Czym jest handicap azjatycki i jak go obstawić?

Handicap azjatycki często budzi spore obawy ze strony początkujących graczy, którym wydaje się, że jest to dość skomplikowany rodzaj zakładów bukmacherskich. Zacznijmy od tego, że handicap azjatycki dzieli się na cztery różne zakłady: DNB, pojedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy. O ile pierwsze dwa są bardzo klarowne i przejrzyste, o tyle dwa kolejne wymagają nieco większej wprawy. Znając jednak definicję i działanie poszczególnych handicapów azjatyckich szybko zrozumiesz, jak duży potencjał posiada ta forma zakładów bukmacherskich.

Co to jest handicap azjatycki?

Na początek kilka słów o tym, czym właściwie jest handicap. Korzystając z definicji słownika PWN możemy stwierdzić, że przewaga to forma wyrównania szans poprzez stworzenie lepszych warunków do rywalizacji słabszej stronie. Jak to się odnosi do zakładów bukmacherskich? Zakłady z handicapem pozwalają odejmować punkty lub bramki po stronie faworyta, a także dodawać je po stronie underdoga. W ten sposób uzyskuje się wyższe kursy bukmacherskie na faworyta meczu. Można także zmniejszyć kurs na faworyta lub underdoga stosując odwrotną technikę – dodając punkty lub gole faworytowi lub odejmować je underdogowi. Taka praktyka jest jednak znacznie rzadsza.

Możemy wyróżnić handicap azjatycki znajdujący zastosowanie w zakładach trzydrogowych, a także handicap azjatycki, który można stosować niemal do wszystkich dyscyplin sportu. Handicap azjatycki jest uznawany za bardziej skomplikowany, ponieważ oprócz liczb całkowitych posiada także połówki i ćwiartki. I choć początkowo zakłady te wydają się mało intuicyjne oraz trudne do zrozumienia, to w praktyce działają na prostych i przejrzystych zasadach. Bez wątpienia warto dowiedzieć się więcej, o tym, czym jest handicap azjatycki, biorąc pod uwagę potencjał oferowany przez ten rodzaj zakładu.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

Czym różni się handicap azjatycki od europejskiego?

Handicap europejski to zakłady trzydrogowe z opcją remisu. Znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku tych dyscyplin sportowych, które mogą zakończyć się remisem, a zatem: piłka nożna, piłka ręczna czy hokej na lodzie. Do wyniku dodajemy lub odejmujemy wyłącznie liczby całkowite. Natomiast handicap azjatycki to zakłady dwudrogowe, w których nie ma opcji remisu. Można je stosować do wszystkich dyscyplin, także do tych, które mogą zakończyć się remisem. W przypadku handicapu azjatyckiego, remis może zakończyć się zwrotem stawki lub połowy kwoty, a nawet częściową wygraną zakładu. Poza liczbami całkowitymi, do wyniku można dodawać także ćwiartki oraz połówki. Daje to znacznie większą swobodę w typowaniu wyników zakładów bukmacherskich.

handicap azjatycki

Rodzaje handicapów azjatyckich

Możemy wyróżnić cztery rodzaje handicapów azjatyckich: DNB, pojedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy. Każdy z nich działa na nieco innych zasadach, ale w gruncie rzeczy są to zasady bardzo przejrzyste. Zaczynając od zakładu DNB i pojedynczego łatwiej jest wytłumaczyć działanie handicapów połówkowych i ćwiartkowych. Dlatego też w takiej kolejności omówimy poszczególne rodzaje. Wymienimy także konkretne przykłady, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak działa dany handicap.

Czytaj również:  Na czym polega zakład bez ryzyka?

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Handicap DNB (zakład bez remisu)

Jest to najprostszy handicap azjatycki określany jako handicap z zerowym wsparciem. Znacznie więcej mówi nam skrót DNB, czyli Draw No Bet. Tłumaczymy to po prostu jako zakład bez ryzyka. W praktyce działa to następująco: typujemy zwycięzcę meczu, ale żadnej ze stron nie dodajemy wirtualnych punktów lub bramek. Jeśli mecz zakończy się remisem, zakład zostanie unieważniony, a Ty otrzymasz zwrot stawki zakładu. Handicap azjatycki DNB jest zatem popularnym sposobem na zabezpieczenie swojego zakładu przed nieoczekiwanym remisem. Znajduje zastosowanie jedynie w dyscyplinach, w których zwycięzcę typujemy na zakładach trzydrogowych z opcją remisu. Tutaj wszystko jest jasne i klarowne, a zatem obędzie się bez przykładów.

Handicap pojedynczy

Zakład pojedynczy polega na dodawaniu lub odejmowaniu od wyniku liczb całkowitych. Tutaj również może wystąpić remis, który będzie skutkował zwrotem stawki. Zazwyczaj dodajemy punkty underdogowi lub odejmujemy je po stronie faworyta, aby uzyskać satysfakcjonujący kurs na wynik, który typujemy. Załóżmy, że gracz wytypuje wynik meczu piłkarskiego pomiędzy Polską a Niemcami. Typ gracza to zwycięstwo Polski, ale przy dodaniu Biało-Czerwonym jednej bramki. Taki Handicap zapiszemy jako zwycięstwo Polski (+1,0). Analogicznie można byłoby postawić np. zwycięstwo Niemiec (-1,0). Skupy się na tym pierwszym typie, czyli Polska (+1,0). Oto możliwe scenariusze:

 • Polska wygrywa spotkanie – kupon jest wygrany.
 • Mecz kończy się remisem – kupon jest wygrany, ponieważ po dodaniu wirtualnej bramki zwycięzcami będą wytypowani przez gracza Biało-Czerwoni.
 • Niemcy wygrywają jedną bramką – zwrot stawki, ponieważ po dodaniu wirtualnego gola Polaków mamy na kuponie remis, którego nie uwzględnia handicap azjatycki.
 • Niemcy wygrywają przynajmniej dwoma bramkami przewagi – kupon jest przegrany.
Czytaj również:  Jaka jest minimalna liczba zdarzeń na kuponie bukmacherskim?

Proste i klarowne. Handicap azjatycki w dużej mierze działa tak samo, jak europejski, tyle tylko, że w przypadku remisu mamy zwrot stawki, a ponadto, można ten handicap zastosować także do tych dyscyplin sportowych, które obstawiamy zakładami dwudrogowymi.

Handicap połówkowy

Przechodzimy do handicapów połówkowych. Jak sama nazwa wskazuje, tutaj do wyniku dodajemy także połówki. Dzięki temu, remis jest opcją całkowicie wykluczoną, bo przecież w prawdziwych rozgrywkach sportowych nie można zdobyć połowy bramki lub punktu (przynajmniej w większości dyscyplin). Posłużmy się powyższym przykładem. Tym razem gracz typuje zwycięstwo Niemiec, tyle, że z handicapem ujemnym -1,5. Oto możliwe scenariusze:

 • Jeśli Polska wygrywa – jest wygrana.
 • Jeżeli Mecz zakończy się remisem – jest wygrana.
 • Niemcy wygrywając jedną bramką – kupon jest przegrany, ponieważ po odjęciu 1,5 od wyniku Niemców zwycięzcami będą Biało-Czerwoni (może się pojawić nieco abstrakcyjny wynik 0 – (-0,5).
 • Niemcy wygrywają przynajmniej dwoma bramkami – kupon jest wygrany, ponieważ po odjęciu 1,5 bramki, Niemcy wciąż będą mieli przynajmniej 0,5 gola przewagi.

Trudne? Absolutnie nie. Wbrew pozorom handicap azjatycki to bardzo prosty zakład. Być może jeszcze w to nie wierzysz, wiedząc, że istnieje taka wariacja, jak handicap ćwiartkowy. Jednak jeżeli rozumiesz już zasady działania handicapu pojedynczego i połówkowego, ćwiartkowy niczym Cię nie zaskoczy!

Handicap ćwiartkowy

Handicap ćwiartkowy to po prostu obstawienie dwóch zakładów w jednym. Stawka zakładu jest dzielona na dwie równe części. Jedna część obstawia handicap pojedynczy, natomiast druga handicap ćwiartkowy. Załóżmy, że gracz typuje zwycięstwo Polski z handicapem +1,25. W praktyce, stawia on handicap pojedynczy +1,0 oraz handicap połówkowy +1,5. Oto możliwe scenariusze:

 • W momencie gdy Polska wygra mecz, kupon jest na plus.
 • Gdy mecz kończy się remisem, kupon jest na plus.
 • Mecz kończy się jednobramkowym zwycięstwem Niemiec – handicap +1,0 sprawia, że na kuponie mamy remis. Gracz odzyskuje pół stawki zakładu. Handicap +1,5 jest wygrany, dzięki czemu, gracz otrzyma kwotę obliczoną według wzoru: 1/2 * [(kurs handicapu) * (stawka) – (stawka)].
 • Jeśli Niemcy wygrają przynajmniej dwoma bramkami, kupon jest na plus.

Tutaj należy wspomnieć jeszcze jeden wariant. Co by było, gdyby gracz obstawił zwycięstwo Niemiec z handicapem -1,25, a mecz zakończył by się zwycięstwem Niemiec jedną bramką? Wówczas, handicap -1,0 kończy się remisem i gracz odzyskuje pół stawki, natomiast handicap -1,5 jest nietrafiony, co oznacza, że druga połowa stawki jest przegrana.

Czytaj również:  Gdzie oglądać słynne już losowanie Ligi Europy – transmisja TV

Kiedy warto obstawiać handicapy azjatyckie?

Handicapy często znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy kursy na zwycięzcę meczu są według nas zbyt niskie. Przykładowo, chcemy obstawić zwycięstwo Polski nad Słowacją, ale niski kurs na Biało-Czerwonych sprawia, że taki typ będzie mało opłacalny. Można zatem postawić zakład na Polskę, której odejmiemy kilka bramek, lub obstawić zwycięstwo Słowacji po dodaniu kilku bramek. W trakcie analizy przedmeczowej warto zatem zastanowić się nad tym, ile bramek realnie mogą zdobyć obie strony, a następnie zastanowić się nad odpowiednim handicapem.

Handicap azjatycki DNB, czyli zakład bez remisu, to prawdopodobnie najczęściej stosowany rodzaj handicapu, który pozwala nam zabezpieczyć swój kupon na wypadek nieprzewidzianego remisu. Być może przewidujesz zwycięstwo underdoga, ale spodziewasz się, że mecz może być bardzo zacięty, bliski remisu? W takiej sytuacji możesz obstawić handicap azjatycki +0,25, +0,5 lub +1,0 na underdoga, aby zwiększyć szanse prawidłowego wytypowania wyniku. Kurs stanie się wtedy niższy, ale w wielu sytuacjach wciąż będzie on bardzo opłacalny.

Zastosowanie handicapu azjatyckiego w różnych dyscyplinach sportu

Handicap azjatycki jest dobry w wypadku każdej dyscypliny. W tym artykule posługiwaliśmy się przykładem piłki nożnej, gdzie można odejmować lub dodawać gole do wyniku końcowego. Tak samo obstawia się chociażby hokej na lodzie czy piłkę ręczną. Z kolei w koszykówce gracze mogą odejmować lub dodawać punkty do wyniku końcowego. Jeszcze inaczej jest w siatkówce czy tenisie, gdzie dodawać lub odejmować można sety. Handicap azjatycki nie znajduje natomiast zastosowania w sportach indywidualnych, np. w sportach walki czy wyścigach.

handicap azjatycki

Czy handicap azjatycki to opłacalny zakład bukmacherski?

Jak najbardziej, handicap azjatycki może być bardzo użytecznym i pomocnym narzędziem w tworzeniu opłacalnego kuponu bukmacherskiego. Wielu graczy unika handicapów. Na powyższych przykładach pokazaliśmy jednak, że handicap azjatycki absolutnie nie jest zakładem skomplikowanym. Wystarczy zrozumieć proste reguły, aby uzmysłowić sobie, jak duży potencjał daje nam taka forma obstawiania zakładów bukmacherskich. Można zacząć od handicapów DNB, pojedynczych i połówkowych, a po nabraniu odrobiny wprawy przetestować także handicapy ćwiartkowe.

Relevant news