Obstawianie meczy pewniaki – czym są pewniaki i czy takowe istnieją?

Pewniaki, pewniaczki i pewne typy – marzą o nich wszyscy użytkownicy zakładów bukmacherskich. Jednak czy rzeczywiście legendarne niczym święty Graal pewne typy bukmacherskie faktycznie istnieją? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zdefiniować, czym właściwie jest pewniak, a także, co dokładnie oznaczają kursy bukmacherskie. W tym artykule spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy obstawianie meczy pewniaki w ogóle jest możliwe. 

W jaki sposób należy rozumieć pewniaki bukmacherskie?

Pewniaki możemy rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu pewne typy bukmacherskie. Gracze na podstawie przeprowadzonej analizy dochodzą do wniosku, że po prostu nie ma innej możliwości, niż zakładany wynik. Są to oczywiście pewniaki umowne, ponieważ w świecie sportu zawsze zdarzają się mniejsze lub większe niespodzianki. W praktyce, zakłady z kursem na poziomie 10,00 mają 10%, żeby się ziścić. To dość niewielka szansa, ale biorąc pod uwagę potencjalne wygrane przy tak wysokich kursach, nie dziwi fakt, że część graczy obstawia takie właśnie wydarzenia.

Pewniaki możemy rozumieć także jako stuprocentowo pewne zakłady bukmacherskie. W tym kontekście należy wskazać dwa pojęcia: surebety oraz fixy. O obu powiemy więcej w kolejnej części artykułu. W dużym skrócie: surebety to obstawianie dwóch przeciwstawnych wyników po wysokich kursach, tak, aby niezależnie od wyniku zakład przyniósł zysk. Z kolei fixy bukmacherskie to inaczej przecieki lub doniesienia o „ustawkach”, czyli meczach, w których wynik został już ustalony.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Kursy bukmacherskie a prawdopodobieństwo wygranej

Kursy bukmacherskie dostarczają nam wielu ważnych informacji, dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo rozczytywać. Kurs w dużej mierze przestawia prawdopodobieństwo, z jakim padnie konkretny wynik. I tak, 1,10 to 90%, 2,00 to 50%, a 10,00 to 10%. To jednak teoria, ponieważ w praktyce istnieje jeszcze coś takiego jak marża bukmacherska. Bukmacher ustala kursy w taki sposób, aby zagwarantować sobie zyski w perspektywie długoterminowej. Dlatego też, kurs na zdarzenie z 50% szansą trafienia będzie wynosił od 1,85 do 1,95.

Łatwo przekonać się o tym, że w świecie zakładów bukmacherskich nie istnieją pewniaki w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nawet kurs 1,01 to „jedynie” 99% szansy na wygraną. Wciąż pozostaje jednak tej 1% szansy na wielkie zaskoczenie. Choć takie sytuacje zdarzają się ekstremalnie rzadko, musimy o nich pamiętać. Obstawianie meczy pewniaki po tak niskich kursach mija się z celem, ponieważ nawet przy wysokiej skuteczności ciężko o dodatni Yield. Bardziej interesujące są typy z kursami 1,30, co przekłada się na ok. 77% szans na wygraną. Takie typy bukmacherskie bardzo często znajdują zastosowanie w zakładach akumulowanych.

Czytaj również:  Jak typować ligę włoską w piłce nożnej?

Czym właściwie jest surebet?

Kursy bukmacherskie są ustalane przez algorytmy, ale również przez analityków pracujących w serwisach bukmacherskich. To sprawia, że kursy na to samo wydarzenie w kilku serwisach są inne. Do tego, coraz częściej pojawiają się promocje, w których popularne zdarzenia sportowe można obstawić po wyższym kursie. Jeśli różnica w kursach będzie dostatecznie duża, może pojawić się szansa na obstawienie surebeta. W grę wchodzą zakłady dwudrogowe. U pierwszego bukmachera obstawiamy opcję A po najwyższym dostępnym kursie, a u bukmachera opcję B. Jeśli oba te kursy będą dostatecznie wysokie, wówczas niezależnie od wyniku spotkania zanotujemy zysk.

Surebety mają jednak kilka istotnych minusów. Po pierwsze zazwyczaj oferują one bardzo niewielki zysk. Po drugie, trafiają się niezwykle rzadko, a od kiedy w Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która wprowadziła 12-procentowy podatek odstawki, obstawienie surebeta jest niemalże niemożliwe. Dlatego też, obstawianie meczy pewniaki tą techniką staje się coraz mniej popularne. Choć nie jest to zabronione, bukmacherzy mają swoje sposoby, aby rozpoznać tą technikę, i nałożyć na konto gracza bardzo rygorystyczne limity, które praktycznie uniemożliwią dalszą grę.

obstawianie meczy pewniaki

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Czym są fixy bukmacherskie?

W świecie sportu na pewno zdarzają się ustawki, w których wynik jest znany jeszcze przed meczem. Fixy bukmacherskie to typy na takie właśnie spotkania. W praktyce jednak, natrafienie na prawdziwe fixy graniczy z cudem. Najczęściej działa to na tej zasadzie, że na 10 typów, które rzekomo są fixami, wchodzą 2-3 typy. Gracze od razu traktują to jako dowód na ich istnienie, pomimo, że pozostałe typy okazały się błędne. Fixy zazwyczaj nie mają zatem wiele wspólnego z realnymi ustawkami. To logiczne – jeśli ktoś sprzedaje mecz lub ustawia jego wynik, nie będzie się tym chwalił. Taką wiedzę posiada garstka osób i z całą pewnością nie udostępniają oni swoich typów w Internecie.

obstawianie meczy pewniaki

Czy stuprocentowe pewniaki istnieją?

W kontekście zakładów bukmacherskich z pewnym zyskiem wskazać możemy jedynie surebety, ale jak już wiesz, nie jest to specjalnie efektywny sposób obstawiania zakładów bukmacherskich. Ciężko na nie trafić, a ponadto łatwo jest podpaść bukmacherom. Obstawianie meczy pewniaki opiera się zatem na obstawianiu tych „umownych” pewniaczków, na które wskazuje analiza przedmeczowa. Gracze, którzy dokładnie analizują każdy zakład potrafią rozpoznać prawdziwe okazje. Cały myk polega na tym, aby odnaleźć zakłady z wysokim prawdopodobieństwem trafienia przy jednocześnie wysokim kursie. Wbrew pozorom, wcale nie jest to niemożliwe!

obstawianie meczy pewniaki

Obstawianie meczy pewniaki – jak zwiększyć szansę wygranej?

Kluczem do sukcesu może być rzetelna analiza przedmeczowa. Powinniśmy w niej uwzględnić statystyki i wyniki z ostatnich spotkań, przewidywania innych graczy, a także doniesienia medialne, które mogą mieć wpływ na dyspozycję drużyn lub zawodników. Na podstawie dobrej analizy możemy samodzielnie określić prawdopodobieństwo, z jakim wybrane spotkanie zakończy się po naszej myśli. Wówczas zastawiamy szanse z kursem bukmacherskim. Wystarczy pomnożyć szanse (wyrażane w formie liczbowej) przez kurs. Jeśli wynik jest powyżej 1, mamy do czynienia z tzw. valuebetem, czyli wartościowym zakładem.

Czytaj również:  Gdzie jest darmowa kasa za rejestrację? Superbet

Dobrze jest również jak najlepiej znać się na typowanych rozgrywkach. Obstawianie meczy pewniaki częściej wychodzi tym osobom, które mają rzetelną i wszechstronną wiedzę. Czasami, takim graczom od razu w oczy rzucają się niespodziewanie wysokie kursy. Algorytmy bukmachera analizują bowiem suche liczby i nie zawsze biorą pod uwagę czynnik ludzki, np. doniesienia o urazie lub warunkach, które wybitnie sprzyjają drugiej stronie. W tym kontekście, pewniaki to po prostu typy bukmacherskie, którym możemy przypisać bardzo wysokie prawdopodobieństwo trafienia.

Gdzie szukać pewnych typów bukmacherskich?

Do dyspozycji graczy pozostają fora bukmacherskie, serwisy sportowe, a także wszelkie ligi typerów, na których aktywni użytkownicy mogą udostępniać swoje typy. Coraz częściej można również podejrzeć typy innych graczy bezpośrednio w serwisie bukmacherskim.  Znalezione w sieci typy zawsze warto zestawić z naszymi analizami, ponieważ o rzetelne pewniaki wcale nie jest tak łatwo. Z dużym dystansem należy natomiast podchodzić do wszelkich fixów oraz stuprocentowo pewnych typów z poufnych źródeł. Wygrana z takiego kuponu często jest dziełem przypadku, a nie faktycznych informacji, które typer posiadał przed meczem. Obstawianie meczy pewniaki innych graczy jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, ale również bardziej ryzykownym.

Czy warto inwestować w płatne typy bukmacherskie?

Temat stary jak świat i przerabiany naprawdę wiele razy. W social mediach coraz częściej możemy trafić na użytkowników, którzy udostępniają swoje typy bukmacherskie. Po wykupieniu abonamentu można otrzymać dostęp do zamkniętej sekcji, gdzie udostępniane są starannie wyselekcjonowane typy. Na pewno warto unikać typerów, którzy obiecują stuprocentowe pewne zyski. Osoby znające się na bukmacherce wiedzą, że to niemożliwe. Zawsze trzeba być przygotowanym na nieco gorsze okresy, w których skuteczność i Yield bukmachera drastycznie maleją.

W związku z tym, do płatnych typów bukmacherskich warto podchodzić z dużą rezerwą. Z całą pewnością w szerokim gronie graczy oferujących płatne typy da się znaleźć rzetelnych typerów, którzy naprawdę mogą zaoferować swoim klientom bardzo dobre i sprawdzone typy, które w szerszej perspektywie czasu dają większe szanse na zanotowanie zysku. Z drugiej jednak strony, nie brakuje zwykłych naciągaczy oferujących nic nie warte typy.

obstawianie meczy pewniaki

Pewniaki w kontekście zakładów akumulowanych

Wiemy już, że pewniaki po kursach 1,20 – 1,40 są mało opłacalne przy obstawianiu zakładów pojedynczych. Na dłuższą metę ciężko bowiem o dodatni Yield (korzystny bilans wygranych do obstawionych stawek), nawet przy bardzo wysokiej skuteczności. Niskie kursy mogą być jednak bardzo pomocne w tworzeniu zakładów akumulowanych. Weźmy trzy zdarzenia po kursie 1,30. Gdy obstawimy je na zakładzie combi, kurs całkowity to 2,20, a zatem całkiem nieźle. Oczywiście szansa na trafienie trzech takich meczów jest dużo mniejsza, ale wciąż jest to gra warta świeczki, o ile tylko dysponujemy dobrze wyselekcjonowanymi i sprawdzonymi typami.

Czytaj również:  Sposoby przewidywania różnic bramkowych w rozgrywkach piłki nożnej

Unikać należy natomiast rozbudowanych taśm zawierających nawet kilkanaście zdarzeń z niskimi kursami. W praktyce, trafienie wszystkich tych zdarzeń może się okazać dużo trudniejsze, aniżeli prawidłowe wytypowanie singla z kursem 5,00 – 7,00. Oczywiście nie dotyczy do graczy, dla których liczy się przede wszystkim dobra zabawa i emocje. Tutaj, obstawianie meczy pewniaki może przyjmować dowolną formę, bez nadmiernego spinania się o wynik. 

obstawianie meczy pewniaki

Czy warto obstawiać pewniaki po niskim kursie?

To zależy od strategii, jaką prowadzimy. Obstawianie meczy pewniaki po bardzo niskich kursach na dłuższą metę rzadko okazuje się jednak opłacalne. Nawet przy bardzo wysokiej skuteczności można notować straty, zwłaszcza, gdy doliczymy do tego 12-procentowy podatek od stawki. Warto także wyrzucić z głowy błędne przekonanie, że wysokie kursy to zawsze małe szanse na wygraną. Czasami algorytm bukmacherski zawodzi i zdarzenie z wysoki prawdopodobieństwem można obstawić z bardzo korzystnym kursem. Takich pewniaków należy szukać.

Zobacz także