Mistrzostwa Świata w siatkówce 2022

mś w siatkówce

Mistrzostwa Świata w siatkówce odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września, a ich współorganizatorem ponownie będzie Polska. Pierwotnie gospodarzem imprezy miała być Rosja, ale z wiadomych przyczyn odebrano jej ten przywilej, a gospodarzami zostali Polacy do spółki ze Słoweńcami. To wspaniała wiadomość dla kibiców Biało-Czerwonych, którzy ponownie będą mogli dopingować swoich idoli na MŚ w siatkówce. Co warto wiedzieć o tym turnieju?

Format rozgrywek na MŚ w siatkówce 2022

W zmaganiach wezmą udział 24 reprezentacje z całego świata. MŚ w siatkówce rozpoczną się od fazy grupowej. Zespoły zostały podzielone na sześć grup po cztery drużyny. W fazie grupowej każdy zespół rozegra trzy mecze. Za wygraną w stosunku 3:0 i 3:1 otrzymuje się 3 punkty, a za zwycięstwo 3:2 tylko 2 punkty. Drużyna, która przegra w stosunku 2:3 w setach otrzyma natomiast 1 punkt. Z każdej grupy awansują po dwa najlepsze zespoły. Grono uczestników 1/8 finału uzupełnią cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc. W przypadku równej liczby punktów, w fazie grupowej decydować będą kolejno: liczba wygranych meczów, wyższy stosunek setów, wyższy stosunek małych punktów. Następnie turniej wkroczy w decydującą fazę finałową, w której o dalszych losach zespołów decydować będzie jeden mecz: 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i wielki finał. Na MŚ w siatkówce 2022 rozegrany zostanie także mecz o trzecie miejsce.

mś w siatkówce

Faza grupowa MŚ w siatkówce 2022

Na siatkarskich mistrzostwach świata wezmą udział 24 zespoły z pięciu federacji. Rywalizacja rozpocznie się od fazy grupowej, a podział na grupy prezentuje się następująco:

  • Grupa A: Portoryko, Serbia, Tunezja, Ukraina
  • Grupa B: Brazylia, Kuba, Japonia, Katar
  • Grupa C: Bułgaria, Meksyk, Polska, Stany Zjednoczone
  • Grupa D: Kamerun, Francja, Niemcy Słowenia
  • Grupa E: Kanada, Chiny, Włochy, Turcja
  • Grupa F: Argentyna, Egipt, Iran, Holandia
Czytaj również:  Zapowiedź meczu Polska – Finlandia w Eurobasket 2022

Przypomnijmy, że każdy zespół w fazie grupowej rozegra po trzy mecze. Za zwycięstwo 3:0 i 3:1 otrzymuje się trzy punkty, za zwycięstwo 3:2 dwa punkty, natomiast za porażkę 2:3 jeden punkt. Fakt, że do fazy pucharowej awansują cztery zespoły z trzecich miejsc gwarantuje, że rywalizacja w każdej z grup będzie trwać do ostatniego meczu.

mś w siatkówce

W jakim składzie na MŚ wystąpią Polacy?

Oficjalny skład reprezentacji Polski na MŚ w siatkówce 2022 zostanie ogłoszony po Memoriale Wagnera, który odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia w Krakowie. Biorąc jednak pod uwagę, że selekcjoner Nikola Grbić ma do dyspozycji 14 miejsc, na zgrupowaniu w Spale już wyodrębniła się grupa, która niemal na 100% wystąpi na najważniejszej siatkarskiej imprezie. Są to:

Rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz; Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka; Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba; Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek; Libero: Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski.

Na zgrupowaniu w Spale obecni byli także: Jan Firlej, Karol Butryn, Bartosz Bednorz oraz Wilfredo Leon. Z usług trzech pierwszych zrezygnował sam Grbić. Jeśli chodzi o Leona, stwierdzono, że do mistrzostw nie zdąży on złapać odpowiedniej formy (przechodzi rekonwalescencję po operacji kolana). To bardzo duże osłabienie naszej reprezentacji i ogromny pech samego Leona. Siatkarz kubańskiego pochodzenia zdecydował się wybór reprezentacji Polski mając nadzieję na walkę o najwyższe cele. Polsce nie udało się jednak zdobyć medali IO w Pekinie, a z MŚ w siatkówce wyeliminowała go kontuzja.

Terminarz spotkań reprezentacji Polski na MŚ 2022 w siatkówce

Reprezentacja Polski trafiła do dość wymagającej grupy, ale nie powinna mieć problemów z awansem. Walka o pierwsze miejsce najprawdopodobniej rozstrzygnie się między Polską i USA. Bułgaria to uznana marka w europejskiej siatkówce, ale jej akcje w ostatnich latach znacznie osłabły. Z kolei Meksyk jest postrzegany za jeden ze słabszych zespołów na tym turnieju. Terminarz reprezentacji Polski na MŚ w siatkówce 2022 prezentuje się następująco:

  • 08: Polska – Bułgaria
  • 08: Polska – Meksyk
  • 08: Polska – Stany Zjednoczone
Czytaj również:  Typowanie Mundialu 2022 – kto zostanie mistrzem świata?

Naszemu zespołowi sprzyja także terminarz, ponieważ mecz z najsilniejszym rywalem w grupie C Biało-Czerwoni zagrają w ostatniej kolejce fazy grupowej. Wszystkie mecze w grupie C zostaną rozegrane w katowickim Spodku. Zmagania w innych grupach będą się odbywać w Gliwicach oraz Lubljanie.

mś w siatkówce

Główni faworyci do medali na MŚ w 2022

W roli głównego faworyta turnieju bukmacherzy upatrują reprezentację Polski, która będzie mogła liczyć na doping swoich kibiców. Wiemy jednak, że w ostatnich kilku latach Biało-Czerwoni mają duże problemy z odpowiednią mentalnością. Nasi zawodnicy bez wątpienia są w stanie wygrywać ze wszystkimi uczestnikami mistrzostw, ale naszym siatkarzom przytrafiają się niestety bardzo słabe występy, jak chociażby klęska 0:3 przeciwko Stanom Zjednoczonym w lipcowym starciu półfinałowym w Lidze Narodów. Do grona faworytów na MŚ w siatkówce zaliczają się również: Brazylia, Francja oraz Stany Zjednoczone.

Zobacz także