Czy warto obstawiać mecze o niskich kursach?

Wielu początkujących graczy wychodzi z założenia, że warto obstawiać zakłady o niskich kursach (tzw. „pewniaki”) i zarabiać mało, ale za to bezpiecznie. Wynika to z braku doświadczenia i wiedzy o tym, jak faktycznie działają zakłady bukmacherskie. Tacy gracze dość szybko przekonują się o tym, że niskie kursy nie zawsze wchodzą, a jeden błąd może oznaczać stratę nawet w przypadku kilku trafień. Rodzi się zatem pytanie: czy warto obstawiać zakłady z niskimi kursami?

O czym informuje nas kurs bukmacherski?

Zacznijmy od absolutnych podstaw. Kurs bukmacherskich wyznacza ewentualną wygraną z kuponu. Wystarczy pomnożyć stawkę zakładu przez kurs, aby uzyskać EW, czyli ewentualną wygraną. Ale czym właściwie jest kurs bukmacherskich? Składa się na niego przede wszystkim prawdopodobieństwo, z jakim dany wynik ma szanse się spełnić. Duże szanse to niski kurs, a małe szanse to kurs wysoki. Tutaj pomocny przydaje się wzór: 1/kurs x 100%. W ten sposób można sprawdzić prawdopodobieństwo przypisane do kursu. Dla przykładu, 1,10 to 90%, 2,00 to 50%, a 5,00 to 20%. W praktyce kurs jest jeszcze obniżany za sprawą marży bukmachera.

Wielu początkujących graczy wychodzi z założenia, że warto obstawiać duże kwoty to niskie kursy. Teoretycznie, stawiając 100 zł po kursie 1,10 można liczyć na 10 zł z zysku. W Polsce jednak jest to niemożliwe, ponieważ już na starcie gracz traci 12% na podatku od stawki. Powyższe założenie jest błędne. Niskie kursy rzeczywiście wchodzą dość często. Jednak gdy jeden taki zakład nie wejdzie, zazwyczaj oznacza on straty, nawet jeśli trafiliśmy kilka wcześniejszych zakładów.

Czytaj również:  Zaklady bukmacherskie pilka nozna – gdzie najlepiej obstawiać?

Yield w zakładach bukmacherskich

Bardzo pomocnym wskaźnikiem w zakładach bukmacherskich jest Yield. Jest to stosunek wygranych do stawek przeznaczonych na zakłady bukmacherskie. Oblicza się go na podstawie wzoru: [(SW – SS) / SS] x 100%, gdzie SS to suma stawek, a SW to suma wygranych. Dodatki Yield oznacza, że suma wygranych jest wyższa od sumy stawek. To cel, do którego należy dążyć. Z kolei Yield ujemny oznacza, że gracz poniósł stratę, po suma wygranych jest niższa od sumy stawek.

Niskie kursy bardzo często pozwalają nabijać skuteczność, ale skuteczność to wbrew pozorom mały istotny wskaźnik. Weźmy gracza, który obstawił 5 zakładów po 20 PLN po kursie 4,00 i trafił dwa z nich. Skuteczność wynosi raptem 20%, ale wygrana 160 PLN przy sumie stawek 100 zł oznacza zysk na poziomie 60 zł i 60% Yieldu. A teraz gracz, który obstawił 5 zakładów po 20 zł po kursie 1,25 i trafił 3 z nich. Skuteczność 60%, ale przy 100 zł wygrane zaledwie 75, a zatem strata na poziome 25 zł. To pokazuje, że niskie kursy nie zawsze się opłacają, nawet jeśli trafiamy je częściej.

Co to jest Value Bet?

Value Bet, czyli wartościowy zakład to taki, którego kurs jest zawyżony względem szans na trafienie. Bukmacherzy czasami się mylą i nie doszacowują prawdopodobieństwa, czego wynikiem jest właśnie zbyt wysoki kurs. Istnieje prosty sposób na to, aby sprawdzić, czy dany zakład jest opłacalny. Wystarczy na podstawie samodzielnej analizy przedmeczowej określić szanse danego wyniku i zastosować wzór: kurs bukmacherski * prawdopodobieństwo (w formie ułamka setnego). Wyniki powyżej 1 oznaczają, że dany zakład jest wartościowy i opłacalny do obstawienia. To właśnie Value Bet. Jeśli niski kurs spełnia znamiona Value Beta, warto go rozważyć chociażby do zakładu kombinacyjnego.

Czytaj również:  Czym się kierować podczas obstawiania meczu?

Kurs bukmacherski a podatek od stawki

Jak już mówiliśmy, u legalnych bukmacherów w Polsce obowiązuje 12-procentowy podatek od stawki każdego zakładu. Każda stawka jest uszczuplana o 12%. Innymi słowy, jeśli przeznaczysz 100 PLN na obstawienie zakładu, realna stawka to 100 – 12 = 88 zł. Podatek od stawki oznacza, że w przypadku zakładów pojedynczych wszystkie zakłady z kursem poniżej 1,12 oznaczają stratę. A zatem, aby móc w ogóle zarobić na tak niskich kursach, gracz musi je obstawić w zakładzie kombinacyjnym. Jest to zakład zbudowany z kilku selekcji, a iloczyn kursów tych selekcji wyznacza wyższy kurs całkowity. Oczywiście wszystkie zdarzenia na kuponie muszą być trafione, aby kupon przyniósł wygraną.

Czy warto wybierać niskie kursy bukmacherskie?

To zależy. Z całą pewnością nie należy na niskich kursach opierać całej swojej strategii, ponieważ to wcześniej czy później zawsze prowadzi do strat. Niskie kursy poniżej 2,00 oznaczają, że nawet skuteczność powyżej 50% może nie wystarczyć do zanotowania zysku. Do tego dochodzi marża bukmacherska, która dodatkowo obniża kursy bukmacherskie oszacowane na bazie szans. W rezultacie, bazowanie wyłącznie na niskich kursach jest nieopłacalne.

Nie oznacza to jednak, że z niskich kursów należy całkowicie rezygnować. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, zakład powinien być wartościowy, czyli spełniać zasadę Value Bet, którą opisaliśmy powyżej. Po drugie, niskie kursy bardziej opłacają się jako dodatek do zakładu kombinacyjnego, gdzie podwyższą kurs całkowity. Jednak nie należy przesadzać z liczbą zdarzeń, ponieważ każda kolejna selekcja na kuponie oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wygrania.

Zobacz także