Jak wyglądają ligi żużlowe i jak je typować?

Kłęby kurzu i zapach paliwa sprawiają, że żużel przyciąga na stadiony taki wielu wiernych fanów. Dynamika tego sportu sprawia, że wielu graczy decyduje się na typowanie właśnie tej dyscypliny. Taką tendencję zauważyli operatorzy zakładów wzajemnych, poszerzając swoją ofertę o coraz to nowe rynki i ligi. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Ci zasady typowania sportu, jakim jest żużel. Ligi i rynki są naprawdę liczne, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę.

żużel ligi

Najważniejsze ligi żużlowe – żużel ligi

Wielbiciele polskiego żużla najchętniej śledzą starcia w ramach Polskiej Ligi Żużlowej PGE Ekstraligi, eWinner 1 Ligi żużlowej oraz 2 Ligi żużlowej. Równie wielu kibiców zbiera się na trybunach i przed telewizorami podczas Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy. Z uwagi na wysokie zainteresowanie tymi spotkaniami, typy na zakłady pojawiają się w ofercie niemal wszystkich bukmacherów, a w przypadku takich operatorów jak eWinner czy LV BET są naprawdę mocno rozbudowane.

Tym co przyciąga graczy za granicą są ligi szwedzka Bauhaus-Ligan, angielska SGB Premiership oraz duńska Metal Speedway League.

Speedway Ekstraliga

Nie da się ukryć, że zdecydowanie największe zainteresowanie wzbudza Polska Speedway Ekstraliga. To właśnie w niej możemy spotkać najlepszych zawodników z całego świata. Przez wielu określana jest mianem żużlowej Ligi Mistrzów. Nie da się ukryć, że dużą rolę odgrywają tutaj pieniądze. Zawodnicy startujący w PGE Ekstralidze mogą liczyć na wysokie kontrakty sponsorskie, które przekładają się na naprawdę wysokie gaże.

eWinner 1 Liga żużlowa

Obecnie jest to druga tuż po ekstralidze klasa rozgrywkowa. Jeździ w niej osiem zespołów, walcząc ze sobą w ramach systemu każdy z każdym mecz i rewanż. Do play-offów awansują zespoły z pozycji 1-4, a najlepsza drużyna awansuje do ekstraligi. Zawodnik z pozycji ósmej spada do II ligi.

Czytaj również:  Zaklady bukmacherskie pilka nozna – gdzie najlepiej obstawiać?

Mniej popularne ligi

Prawdziwi koneserzy z wielkim zainteresowaniem śledzą również starcia lig rosyjskiej, łotewskiej, ukraińskiej, francuskiej, niemieckiej, fińskiej, słoweńskiej, włoskiej czy austriackiej. Jednak z uwagi na znacznie niższe zainteresowanie wśród graczy, tak niszowe ligi dostępne są wyłącznie u wybranych operatorów, a co więcej, liczba rynków jest mocno ograniczona. Jednak z pewnością uda Ci się znaleźć najciekawsze propozycje.

żużel ligi

Jak typować żużel? żużel ligi

Decydując się na typowanie żużla należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, które mogą znacząco wpłynąć na wynik zakładu. Biorąc pod uwagę te wskazówki, z pewnością zwiększysz swoje szanse na odpowiednie rozstrzygnięcie.

Skład drużyn – typując żużel w formule drużynowej musisz zwrócić szczególną uwagę na skład drużyny. Niekiedy na skutek kontuzji, czy konieczności przygotowania się do ważniejszych wydarzeń, w wyścigu nie biorą udziału liderzy, którzy często pełnią rolę swego rodzaju motorów napędowych. W takich sytuacjach pierwotnie zakładany przebieg meczu może się okazać całkowicie inny i tym samym „pewniak” zmieni się w przegrany kupon.

Tor żużlowy – jak w pozostałych dyscyplinach sportowych, również w żużlu wpływ na wynik spotkania może mieć nawierzchnia. Przed przystąpieniem do typowania warto zapoznać się ze statystykami zawodników, biorąc pod uwagę również typ nawierzchni. W zależności od jakości wysypanego żużla, geometrii oraz stanu przygotowanej trasy wynik Twoich faworytów może się okazać odmienny od zakładanego.

Pola startowe – zdaniem ekspertów start z określonego pola startowego może być swego rodzaju handicapem w wyścigu. Każdy z czterech zawodników startuje z innego pola, co wpływa na inne pozycje najazdowe. Aby poznać najświeższe informacje dotyczące pól startowych warto śledzić relacje ze studia.

Pogoda – nie da się ukryć, że w żużlu pogoda odgrywa bardzo istotną rolę, szczególnie w przypadku spotkań na odkrytych stadionach. Nawet niewielka mżawka może wpłynąć na zmianę przyczepności opon, co z kolei może pokrzyżować bieg nawet najlepszych zawodników.

Czytaj również:  Gdzie znaleźć wyniki na żywo CS GO?

Ranga zawodów – choć żaden sportowiec otwarcie się do tego nie przyzna, to w rzeczywistości ranga zawodów znacząco wpływa na jakość rywalizacji. W przypadku najwyższych rangą zawodów można oczekiwać, że zawodnicy dadzą z siebie znacznie więcej, co z pewnością przełoży się na atrakcyjność widowiska.

żużel ligi

Rodzaje zakładów – żużel ligi

Żużel potrafi być nieprzewidywalny. Jednak biorąc pod uwagę określone powyżej czynniki, jesteś w stanie znacząco zwiększyć swoje szanse na wygraną. Chcąc skutecznie typować zakłady bukmacherskie, powinieneś zapoznać się z najpopularniejszymi rynkami:

1X2 – standardowy zakład trzydrogowy na zwycięzcę danego spotkania.

H2H – zakład pojedynkowy między wybranymi zawodnikami, o to, który z nich zgarnie większą liczbę punktów.

Handicap – typowanie czy wybrana drużyna zdobędzie więcej punktów niż wskazał to bukmacher. W tym punkcie warto pamiętać o konieczności sprawdzenia pola startowego zawodników.

Over/under – typowanie czy dany zawodnik lub drużyna zdobędzie więcej czy mniej punktów wskazanych przez bukmachera.

Zakłady długoterminowe – w ramach zakładu typować można zwycięzcę ligi lub turnieju na zakończenie pełnego wydarzenia lub serii spotkań.

Zobacz także