrane często prowadzą do tego, że wielu graczy szuka systemu bukmacherskiego, który pomógłby w efektywniejszym typowaniu wyników. W tym miejscu omówimy systemy bukmacherskie, które są dobrą propozycją dla początkujących typerów.

Czym właściwie jest system bukmacherski?

System bukmacherski to zbiór zasad wyznaczających to, w jaki sposób gracz powinien dobierać stawkę kolejnego zakładu. Jak wskazuje zresztą sama nazwa, system ma przede wszystkim usystematyzować grę. Jak się okazuje, powszechnym błędem wielu graczy jest właśnie nieprzemyślana gra bez ładu i składu, co dość często prowadzi do szybkiego pożegnania się z kapitałem. Nadrzędnym celem systemów bukmacherskich jest zatem minimalizacja ryzyka utraty pieniędzy w krótkim czasie. Nie istnieją natomiast takie systemy, które dawałyby stuprocentową pewność zysku. Główną zaletą korzystania z systemów bukmacherskich jest mniejsze ryzyko popełnienia prostych i głupich błędów, które często kończą się stratą.

Popularne systemy stawkowania dla nowych graczy

Początkujący gracze powinni stawiać przede wszystkim na proste systemy, w których priorytetem jest większe bezpieczeństwo kapitału. Nowym graczom śmiało możemy polecić:

  • Płaska stawka – ta metoda opiera się na dobraniu stałej stawki zakładu, a wysokość tej stawki nie przekracza kilku procent całego kapitału. Istnieją dwie techniki: pierwsza zakłada, że gracz wybiera stałą stawkę potrzebną do obstawienia określonej liczby zakładów, a druga, że przy każdym kolejnym zakładzie wybierać się będzie procentową część pozostałego kapitału. W bardzo podobny sposób działa stawka modulowana.
  • Progresje – ta propozycja jest dedykowana graczom, którzy są w stanie zaakceptować większe ryzyko. Zamysł progresji jest dość prosty – po każdym przegranym zakładzie podwyższa się stawkę, aby nawet po serii przegranych wygrany zakład rekompensował straty. Istnieje wiele wariancji, a najpopularniejsze to: Martingale, Fibonacci, d’Alembert, Labouchere.
  • Kryterium Kelly’ego – jest to kryterium inwestycje, w którym stawkę dobiera się na podstawie ryzyka. W tym celu stosuje się wzór: Stawka = [Kapitał x (prawdopodobieństwo wyniku x kurs bukmacherski – 1) / (kurs – 1). Ta technika wymaga nieco większej wprawy, ale jednocześnie zapewnia naprawdę wysoką ochronę kapitału.
Czytaj również:  Jak poprawnie typować mecze Euro?

Warto poczytać na temat wielu systemów stawkowania i poszukać takiego, który najlepiej odpowiada własnym potrzebom. Gracze lubiący ryzyko wybiorą progresje, z kolei ostrożni typerzy płaską stawkę. Ambitni typerzy chętnie posłużą się kryterium Kelly’ego.

Metoda Value Bet – o co w niej chodzi?

Value Bet nie jest co prawda systemem bukmacherskim, ale z całą pewnością warto znać podstawy wartościowych zakładów, gdyż w wielu przypadkach pozwalają one poprawić efektywność zakładów. Na podstawie analizy przedmeczowej można ocenić prawdopodobieństwo konkretnego wyniku. W ten sposób można natomiast sprawdzić, czy oferowane kursy bukmacherskie są opłacalne i adekwatne do poziomu ryzyka. W tym celu stosujemy prosty wzór: kurs bukmacherski * prawdopodobieństwo (w formie ułamka liczbowego, np. 50% to 0,5). Jeśli uzyskamy wynik powyżej 1, oznacza to, że kurs jest zawyżony względem dużych szans powodzenia, a to oznacza, że taki zakład jest wartościowy. Wyniki w pobliżu 1 oznaczają kurs adekwatny, z kolei dużo poniżej 1 to nieopłacalne kursy zaniżone.

Arbitraż – sposób na pewną wygraną

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że nie istnieją systemy bukmacherskie, które mogłyby zagwarantować zysk i w gruncie rzeczy jest to prawda. Pewnym wyjątkiem od reguły jest arbitraż znany jako system surebet. Chodzi tu o to, aby obstawiać dwa przeciwstawne do siebie wyniki u dwóch różnych bukmacherów, w taki sposób, aby niezależnie od wyniku zanotować zysk. Jest to możliwe tylko przy bardzo rozbieżnych kursach. Realia polskiego rynku bukmacherskiego z obowiązującym podatkiem od stawki oznaczają, że znalezienie surebeta graniczy z cudem. Niemniej jednak, początkujący typerzy powinni wiedzieć czym jest i jak działa arbitraż.

Jak wybrać dobry system bukmacherski?

System bukmacherski powinien być dobrany pod kątem indywidualnych potrzeb, tolerancji ryzyka, a także dostępnego kapitału. Nowym graczom polecamy przede wszystkim systemy cechujące się prostymi i przejrzystymi zasadami, a także większym bezpieczeństwem. Początkujący typerzy powinni pamiętać, że nie ma absolutnie sprawdzonych i pewnych systemów, które dawałyby gwarancję zysku. Ich celem jest usystematyzowanie gry i unikanie popularnych błędów, co może ograniczyć ryzyko dużych strat w krótkim czasie. Warto zatem poeksperymentować z dostępnymi systemami bukmacherskimi, aby sprawdzić, który z nich jest najlepszy w swoim własnym przypadku.

Czytaj również:  Liga niemiecka – jak ją obstawiać?

Zobacz także