Czym jest handicap i jak go obstawić?

Handicap to popularny zakład bukmacherski, w którym gracze mogą obstawiać wynik końcowy po dodaniu lub odjęciu wirtualnych punktów jednej z drużyn. W ten sposób można uzyskać wyższy kurs zakładu, co jest przydatne w sytuacji, gdy kurs na faworyta jest bardzo niski. Początkowo, niektóre rodzaje handicapów wydają się nieco skomplikowane, ale w praktyce nie ma się czego obawiać. Handicap to tak naprawdę bardzo prosty i przejrzysty zakład, w którym wystarczy zrozumieć podstawowe założenia.

Jak działa handicap bukmacherski?
Handicap to określenie, które odnosi się do wyrównania szans poprzez stworzenie słabszemu lepszych warunków rywalizacji. Definicja ta dobrze sprawdza się także w kontekście zakładów bukmacherskich. Załóżmy, że gracz obstawia spotkanie Polska – Albania w piłce nożnej. Kurs na Biało-Czerwonych z pewnością nie będzie zbyt wysoki, zwłaszcza, jeśli jest to mecz o stawkę. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z obstawiania reprezentacji Polski. Należy zastanowić się nad tym, jaki może być wynik meczu, a następnie wybrać odpowiedni handicap. Klasyczny handicap może odejmować bramki faworytowi lub po dodawać bramki po stronie underdoga.
W praktyce, w serwisach bukmacherskich można również dodawać bramki faworytowi lub odejmować bramki underdogowi, co oczywiście wpływa na znaczne obniżenie kursów. Jeśli jednak zapowiada się wyrównany mecz i chcemy zwiększyć szanse na zwycięstwo naszego kuponu, wówczas można zastosować taki handicap. Co szczególnie ważne, do dyspozycji graczy pozostaje kilka rodzajów handicapu, co otwiera wszechstronne możliwości przy budowaniu kuponów. Dzielimy je na handicapy europejskie oraz handicapy azjatyckie.
Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie
Rodzaje handicapów bukmacherskich
Handicapy dzielimy na europejskie i azjatyckie. Te pierwsze znajdują zastosowanie jedynie w przypadku dyscyplin, w których wynikiem końcowym może być remis. A zatem są to tradycyjne zakłady trzydrogowe, w których możemy obstawić zwycięstwo gospodarzy (1), remis (x) lub też zwycięstwo gości (2). Ponadto, w handicapie europejskim posługujemy się wyłącznie liczbami całkowitymi.
Handicap azjatycki może być stosowany zarówno w zakładach trzydrogowych, jak również zakładach dwudrogowych, w których nie ma opcji remisu. W handicapach azjatyckich mamy nie tylko liczby całkowite, ale również połówki i ćwiartki (które w praktyce są połączeniem handicapu pojedynczego i handicapu połówkowego). Jeśli obstawiamy handicap azjatycki w meczach, które mogą zakończyć się remisem, wówczas istnieje możliwość zwrotu środków lub połowy kwoty w przypadku remisu. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie zakład wybierze gracz. Poniżej omawiamy wszystkie rodzaje handicapów europejskich oraz azjatyckich.

Handicap europejski
W pierwszej kolejności warto omówić handicap europejski, który jest dużo prostszy w swoich założeniach w porównaniu z „azjanami”. Są to zakłady trzydrogowe 1×2, w których możemy dodać bramki lub punkty w liczbach całkowitych. W ten sposób możemy odjąć lub dodać wirtualne punkty po jednej ze stron, aby uzyskać wyższy kurs bukmacherski. Łatwo to pokazać na kilku przykładach.
- Gracz obstawia zwycięstwo Realu w meczu: Real – Barcelona z handicapem +1 po stronie Barcelony. Aby taki handicap był rozliczony na plus, Real musi wygrać przynajmniej dwoma bramkami, ponieważ zwycięstwo jedną bramką na kuponie będzie rozliczone jako remis.
- Gracz obstawia zwycięstwo Słowacji nad Portugalią z handicapem +2 po stronie Słowacji. Jeśli wygra Słowacja, padnie remis lub Portugalia wygra tylko jedną bramką, kupon jest wygrany.
Zasady działania handicapu europejskiego są zatem bardzo proste. Po prostu stawiamy zakład, w którym do ostatecznego wyniku doliczone zostaną wirtualne punkty. Jeśli po dodaniu tych punktów nasz typ wciąż będzie prawidłowy, wówczas kupon zostanie rozliczony jako wygrany. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, handicap europejski będzie odpowiedni, aby sprawdzić, w jaki sposób działają te rodzaje zakładów.

Handicap azjatycki
W odróżnieniu od handicapu europejskiego, handicap azjatycki to zakłady dwudrogowe, w której wykreślamy opcję remisu. Jeśli po dodaniu wirtualnych punktów mecz zakończy się remisem, wówczas gracz może otrzymać zwrot stawki lub połowę tej kwoty. Wszystko w zależności od tego, jaki zakład wybrał. Handicap azjatycki dzieli się na cztery rodzaje, oto one:
Handicap DNB
Na początek handicap DNB z zerowym wsparciem (0.0). Do wyniku nie doliczamy żadnych wirtualnych punktów i typujemy zwycięzcę. Jeśli mecz zakończy się remisem, gracz otrzyma zwrot stawki. Skrót DNB oznacza: Draw No Bet, czyli Remis – nie ma zakładu. Ten rodzaj handicapu jest popularnie określany jako zakład bez remisu. Jest niezwykle popularny w piłce nożnej, gdy gracze chcą zabezpieczyć swój kupon przed nieoczekiwanym remisem.
Handicap pojedynczy
Jest bardzo zbliżony do handicapu europejskiego, ponieważ wykorzystujemy w nim jedynie liczby całkowite. Wciąż są to jednak zakłady dwudrogowe, w których opcja remisu nie występuje jako wynik końcowy. Co za tym idzie, jeśli gracz wytypuje zwycięstwo drużyny A, a po dodaniu wirtualnych punktów padnie remis, gracz odzyska stawkę zakładu, podobnie, jak w przypadku handicapu DNB.
Handicap połówkowy
Nieco trudniej robi się w handicapie połówkowym, w którym dodajemy pół punktu lub pół bramki. W takiej sytuacji nie ma już opcji remisu, ponieważ zawsze zdecyduje właśnie ta połówka. Załóżmy, że obstawiasz zwycięstwu Realu nad Barceloną dodając Barcelonie +1.5 bramki. Jeśli padnie remis lub Real zwycięży tylko jedną bramką, wówczas kupon będzie przegrany. Aby ten handicap okazał się zwycięski, Real musi wygrać spotkanie przynajmniej dwoma bramkami. Przykładowo, niech będzie to wynik 3 – 1. Po dodaniu handicapu mamy 3 – 2.5, a zatem warunki zakładu są zachowane.
Handicap ćwiartkowy
Na koniec najbardziej skomplikowany handicap, który możemy polecić wszystkim graczom mającym już pewne doświadczenie w obstawianiu zakładów bukmacherskich z handicapem. Jak sama nazwa wskazuje, wynik to ćwiartki. W praktyce jednak, handicap ten nie jest aż tak skomplikowany jak się wydaje. Po prostu obstawiamy w nim dwa handicapy w jednym. Weźmy zwycięstwo Realu nad Barceloną z handicapem +1,25 po stronie Barcelony. W praktyce obstawiamy tu handicap +1,0 oraz +1,50. Jeśli Real wygra tylko jedną bramką, wówczas mamy remis, a gracz odzyska pół stawki (z handicapu +1,0). Jeśli Real wygra dwoma bramkami, handicap jest na plus. Handicap azjatycki dopuszcza jeszcze jedną możliwość: częściową wygraną obliczoną na podstawie wzoru: 1/2 * [(kurs handicapu) * (stawka) – (stawka)]. Taki wariant miałby miejsce, gdybyśmy obstawili zwycięstwo Barcelony z handicapem +0,25 po stronie Barcelony, a mecz zakończyłby się remisem.

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.
W jakich sytuacjach warto obstawiać zakłady z handicapem?
Handicap to idealna opcja dla osób, które chcą obstawić faworyta spotkania, ale kurs na taki wynik jest wyjątkowo niski i nieopłacalny. Wówczas, w obrębie zakładów na handicap można poszukać bardziej opłacalnych zakładów, w których odejmiemy faworytowi punkty lub dodamy je underdogowi. Taki zakład wymaga zatem oszacowania, ile bramek strzeli faworyt oraz rywal, aby obstawić najbardziej prawdopodobny, a zarazem opłacalny handicap. Plusem jest bez wątpienia duża różnorodność zakładów, dzięki czemu, łatwiej jest stworzyć optymalny kupon.
Kolejna sytuacja, w której handicap może się okazać bardzo pomocny, ma miejsce, gdy typujemy, że underdog może sprawić niespodziankę i wygrać lub przynajmniej zremisować spotkanie. Wówczas wystarczy najmniejszy handicap odejmujący punkty faworytowi lub dodający je underdogowi. Szanse takiego zakładu mocno wzrastają, podczas gdy kurs wciąż może być bardzo zadowalający. Handicapy azjatyckie są dobrym rozwiązaniem dla graczy, którzy chcą zabezpieczyć swój zakład przed remisem. Z pomocą niektórych „azjanów” można sobie zapewnić zwrot stawki w przypadku remisu (DNB) lub zminimalizować stratę/uzyskać częściową wygraną (handicap ćwiartkowy).

Jak rozpocząć obstawianie zakładów z handicapem?
W pierwszej kolejności warto pogłębić swoją wiedzę na temat handicapów. Początkującym graczom doradzamy trzymanie się prostych handicapów, czyli europejskiego oraz pojedynczego i DNB w przypadku handicapów azjatyckich. Handicap połówkowy również jest klarowny i przejrzysty, o ile tylko zrozumiemy, w jakim celu dodawane są te połówki. Następnie można przejść do handicapu ćwiartkowego, w którym stawka jest rozdzielana na dwie części – jedna na handicap połówkowy, a druga na handicap pojedynczy. W sieci dostępne są tabele, które pokazują, jak zostanie rozliczony kupon w przypadku konkretnych wyników. Należy pamiętać, że w przypadku handicapu ćwiartkowego zachodzą dwa dodatkowe scenariusze: zwrot połowy stawki oraz częściowa wygrana.
Z całą pewnością warto zapoznać się z działaniem handicapów, zwłaszcza, że w wielu sytuacjach można tu liczyć na opłacalne kursy w stosunku do prawdopodobieństwa wyniku. Handicapy zwiększają także swobodę typowania wyników w spotkaniach, gdy różnice kursu pomiędzy faworytem a underdogiem są naprawdę duże. Z drugiej strony, łatwiej jest także typować spotkania, w których kursy są wyrównane. Jest to zatem bardzo wszechstronny zakład, który doświadczonym typerom daje naprawdę szerokie pole manewru.

Czy handicap to opłacalny zakład bukmacherski?
Handicap zdecydowanie może zaoferować graczom bardzo dobre warunki do obstawienia zakładu. Przez wielu graczy jest to zakład pomijany, a powodem jest błędne wyobrażenie o tym, że zakłady z handicapem są skomplikowane. Owszem, początkowo handicap kojarzy się z czymś złożonym, ale gdy zrozumiemy działanie poszczególnych rodzajów handicapu, szybko przekonamy się o tym, że zakłady te działają w sposób bardzo prosty i przejrzysty. A gdy już zrozumiesz działanie wszystkich handicapów, wówczas z pewnością docenisz szeroki wachlarz możliwości oferowany przez takie zakłady. Zakłady z handicapem oferują swoim klientom wszyscy legalni bukmacherzy w naszym kraju.
Zobacz także

Czy w sieci są dostępne dokładne wyniki typy?
Obstawiając zakłady bukmacherskie jako dokladne wyniki typy nie musimy ograniczać się do typowania zwycięzcy meczu.…

Najlepsze aplikacje bukmacherskie – Która aplikacja jest najlepsza?
Obstawianie zakładów bukmacherskich za pośrednictwem aplikacji mobilnej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim w…

Czym jest handicap azjatycki i jak go obstawić?
Handicap azjatycki często budzi spore obawy ze strony początkujących graczy, którym wydaje się, że jest…

Co oznacza słowo Cash Out u bukmacherów?
Cash Out to jedna z innowacyjnych funkcji dostępnych w nowoczesnych zakładach bukmacherskich. Funkcja ta pojawiła…

Obstawianie meczy aplikacja – jak obstawiać mecze przy pomocy aplikacji bukmacherskich?
Obstawianie zakładów bukmacherskich w aplikacji mobilnej cieszy się coraz większą popularnością. Głównym powodem jest możliwość…

Znaczenie słowa Cashback u bukmacherów
Cashback to bardzo popularna forma promocji na zakładach bukmacherskich. Jest to po prostu zwrot pieniędzy…