Jak wyglądają zarobki polskich skoczków?

Od wielu lat polscy skoczkowie narciarscy są zaliczani do ścisłej światowej czołówki tej dyscypliny sportu. Jest to sport zimowy o dość małej popularności na świecie, jednak w naszym kraju zyskał ogromną sławę i sympatię wśród szerokiego grona kibiców za sprawą sukcesów Adama Małysza, które miały miejsce jakieś dwie dekady temu. Za jego następcę uznawany jest Kamil Stoch, który również osiągnął wiele sukcesów, ale nie należy zapominać o zawodnikach takich jak Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz o pozostałych osobach, które również reprezentują wysoki poziom. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są zarobki polskich skoczków narciarskich. Okazuje się, że są one uzależnione od wielu elementów składowych i różnych czynników.

Ranking polskich skoczków narciarskich pod względem zarobków

Nikogo raczej nie zdziwi, że największe zarobki pośród polskich skoczków generuje Kamil Stoch. Co prawda ostatni sezon w wykonaniu jego oraz pozostałych zawodników naszej kadry nie był imponujący, jednak sezon wcześniej udało mu się wygrać prestiżowy Turniej Czterech Skoczni oraz osiągnąć duże sukcesy w Pucharze Świata. W przypadku sezonu 2020/2021 zarobki polskich skoczków uzyskane w ramach rozgrywanych konkursów, prezentowały się następująco:

 • Kamil Stoch – 388 065 zł,
 • Dawid Kubacki – 224 680 zł,
 • Piotr Żyła – 210 535 zł,
 • Andrzej Stękała – 102 500 zł,
 • Klemens Murańka – 43 050 zł,
 • Aleksander Zniszczoł – 32 390 zł,
 • Jakub Wolny – 28 290 zł,
 • Paweł Wąsek – 24 190 zł,
 • Maciej Kot – 6 765 zł,
 • Stefan Hula – 820 zł,
 • Tomasz Pilch – 410 zł.
Czytaj również:  Jak poprawnie typować mecze Euro?

Patrząc na ten ranking można zauważyć, że zarobki polskich skoczków, a także zawodników z innych krajów są niczym w porównaniu z dochodami osiąganymi przez piłkarzy. Mamy tutaj jednak do czynienia z dwiema różnymi dyscyplinami sportu charakteryzującymi się ogromną różnicą popularności. Jak na tak niszowy sport, dochody skoczków należy uznać za całkiem przyzwoite.

Zarobki skoczków narciarskich i ich elementy składowe

Oczywiście skoczkowie narciarscy mogą zarabiać pieniądze poprzez uczestnictwo w zawodach sportowych i osiąganie w nich sukcesów, jak również mają wiele możliwości zarabiania poza skocznią. Warto zwrócić uwagę na poniższe elementy składowe ich dochodów.

Miejsca zajmowane w zawodach, turniejach i kwalifikacjach

Pieniądze można zarobić za zajmowanie miejsca w pierwszej 30 każdych zawodów odbywających się w ramach Pucharu Świata. W przypadku pierwszej dziesiątki, dochody prezentują się następująco:

 1. 10 000 CHF
 2. 8000 CHF
 3. 6000 CHF
 4. 5000 CHF
 5. 4500 CHF
 6. 4000 CHF
 7. 3600 CHF
 8. 3200 CHF
 9. 2900 CHF
 10. 2600 CHF

Ciekawostką jest, że zawodnik zajmujący 30 miejsce otrzymuje 1 punkt w klasyfikacji Pucharu Świata i nagrodę w wysokości 100 franków szwajcarskich. Dodatkowo można otrzymać 3000 CHF za wygranie kwalifikacji do konkursu PŚ. W przypadku kwalifikacji do zawodów Turnieju Czterech Skoczni nagroda wynosi 5000 CHF.

Wysokie wyniki w konkursach drużynowych

Pieniądze można również zarabiać w konkursach drużynowych, jednak w tym wypadku pula nagród jest dzielona pomiędzy drużyny, które zajęły miejsca na podium. Pierwsza drużyna otrzymuje 30 000 CHF do podziału na 4 zawodników. Drugie miejsce to nagroda w wysokości 22 000 CHF, a trzecia drużyna musi podzielić się kwotą w wysokości 18 000 CHF.

Sukcesy w turniejach o wyższym prestiżu

Podczas sezonu, do normalnych zawodów Pucharu Świata zaliczane są również konkursy, które składają się na prestiżowe turnieje. Triumf w całym turnieju wiąże się z uzyskaniem następujących nagród:

 • Turniej Czterech Skoczni – 20 000 CHF,
 • Mistrzostwa Świata w Lotach – 30 000 CHF,
 • Turniej Raw Air w Norwegii – 60 000 EUR.
Czytaj również:  Czym jest podwójna szansa u bukmacherów

Oczywiście te i inne podane wyżej kwoty mogą się zmieniać z sezonu na sezon. Trzeba też do nich dołączyć nagrody za Mistrzostwa Świata, Igrzyska Olimpijskie czy też wygraną w klasyfikacji Pucharu Świata. Najlepsi reprezentanci tej dyscypliny sportu są więc w stanie zarobić całkiem pokaźne pieniądze w ramach samych występów i osiąganych sukcesów.

Zarobki polskich skoczków poza pieniędzmi wygranymi na skoczniach

Warto zaznaczyć, że dobre rezultaty na skoczniach pozwalają na zarabianie pieniędzy nie tylko w ramach rozgrywanych zawodów. Najlepsi skoczkowie podpisują prywatne umowy sponsorskie oraz kontrakty reklamowe w ramach, których promują różne usługi w reklamach telewizyjnych, internetowych i nie tylko. Wysokość zarobków w ramach takich umów nie jest jednak znana, ponieważ są one objęte tajemnicą handlową. Z pewnością przynoszą one jednak zadowalające dochody skoczkom, szczególnie w Polsce, czyli w kraju, w którym skoki są (obok piłki nożnej i siatkówki) jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu.

Jak widać zarobki polskich skoczków nie są tak wysokie jak w przypadku piłkarzy lub reprezentantów innych dyscyplin sportu, jednak najlepsi zawodnicy nie powinni mieć powodów do narzekania. Opłaca się ciężko trenować i pracować, aby zostać jednym z najlepszych, tym bardziej, że w przeciwieństwie do kilku innych krajów, w Polsce skoczkowie nie mają zapewnionych stałych pensji od związku. Oczywiście nagrody ulegają zmianie z sezonu na sezon, więc kwoty podane powyżej mogą być wkrótce nieaktualne.

Zobacz także