Jak grać w zakłady bukmacherskie – Praktyczny poradnik

Każdy gracz chciałby poznać sprawdzoną odpowiedź na pytanie o to, jak grać w zakłady bukmacherskie, aby zagwarantować sobie zysk. W praktyce nie istnieją oczywiście żadne złote środki czy recepty, niemniej jednak, możemy wyróżnić kilka najważniejszych zasad, które w dużej mierze zmniejszają ryzyko poniesienia strat. Poniżej prezentujemy 10 reguł, z pomocą których możesz skutecznie poprawić swoje wyniki w obstawianiu zakładów bukmacherskich.

1.      Nigdy nie obstawiaj zakładów pod wpływem emocji

To najpowszechniejszy błąd popełniany przez wielu typerów. Często obstawiamy drużyny i zawodników, którym kibicujemy, a to sprawia, że jesteśmy mniej obiektywni i bardziej skłonni do popełnienia prostych błędów. Typer, który podchodzi do obstawiania w sposób analityczny powinien być maksymalnie obiektywny i bezstronny, aby nie przegapić czynników, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu rozgrywki. Innym błędem popełnianym pod wpływem emocji jest chęć szybkiego odegrania się po przegranym kuponie. Obstawianie pierwszych z brzegu zdarzeń na pewno nie pomoże z odzyskaniu utraconej kwoty. Na dłuższą metę zawsze prowadzi to do większych strat.

2.      Prawidłowe odczytywanie kursów bukmacherskich

Kursy bukmacherskie w dużej mierze odzwierciedlają prawdopodobieństwo konkretnego wyniku. przykładowo, kurs 1,20 to ok. 83% szansy na wygraną, kurs 2,00 to 50%, natomiast 3,00 to 33%. W praktyce, kursy zawsze są jednak w pewien sposób odchylone od realnego prawdopodobieństwa. Weźmy chociażby mecz tenisa, w którym mierzy się dwóch wyrównanych rywali, a bukmacher daje im równe szanse na wygraną. Takie spotkanie będzie dostępne z kursami 1,85 – 1,95. To wpływ marży bukmacherskiej, która zawsze obniża nieco kurs, dając przewagę bukmacherowi. Niemniej jednak, w serwisach bukmacherskich trafiają się także zawyżone kursy. Wiedząc, jak działają kursy bukmacherskie łatwiej połapać się w tym, które wydarzenia są opłacalne, a które mniej.

3.      Rzetelna i obiektywna analiza przedmeczowa

Wiemy już, że nie istnieje złota odpowiedź na pytanie o to, jak grać w zakłady bukmacherskie, aby zawsze wygrywać. Niemniej jednak, szanse na dobry wynik można zwiększyć poprzez przeprowadzenie rzetelnej analizy meczowej. W jej trakcie należy uwzględnić: ostatnie wyniki spotkań i statystyki, bilans pojedynków bezpośrednich (h2h), specyfikę zawodników lub drużyn, czynniki charakterystyczne dla dyscypliny, doniesienia medialne, a także typy bukmacherskie ze strony innych graczy i ekspertów. Doba analiza meczowa pozwala oszacować prawdopodobieństwo wyniku, a to otwiera nam drogę do stosowania różnych systemów bukmacherskich ukierunkowanych na lepsze wyniki. Tutaj warto wymienić zwłaszcza valuebet, a także kryterium Kelly’ego pomocne przy wyborze stawki.

4.      Naucz się efektywnego zarządzania portfelem

Kapitał, którym dysponujesz na zakładach bukmacherskich jest określany jako bankroll. Stawka każdego zakładu powinna być dostosowana do bankrollu, potencjalnych korzyści, a także ryzyka straty. Istnieje kilka technik dobierania stawki. Zasada płaskiej stawki zakłada wybranie niewielkiej kwoty, która będzie 1-5% całego bankrollu. Następnie stawia się określoną liczbę zakładów (np. 20) po tej samej stawce. Po obstawieniu tych zakładów analizuje się sytuacje i w razie potrzeby zmienia stawkę. Z kolei stawka procentowa zmienia się dynamicznie w zależności od bankrollu, ponieważ gracz zawsze obstawia określony procent kapitału. No i wspomniane już kryterium Kelly’ego. Jeśli zastanawiasz się, jak grać w zakłady bukmacherskie, aby osiągać lepsze wyniki, koniecznie zapoznaj się z tym kryterium i sprawdź wzór, który pozwala dobrać optymalną stawkę do konkretnego wydarzenia.

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

5.      Sprawdź popularne systemy bukmacherskie

Gracz może wybrać jedne z dostępnych systemów bukmacherskich. To prosty sposób, który pozwala uporządkować oraz usystematyzować zakłady bukmacherskie. Na przestrzeni lat pojawiło się kilkadziesiąt różnych systemów, a wiele z nich bazuje na teoriach matematycznych oraz teoriach inwestycyjnych. Nie istnieje oczywiście jeden sprawdzony system, który pokazałby, jak grać w zakłady bukmacherskie i zawsze wygrywać. Wiele systemów pozwala jednak minimalizować straty i mądrze zarządzać kapitałem. Analitycznym graczom możemy polecić zwłaszcza valuebet, czyli wartościowe zakłady, połączone z kryterium Kelly’ego, jako sposób wybierania stawki.

Na pewno warto rozwinąć, czym właściwie jest valuebet, który w tym tekście pojawia się kilka razy. Wartościowy zakład to taki, którego kurs jest dostatecznie wysoki do prawdopodobieństwa wyniku. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób, a mianowicie na podstawie wzoru: Valuebet = p * k, gdzie p to prawdopodobieństwo, a k to kurs bukmacherski. Wynik powyżej 1 oznacza, że zakład jest wartościowy i opłacalny. Prawdopodobieństwo wyniku można oszacować na podstawie rzetelnie przeprowadzonej analizy bukmacherskiej.

Czytaj również:  Słownik bukmacherski - Najbardziej popularne słowa w bukmacherce

6.      Poznaj najważniejsze pojęcia w branży bukmacherskiej

Na początek wiele pojęć stosowanych w branży bukmacherskich może Ci się wydać dziwnych i niezrozumiałych. To całkowicie normalne. Dla samych bukmacherów i doświadczonych graczy pojęcia te są tak oczywiste, że na stałe weszły do słownika bukmacherskiego. Jeśli zatem dopiero zaczynasz swoją przygodę z bukmacherską, poświęć chwilę czasu na to, aby zrozumieć podstawowe pojęcia. Warto sprawdzić, czym jest zakład ako i combi, jak obliczyć valuebet, czym jest cashback i cashout. W naszym serwisie dostępny jest słownik bukmacherski, który pozwoli Ci szybko sprawdzić znacznie najpopularniejszych zwrotów używanych w kontekście zakładów bukmacherskich.

7.      Dobra znajomość różnych rodzajów zakładów bukmacherskich

Oferta zakładów bukmacherskich jest niezwykle rozbudowana i oferuje graczom nawet kilkaset różnorodnych zakładów na najpopularniejsze wydarzenia sportowe. Nie należy ograniczać się jedynie do prostych zakładów, w których typujemy zwycięzcę. Warto bowiem sprawdzić także bardziej zaawansowane zakłady, w których często można znaleźć atrakcyjniejsze kursy. Jest to ważne zwłaszcza z perspektywy osób obstawiających analitycznie i śledzących statystyki.

Do najpopularniejszych zakładów zaliczymy: zakłady na zwycięzcę: dwudrogowe (12) i trzydrogowe (1×2), podwójną szansę, DNB (zakład bez remisu), BTTS (obie drużyny strzelą), zakłady poniżej/powyżej, a także zakłady z handicapem. Wiedzę o przebiegu spotkania możesz wykorzystać obstawiając zakłady na żywo, w których kursy zmieniają się dynamicznie w zależności od sytuacji. Wielu doświadczonych graczy przedkłada zakłady live nad zakłady przedmeczowe, twierdząc, że pozwalają one sprawdzić nastawienie drużyn i zapolować na wyższe kursy.

8.      Umiejętne korzystanie z bonusów i promocji bukmacherskich

Wysoka konkurencja na rynku bukmacherskim oznacza, że gracze mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i promocje, które mają spory wpływ na opłacalność obstawiania. Zacznijmy od promocji powitalnych, w ramach których gracze mogą zgarnąć bonus bez depozytu, premię depozytową, a także zakład bez ryzyka. Do tego dochodzą promocje dla stałych klientów w formie wyższych kursów, zakładów bez podatku, premii do wygranych, darmowych zakładów czy też programów lojalnościowych.

Każda promocja bukmacherska powinna zostać uprzednio sprawdzona w regulaminie. Gracze powinni sprawdzić, jakie są warunki korzystania z promocji, a także, czy bonus jest objęty warunkiem obrotu. W dużej mierze to właśnie warunek obrotu decyduje o tym, czy promocja jest opłacalna. Bonusy o promocje bukmacherskie na pewno mogą pomóc graczom w efektywnym i opłacalnym obstawianiu zakładów, ale należy z nich korzystać rozważnie i z głową.

Czytaj również:  Co oznacza słowo valuebet? Pełne objaśnienie
jak grać w zakłady bukmacherskie

9.      Obstawiaj rozgrywki, którymi się interesujesz

Najlepsze wyniki zawsze osiągają specjaliści w swoim fachu. Czujesz się mocny w lidze włoskiej? A zatem obstawiaj ligę włoską. Systematycznie oglądasz NBA lub NHL? A zatem wybierz te rozgrywki. Jeśli aktualnie oglądasz mecze i śledzisz statystyki, automatycznie wiesz więcej o wszystkich zespołach, ich formie oraz specyfice gry. Jest to jedna z kluczowych wskazówek w aspekcie odpowiedzi na pytanie o to, jak grać w zakłady bukmacherskie i wygrywać. Jeśli wyspecjalizujesz się w danej dziedzinie, łatwiej przyjdzie Ci zrealizowanie rzetelnej analizy przedmeczowej. Łatwiej wychwycisz także zawyżone kursy, które tworzą lepsze warunki do obstawienia zakładu bukmacherskiego.

jak grać w zakłady bukmacherskie

10.  Otwórz się na bardziej egzotyczne rynki i rozgrywki

Najważniejsze rozgrywki sportowe mają pewną wadę – są bacznie obserwowane przez analityków, którzy bardzo dbają o to, aby kursy dostępne na te zdarzenia były korzystne dla bukmachera. Więcej błędów i zawyżonych kursów trafia się natomiast w mniej popularnych sportach i rozgrywkach, gdzie za tworzenie kursów bukmacherskich w dużej mierze odpowiada algorytm, a nie analityk. Dlatego też, w wolnych chwilach możesz rozwijać swoją wiedzę na temat bardziej niszowych sportów lub rozgrywek, np. kameruńskiej piłce nożnej. Na ligach typerów często możemy spotkać graczy, którzy uzyskują bardzo wysoki Yield obstawiając właśnie niszowe sporty. To kolejna cenna wskazówka, dla osób, które zastanawiają się, jak grać w zakłady bukmacherskie, aby poprawić swoje wyniki.

Jak grać w zakłady bukmacherskie i wygrywać?

Wielu graczy od zarania dziejów poszukuje jednej i sprawdzonej odpowiedzi na to pytanie. Jednak złoty środek w tym przypadku nie istnieje, ponieważ gdyby tak było, bukmacherzy szybko przestali by istnieć. Niemniej jednak, bukmacherzy zarabiają przede wszystkim na graczach początkujących i rekreacyjnych, których jest zdecydowanie więcej. To sprawia, że doświadczeni gracze mają nieco większe szanse na zapewnienie sobie korzystnych wyników. Z całą pewnością warto stosować się do powyższego dekalogu, który pozwoli skutecznie zmniejszyć ryzyko poniesienia dużych strat w krótkim czasie. Warto także systematycznie analizować swoje wyniki na podstawie historii kuponów i szukać ewentualnych błędów w celu ich wyeliminowania.

Zobacz także