Jak powstają kursy na zakłady sportowe?

Ustalanie kursów bukmacherskich to bardzo odpowiedzialne zadanie, od którego zależą zyski każdej firmy bukmacherskiej. Każda pomyłka na korzyść gracza może oznaczać poważne straty, zwłaszcza, jeśli taki błąd zostanie namierzony, a informacja o nim szybko dotrze do innych typerów. Wielu graczy zastanawia się, jak właściwie powstaje kurs bukmacherski i jak go odczytywać. W tym miejscu powiemy kilka słów o tym, jak powstają kursy bukmacherskie.

Czym właściwie jest kurs bukmacherski i z czego się składa?

Kursy bukmacherskie powstają na podstawie prawdopodobieństwa, z jakim dany scenariusz ma szanse się zrealizować. Im większe prawdopodobieństwo danego wyniku, tym niższy kurs i na odwrót – im mniejsze szanse na trafienie, tym większy kurs. Warto jednak wiedzieć, że na wysokość kursów bukmacherskich nie wpływa wyłącznie prawdopodobieństwo, ale również marża bukmacherska. Jest to różnica pomiędzy kursem adekwatnym do prawdopodobieństwa, a realnym kursem z jakim gracze mogą postawić dane zdarzenie. Zwykle wynosi maksymalnie do kilku procent. Przykład marży? Gdy grają dwa zespoły, które mają idealnie równe szanse na zwycięstwo, kursy oscylując w granicach 1,85 – 1,95. Tymczasem, prawdopodobieństwo 50% to kurs 2,00.

Co dokładnie oznacza kurs bukmacherski?

Na podstawie kursu bukmacherskiego możemy oszacować, w jaki sposób analitycy bukmachera określają prawdopodobieństwo zaistnienia określonego wyniku meczu. W tym celu wystarczy się posłużyć prostym wzorem: 1/kurs x 100% = prawdopodobieństwo. Dla przykładu, kurs 2,00 to 50% szansy, ponieważ 1/2,00 x 100% – 50%. Z kolei kurs 1,10 to ok. 90% szans. A jakim kursem obarczony zostanie zakład z szansą trafienia na poziomie 10%? Będzie to 10,00. Jak już mówiliśmy, na kurs bukmacherski składa się jednak marża bukmachera. Kurs uzyskany na bazie prawdopodobieństwa zostanie nieznacznie pomniejszony, aby uzyskać warunki lepsze dla bukmachera. Przykładowo, kurs 2,00 zostanie obniżony do poziomu 1,85 – 1,95.

Czytaj również:  I liga polska w piłce nożnej i typy na nią

Kto jest odpowiedzialny za ustalanie kursów bukmacherskich?

Fachowca odpowiedzialnego za ustalanie kursów bukmacherskich określamy mianem oddsmakera. Jest to analityk, który bierze na siebie odpowiedzialność nie tylko ustalania kursów wyjściowych, ale również ciągłego monitorowania i zmieniania kursów na podstawie nastawienia graczy. Chodzi o to, aby minimalizować ryzyko strat po stronie bukmachera i maksymalizować zyski.

Wiemy jednak, że każdego dnia w ofercie bukmachera dostępnych jest nawet kilkaset tysięcy zakładów bukmacherskich. Same mecze piłkarskie w prestiżowych rozgrywkach oferują graczom kilkaset różnych zakładów. Firmy bukmacherskie musiałyby zatrudniać tysiące analityków, aby każdy kurs był ustalany ręcznie. W praktyce służą do tego specjalistyczne narzędzia. Bukmacherzy mają dostęp do obszernych baz danych i korzystają z oprogramowania, które ma na podstawie statystyk ustalać prawdopodobieństwo, a następnie obniżać kurs o określoną marżę. Analitycy zajmują się najpopularniejszymi zdarzeniami, które będą obstawiane przez największą liczbę graczy.

Czy zdarzają się błędy w kursach bukmacherskich?

Jak najbardziej! Przy tak obszernej ofercie zakładów bukmacherskich nie ma możliwości zachowania stuprocentowej poprawności wszystkich dostępnych kursów bukmacherskich. Jeśli chodzi o błędy w kursach bukmacherskich, możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze:

  • Przeszacowanie – bukmacher przeszacował prawdopodobieństwo jakiegoś wyniku, przez co kurs jest zbyt niski i nieatrakcyjny dla graczy.
  • Niedoszacowanie – analityk błędnie ocenił prawdopodobieństwo jako niższe, aniżeli jest w istocie. Wysoki kurs oznacza dobrą okazję dla graczy.
  • PALPS – to po prostu błędy wynikające ze złego wpisywania danych. Analityk wstawił przecinek w złym miejscu i zamiast 1,50 wyszedł kurs 15,00. Bukmacherzy mają jednak prawo do unieważniania takich zakładów, dlatego nie warto ich obstawiać, dostrzegając taki błąd.

Graczy interesuje zatem niedoszacowanie, bo to konsekwencją tego błędu jest możliwość obstawienia zakładów bukmacherskich na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Jak sprawdzić, czy kurs bukmacherskich jest opłacalny?

W tym celu wystarczy wykonać przedmeczową analizę. Należy wziąć pod uwagę statystyki i ostatnie wyniki (dostępne są nawet strony, które obliczają na ich podstawie prawdopodobieństwo), jak również inne czynnik, które mogą mieć wpływ na rywalizację: miejsce rozgrywek, pogoda, ewentualne urazy i kontuzje. Na tej podstawie samodzielnie szacujemy prawdopodobieństwo, a następnie stosujemy wzór: kurs bukmacherski x prawdopodobieństwo (zapisane ułamkiem setnym). Wynik powyżej 1 oznacza, że kurs jest zawyżony względem prawdopodobieństwa i opłaca się go obstawić. Tego typu zakłady określamy mianem Value Bets. O ile wyniki 0,9 – 1 możemy uznać za dostatecznie dobre, o tyle kursy z wynikiem poniżej 0,9 można śmiało odrzucić.

Czytaj również:  Jak typować ligę włoską w piłce nożnej?

 

Zobacz także