Jakim składem może wyjść Polska na MŚ w Katarze?

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata pozostały jeszcze nieco ponad dwa miesiące, ale wielu kibiców już teraz zastanawia się nad tym, jak może wyglądać polska reprezentacja skład na pierwsze spotkanie na Mundialu przeciwko reprezentacji Meksyku. Mecz ten zostanie rozegrany 22 listopada. Do tego czasu może zmienić się wiele, w tym, odpukać w niemalowane drewno, kontuzje. Wydaje się jednak, że znamy już kilka pewniaków do gry w pierwszym składzie.

Szczęsny na bramce? A może Skorupski?

Trzy duże imprezy i trzy niezbyt udane. To aktualny dorobek Wojciecha Szczęsnego, który zawsze rozpoczynał w bramce reprezentacji Polski, ale nigdy w niej nie kończył. Na Euro 2012 w pierwszym meczu wyleciał za czerwoną kartkę, na Euro 2016 problemem był uraz, a na MŚ 2018 spisywał się poniżej oczekiwań. W ostatnich dwóch turniejach zmieniał go Łukasz Fabiański. Teraz to niemożliwe, ponieważ doświadczony golkiper zakończył karierę w reprezentacji. Ewentualna słabsza forma Szczęsnego nie powinna być jednak problemem, bo polska reprezentacja skład zawsze może pochwalić się bardzo mocnymi bramkarzami. Najpoważniejszym kandydatem do zastępstwa Szczęsnego jest Łukasz Skorupski, który rozegrał już kilka naprawdę dobrych spotkań. W odwodzie są jeszcze: Bartłomiej Drągowski i Kamil Grabara. Jeden z nich otrzyma trzecie miejsce w kadrze na Mundial.

Kto zagra w obronie reprezentacji Polski?

Liderem naszej defensywy jest Kamil Glik i wciąż ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której polska reprezentacja skład na Mundial nie uwzględniałby go w roli kapitana naszej obrony. Drugim stoperem będzie zapewne Jan Bednarek, ale o swoje powalczą: Marcin Kamiński, Jakub Kiwior i Mateusz Wieteska. Na prawej stronie jest Matty Cash, Robert Gumny i Bartosz Bereszyński, który często grał w kadrze na lewej obronie, co jednak mu nie służyło. Wiele występów na lewej stronie ma na koncie Tymoteusz Puchacz. Alternatywą dla niego może być Kamil Pestka, ale zawodnik Cracovii zmaga się niestety z poważnym urazem, a jego szanse na występ w Mundialu są obecnie niewielkie.

Czytaj również:  Rakow Czestochowa – wszystko na temat klubu

Kogo możemy typować w linii pomocy?

Najwięcej znaków zapytania pojawia się w drugiej linii. W środku od lat etat znajduje Grzegorz Krychowiak, który w formie gra naprawdę dobrze, ale problem w tym, że coraz częściej trafiają mu się też bardzo słabe mecze. Na defensywnym pomocniku widzielibyśmy również Krystiana Bielika, który może wnieść dużo świeżości i młodości. O miejsce w środku pomocy z zadaniami w ofensywne największe szanse ma oczywiście Piotr Zieliński. Rywalizacja na tej pozycji jest zresztą dość duża, ponieważ dochodzą: Karol Linetty, Mateusz Klich, Damian Szymański czy Szymon Żurkowski.

Na lewej stronie pomocy grać może Kamil Jóźwiak, Przemysław Płacheta i Patryk Kun. Mamy jednak nadzieję, że polska reprezentacja skład zawojuje 20-letni Nicola Zalewski, który dobrym występem na Mundialu może mocno ułatwić sobie dalszą karierę. W odwodzie pozostaje również Jakub Kamiński, który także ma dopiero 20 lat. Być może Mundial w Katarze to dobra okazja, aby połączyć sprawdzonych etatowców z nowymi postaciami, które będą decydować o sile kadry w przyszłości. Nieco mniej kandydatów mamy na prawej stronie. Tutaj jednak w rolę wahadłowego wcielać się może Matty Cash, który dobrze łączy zadania defensywne i ofensywne.

Lewandowski i Milik w ataku jak za starych, dobrych czasów?

Wiele wskazuje na to, że nasz wyjściowy skład na Mundialu będzie obejmował dwóch napastników. Jedno miejsce jest zarezerwowane dla kapitana naszej reprezentacji, Roberta Lewandowskiego. Kto będzie mu towarzyszył? W chwili obecnej „pewniakiem” wydaje się Arkadiusz Milik, który dość niespodziewanie w sezonie 2022/2023 reprezentuje barwy Juventusu Turyn i spisuje się naprawdę dobrze! Poza tym, to duet ograny, który zwłaszcza w okresie Euro 2016 prezentował się wyśmienicie. Polska reprezentacja skład w ataku wyglądałby naprawdę imponująco: FC Barcelona i Juventus Turyn. Mamy się czym pochwalić. Do tego dochodzi niezawodny w kadrze Karol Świderski, Adam Buksa oraz ewentualnie Krzysztof Piątek.

Czytaj również:  Ekstraklasa terminarz – które mecze warto obstawiać w najbliższym czasie?

Od czego zależeć będzie polska reprezentacja skład na Mundial?

W drugiej połowie września polska reprezentacja skład zmierzy się w ramach ostatnich meczów Ligi Narodów z Holandią u siebie oraz Walią na wyjeździe. Wiele wskazuje na to, że przed Mundialem w Katarze nasz zespół rozegra jeszcze przynajmniej 2-3 mecze kontrolne. Czesław Michniewicz wykorzysta te spotkania, aby ustalić hierarchę na różnych pozycjach, a także aby przetestować zawodników, którzy aspirują o miejsce w kadrze narodowej.

To właśnie od dyspozycji zawodników w meczach kontrolnych zależeć będzie to, w jakiej jedenastce rozpoczniemy mecz z Meksykiem na Mistrzostwach Świata w Katarze. Stawka jest ogromna, ponieważ biorąc pod uwagę, że naszymi rywalami w grupie są jeszcze Arabia Saudyjska i Argentyna, może się okazać, że to właśnie spotkanie z Meksykiem będzie kluczowe dla ewentualnego awansu. Mamy nadzieję, że skład nominowany do gry zdoła wywalczyć trzy punkty na otwarcie.

Zobacz także