Czym jest handicap azjatycki i jak go obstawić?

Handicap azjatycki często budzi spore obawy ze strony początkujących graczy, którym wydaje się, że jest to dość skomplikowany rodzaj zakładów bukmacherskich. Zacznijmy od tego, że handicap azjatycki dzieli się na cztery różne zakłady: DNB, pojedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy. O ile pierwsze dwa są bardzo klarowne i przejrzyste, o tyle dwa kolejne wymagają nieco większej wprawy. Znając jednak definicję i działanie poszczególnych handicapów azjatyckich szybko zrozumiesz, jak duży potencjał posiada ta forma zakładów bukmacherskich.
Co to jest handicap azjatycki?
Na początek kilka słów o tym, czym właściwie jest handicap. Korzystając z definicji słownika PWN możemy stwierdzić, że przewaga to forma wyrównania szans poprzez stworzenie lepszych warunków do rywalizacji słabszej stronie. Jak to się odnosi do zakładów bukmacherskich? Zakłady z handicapem pozwalają odejmować punkty lub bramki po stronie faworyta, a także dodawać je po stronie underdoga. W ten sposób uzyskuje się wyższe kursy bukmacherskie na faworyta meczu. Można także zmniejszyć kurs na faworyta lub underdoga stosując odwrotną technikę – dodając punkty lub gole faworytowi lub odejmować je underdogowi. Taka praktyka jest jednak znacznie rzadsza.
Możemy wyróżnić handicap azjatycki znajdujący zastosowanie w zakładach trzydrogowych. Także handicap azjatycki, który można stosować niemal do wszystkich dyscyplin sportu. Handicap azjatycki jest uznawany za bardziej skomplikowany, ponieważ oprócz liczb całkowitych posiada także połówki i ćwiartki. I choć początkowo zakłady te wydają się mało intuicyjne oraz trudne do zrozumienia. W praktyce działają na prostych i przejrzystych zasadach.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie
Czym różni się handicap azjatycki od europejskiego?
Handicap europejski to zakłady trzydrogowe z opcją remisu. Znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku tych dyscyplin sportowych, które mogą zakończyć się remisem. Zatem: piłka nożna, piłka ręczna czy hokej na lodzie. Do wyniku dodajemy lub odejmujemy wyłącznie liczby całkowite. Natomiast handicap azjatycki to zakłady dwudrogowe, w których nie ma opcji remisu. Można je stosować do wszystkich dyscyplin, także do tych, które mogą zakończyć się remisem. W przypadku handicapu azjatyckiego, remis może zakończyć się zwrotem stawki lub połowy kwoty, a nawet częściową wygraną zakładu. Poza liczbami całkowitymi, do wyniku można dodawać także ćwiartki oraz połówki. Daje to znacznie większą swobodę w typowaniu wyników zakładów bukmacherskich.

Rodzaje handicapów azjatyckich
Możemy wyróżnić cztery rodzaje handicapów azjatyckich: DNB, pojedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy. Każdy z nich działa na nieco innych zasadach, ale w gruncie rzeczy są to zasady bardzo przejrzyste. Zaczynając od zakładu DNB i pojedynczego łatwiej jest wytłumaczyć działanie handicapów połówkowych i ćwiartkowych. Dlatego też w takiej kolejności omówimy poszczególne rodzaje. Wymienimy także konkretne przykłady, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak działa dany handicap.
Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.
Handicap DNB (zakład bez remisu)
Jest to najprostszy handicap azjatycki określany jako handicap z zerowym wsparciem. Znacznie więcej mówi nam skrót DNB, czyli Draw No Bet. Tłumaczymy to po prostu jako zakład bez ryzyka. W praktyce działa to następująco: typujemy zwycięzcę meczu, ale żadnej ze stron nie dodajemy wirtualnych punktów lub bramek. Jeśli mecz zakończy się remisem, zakład zostanie unieważniony, a Ty otrzymasz zwrot stawki zakładu. Handicap azjatycki DNB jest zatem popularnym sposobem na zabezpieczenie swojego zakładu przed nieoczekiwanym remisem. Znajduje zastosowanie jedynie w dyscyplinach, w których zwycięzcę typujemy na zakładach trzydrogowych z opcją remisu. Tutaj wszystko jest jasne i klarowne, a zatem obędzie się bez przykładów.
Handicap pojedynczy
Zakład pojedynczy polega na dodawaniu lub odejmowaniu od wyniku liczb całkowitych. Tutaj również może wystąpić remis, który będzie skutkował zwrotem stawki. Zazwyczaj dodajemy punkty underdogowi lub odejmujemy je po stronie faworyta, aby uzyskać satysfakcjonujący kurs na wynik, który typujemy. Załóżmy, że gracz wytypuje wynik meczu piłkarskiego pomiędzy Polską a Niemcami. Typ gracza to zwycięstwo Polski, ale przy dodaniu Biało-Czerwonym jednej bramki. Taki Handicap zapiszemy jako zwycięstwo Polski (+1,0). Analogicznie można byłoby postawić np. zwycięstwo Niemiec (-1,0). Skupy się na tym pierwszym typie, czyli Polska (+1,0). Oto możliwe scenariusze:
- Polska wygrywa spotkanie – kupon jest wygrany.
- Mecz kończy się remisem – kupon jest wygrany, ponieważ po dodaniu wirtualnej bramki zwycięzcami będą wytypowani przez gracza Biało-Czerwoni.
- Niemcy wygrywają jedną bramką – zwrot stawki, ponieważ po dodaniu wirtualnego gola Polaków mamy na kuponie remis, którego nie uwzględnia handicap azjatycki.
- Niemcy wygrywają przynajmniej dwoma bramkami przewagi – kupon jest przegrany.
Proste i klarowne. Handicap azjatycki w dużej mierze działa tak samo, jak europejski, tyle tylko, że w przypadku remisu mamy zwrot stawki. Ponadto, można ten handicap zastosować także do tych dyscyplin sportowych, które obstawiamy zakładami dwudrogowymi.
Handicap połówkowy
Przechodzimy do handicapów połówkowych. Jak sama nazwa wskazuje, tutaj do wyniku dodajemy także połówki. Dzięki temu, remis jest opcją całkowicie wykluczoną, bo przecież w prawdziwych rozgrywkach sportowych nie można zdobyć połowy bramki lub punktu. Posłużmy się powyższym przykładem. Tym razem gracz typuje zwycięstwo Niemiec, tyle, że z handicapem ujemnym -1,5. Oto możliwe scenariusze:
- Jeśli Polska wygrywa – jest wygrana.
- Jeżeli Mecz zakończy się remisem – jest wygrana.
- Niemcy wygrywając jedną bramką – kupon jest przegrany, ponieważ po odjęciu 1,5 od wyniku Niemców zwycięzcami będą Biało-Czerwoni (może się pojawić nieco abstrakcyjny wynik 0 – (-0,5).
- Niemcy wygrywają przynajmniej dwoma bramkami – kupon jest wygrany, ponieważ po odjęciu 1,5 bramki, Niemcy wciąż będą mieli przynajmniej 0,5 gola przewagi.
Trudne? Absolutnie nie. Wbrew pozorom handicap azjatycki to bardzo prosty zakład. Być może jeszcze w to nie wierzysz, wiedząc, że istnieje taka wariacja, jak handicap ćwiartkowy. Jednak jeżeli rozumiesz już zasady działania handicapu pojedynczego i połówkowego, ćwiartkowy niczym Cię nie zaskoczy!
Handicap ćwiartkowy
Handicap ćwiartkowy to po prostu obstawienie dwóch zakładów w jednym. Stawka zakładu jest dzielona na dwie równe części. Jedna część obstawia handicap pojedynczy, natomiast druga handicap ćwiartkowy. Załóżmy, że gracz typuje zwycięstwo Polski z handicapem +1,25. W praktyce, stawia on handicap pojedynczy +1,0 oraz handicap połówkowy +1,5. Oto możliwe scenariusze:
- W momencie gdy Polska wygra mecz, kupon jest na plus.
- Gdy mecz kończy się remisem, kupon jest na plus.
- Mecz kończy się jednobramkowym zwycięstwem Niemiec – handicap +1,0 sprawia, że na kuponie mamy remis. Gracz odzyskuje pół stawki zakładu. Handicap +1,5 jest wygrany, dzięki czemu, gracz otrzyma kwotę obliczoną według wzoru: 1/2 * [(kurs handicapu) * (stawka) – (stawka)].
- Jeśli Niemcy wygrają przynajmniej dwoma bramkami, kupon jest na plus.
Tutaj należy wspomnieć jeszcze jeden wariant. Co by było, gdyby gracz obstawił zwycięstwo Niemiec z handicapem -1,25, a mecz zakończył by się zwycięstwem Niemiec jedną bramką? Wówczas, handicap -1,0 kończy się remisem i gracz odzyskuje pół stawki, natomiast handicap -1,5 jest nietrafiony, co oznacza, że druga połowa stawki jest przegrana.

Kiedy warto obstawiać handicapy azjatyckie?
Handicapy często znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy kursy na zwycięzcę meczu są według nas zbyt niskie. Przykładowo, chcemy obstawić zwycięstwo Polski nad Słowacją, ale niski kurs na Biało-Czerwonych sprawia, że taki typ będzie mało opłacalny. Można zatem postawić zakład na Polskę, której odejmiemy kilka bramek, lub obstawić zwycięstwo Słowacji po dodaniu kilku bramek. W trakcie analizy przedmeczowej warto zatem zastanowić się nad tym, ile bramek realnie mogą zdobyć obie strony, a następnie zastanowić się nad odpowiednim handicapem.
Handicap azjatycki DNB, czyli zakład bez remisu, to prawdopodobnie najczęściej stosowany rodzaj handicapu, który pozwala nam zabezpieczyć swój kupon na wypadek nieprzewidzianego remisu. Być może przewidujesz zwycięstwo underdoga, ale spodziewasz się, że mecz może być bardzo zacięty, bliski remisu? W takiej sytuacji możesz obstawić handicap azjatycki +0,25, +0,5 lub +1,0 na underdoga, aby zwiększyć szanse prawidłowego wytypowania wyniku. Kurs stanie się wtedy niższy, ale w wielu sytuacjach wciąż będzie on bardzo opłacalny.
Zastosowanie handicapu azjatyckiego w różnych dyscyplinach sportu
Handicap azjatycki jest dobry w wypadku każdej dyscypliny. W tym artykule posługiwaliśmy się przykładem piłki nożnej, gdzie można odejmować lub dodawać gole do wyniku końcowego. Tak samo obstawia się chociażby hokej na lodzie czy piłkę ręczną. Z kolei w koszykówce gracze mogą odejmować lub dodawać punkty do wyniku końcowego. Jeszcze inaczej jest w siatkówce czy tenisie, gdzie dodawać lub odejmować można sety. Handicap azjatycki nie znajduje natomiast zastosowania w sportach indywidualnych, np. w sportach walki czy wyścigach.

Czy handicap azjatycki to opłacalny zakład bukmacherski?
Jak najbardziej, handicap azjatycki może być bardzo użytecznym i pomocnym narzędziem w tworzeniu opłacalnego kuponu bukmacherskiego. Wielu graczy unika handicapów. Na powyższych przykładach pokazaliśmy jednak, że handicap azjatycki absolutnie nie jest zakładem skomplikowanym. Wystarczy zrozumieć proste reguły, aby uzmysłowić sobie, jak duży potencjał daje nam taka forma obstawiania zakładów bukmacherskich. Można zacząć od handicapów DNB, pojedynczych i połówkowych, a po nabraniu odrobiny wprawy przetestować także handicapy ćwiartkowe.
W świecie zakładów bukmacherskich pojawia się duża grupa opcji do gry, które mogą znacznie zminimalizować ryzyko. Wśród takich na pewno powinien pojawić się zakład bez ryzyka, podwójna szansa, ale także handicap azjatycki, który jest tematem głównym naszego artykułu. Z niego dowiemy się, jak duży wpływ może mieć ta opcja na gracza i jak bardzo może ona mu pomóc.
Co to jest handicap azjatycki?
Handicap azjatycki jest to opcja, z której na pewno mogą skorzystać wszyscy gracze, a ta pojawić się może niemal w każdej dyscyplinie. Oczywiście pewna część, a zwłaszcza początkujący obawiają się gry w ten sposób i czasami wolą wybrać czyste zwycięstwo bądź podwójną szansę. Oczywiście popularne azjany mogą odstraszyć z powodu posiadania w swojej ofercie połówek bądź ćwiartek, co może sprawić, że są one trudniejsze do odczytania, ale w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, bowiem nie ma tutaj możliwości remisów, system nie posiada w sobie całych liczb i to w zasadzie wszystko.
Weźmy zatem dwa przykłady, jeden na zakład ujemny, drugi zaś dodatni na podstawie jednego spotkania, które odbędzie się w marcu w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. San Marino zagra z Irlandią Północną w 1 kolejce.
Kurs na wygraną gości z Wysp Brytyjskich, że wygrają co najmniej 3 bramkami (a więc typ -2.5) wynosi 1.60. Zatem od wartości gości odejmujemy -2.5 goli i Irlandia Północna musi ten wynik przekroczyć. Wydaje się, że nie będzie z tym problemu.
Podobnie jest w drugą stronę. Załóżmy, że na to spotkanie gracz wybierze handicap azjatycki w stronę gospodarzy o wartości +3.5, a więc przed spotkaniem dodajemy do stanu San Marino +3.5 goli i mogą oni w tym przypadku przegrać różnicą maksymalnie 3 bramek.
Zatem ten zakład nie musi tylko ułatwiać gry i zminimalizować ryzyko, ale w przypadku zbyt niskiego kursu na faworyta, jak będzie w przypadku powyższego spotkania i przykładów w nim podanych, ma go podwyższyć i sprawić, że będzie nieco trudniej i będzie spora dawka emocji.
Remis = zwrot?
W przypadku handicapu azjatyckiego niemożliwa jest opcja wystąpienia remisu, ponieważ mamy do czynienia tylko i wyłącznie z zakładami dwudrogowymi. Czy oznacza to jednak, że jeśli pojawi się remis to gracz otrzymuje zwrot?
To na pewno jeden z minusów, aczkolwiek jest to i tak spore ułatwienie względem handicapu europejskiego, gdzie ten remis występuje i tam taki przypadek powoduje porażkę. Sami zatem stwierdźcie, co jest tutaj lepsze.
Rodzaje handicapów azjatyckich
Opcji obstawiania zakładów azjatyckich jest kilka, aczkolwiek nie różnią się one od siebie aż tak bardzo. Warto jednak je rozróżnić, by w przyszłości nie popełnić żadnego błędu.
Zacznijmy od handicapu, który określa się jako typowy DNB, a więc remis nie ma zakładu. W tym przypadku obie drużyny startują z takim samym stanem i tutaj nikomu nie odejmujemy ani nie dodajemy żadnej wartości, zaś o całości decyduje sam wynik spotkania, czyli ilość strzelonych bramek.
W handicapie azjatyckim można uwzględnić także całe kwoty, a więc przykładowo +1.0 bądź -1.0. Tutaj także nie występuje remis, ale mamy do czynienia z pewną różnicą. Jeśli dodajemy do konta drużyny jedną bramkę, wówczas zaczyna ona, oczywiście wirtualnie od prowadzenia 1:0. Wówczas drużyna przeciwna musi zdobyć 2 bramki, ale żeby zakład okazał się trafny dla drużyny gospodarzy musi ona jednak wygrać lub zremisować, a więc działa to niemal identycznie, jak podwójna szansa. Podobnie jest w drugą stronę, jeśli od stanu konta drugiej drużyny odejmiemy bramkę. Musi ona wygrać różnicą co najmniej 2 bramek. Tylko takie rozstrzygnięcie, bądź wygrana wyższą różnicą bramek daje korzyść. Wygrana 1 bramką oznacza zwrot stawki, bądź remis bądź wygrana drugiej ekipy oznacza w tym przypadku porażkę dla gracza.
Handicap z połówkami
O handicapach z połówkami, a więc +0.5, czy -2.5 już mówiliśmy na przykładzie spotkania San Marino z Irlandią Północną, więc nie będziemy przytaczać tego drugi raz, stąd też od razu przechodzimy do kolejnego przykładu, którym są ćwiartki. Warto tylko wspomnieć, że w przeciwieństwie do powyżej podanych przykładów w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zwrotem, gdyż w piłce nożnej, czy też innym sporcie niemożliwe jest wystąpienie połowy gola w jedną bądź drugą stronę.
Tutaj mamy już nieco bardziej skomplikowaną sprawę. Mamy tu do czynienia z połączeniem zarówno handicapu połówkowego, jak i całościowego. Uwzględnijmy to na konkretnym przykładzie rozpoczynając od jednej ćwiartki dodatniej. Stawiamy zatem na drużynę gospodarzy, która nie jest gospodarzem handicap +1.25 i tutaj możemy otrzymać całość wygranej, zwrot bądź połowę stawki lub też możemy przegrać. Jakie są warianty?
- Jeśli okaże się na koniec meczu, że gospodarze wygrali lub zremisowali kupon jest wygrany
- Jeśli drużyna gospodarzy przegra różnicą maksymalnie 1 bramki wówczas następuje jednocześnie zwrot połowy stawki, a także zysk w postaci 50% wygranej. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z handicapem całościowym (+1.0), co oznacza zwrot, zaś z drugiej handicap połówkowy (+1.5), co oznacza wygraną. Wszystko łączy się w całość, więc w tym przypadku takie rozwiązanie
- Kupon może zakończyć się jednak porażką, jeśli drużyna przyjezdna wygra różnicą co najmniej 2 bramek
Przykład:
Teraz warto uwzględnić co w przypadku, gdy ten sam handicap, a więc -1.25 stawiamy w drugą stronę.
- Jeśli drużyna gości wygra różnicą co najmniej 2 bramek wówczas kupon jest wygrany
- Kupon może być przegrany tylko w połowie. Sytuacja jest analogiczna jak w przykładzie powyżej. Zwrot połowy stawki, ponieważ mamy do czynienia z handicapem całościowym (-1.0), jeśli goście wygrają różnicą jednej bramki. Utrata połowy stawki, ponieważ mamy również handicap połówkowy (-1.5), a zatem jest to porażka, ponieważ mamy do czynienia z różnicą wygranej 1 golem
- Porażka całości stawki, jeśli drużynie gości nie uda się wygrać, a spotkanie zakończy się remisem bądź porażką przyjezdnych
Bardzo podobnie będzie, jeśli zagramy na 0.75, czy też 1.75, jednak również i te opcje opiszemy poniżej.
Zaczniemy od +0.75, a więc tutaj wygrana dla gracza jest tylko w przypadku, jeśli dana drużyna wygra lub też zremisuje. Jeśli zaś nie uda się im osiągnąć takiego wyniku wówczas oznacza to porażkę.
Handicap -0.75 oznacza, że dana drużyna musi swoje spotkanie wygrać różnicą co najmniej 2 bramek. Jeśli wygra ona różnicą dokładnie 1 to wówczas gracz na swoje konto otrzymuje 50% zwrotu stawki. aś 50% oznacza dla niego wygraną.
Podobnie jest, jeśli chodzi o wartość nieco wyższą, to znaczy +1.75. Jeśli drużyna wygra, zremisuje, bądź przegra mecz dokładnie różnicą 1 gola wówczas gracz wygrywa. Jeśli dojdzie do sytuacji, że drużyna przegra różnicą 2 bramek to otrzymuje on 50% zwrotu. Druga połowa to porażka. Jeśli porażka będzie wyższa wówczas oznacza to porażkę.
Handicap -1.75 to sytuacja analogiczna. Jeśli drużyna wygra różnicą 3 bramek wówczas następuje wygrana całości stawki, zaś jeśli różnicą tylko 2. Wówczas gracz wygrywa połowę stawki, połowa oznacza zwrot.
Handicap azjatycki a handicap europejski
Oczywiście te dwie nazwy to zupełnie co innego, ale gracze, którzy mają mniej doświadczenia mogą łatwo jedno z drugim pomylić. Wystarczy raptem sprawdzić, ile do wyboru jest możliwości. W przypadku dwóch mamy do czynienia z handicapem azjatyckim, czyli ten, o którym mówimy w artykule. Trzy zdarzenia to handicap europejski, tam występuje remis. Wydaje się, że nic trudnego, wystarczy zapamiętać tylko tyle i pomyłka jest wówczas niemożliwa. Oczywiście należy być bardzo uważnym, ponieważ w przypadku polskich bukmacherów mogą występować bardzo podobne nazwy, na przykład HE bądź HA. Jest to nic innego jak skróty od nazw. Potraficie je odczytać?
Warto jednak zauważyć pewne różnice w przypadku obstawiania tego samego zakładu. Jeśli na dane spotkanie piłki nożnej obstawimy handicap -1.0 w kierunku gospodarzy, a spotkanie zakończy się wynikiem 2:1 to jedno rozwiązanie, daje nam zwrot (wiadome już chyba które), natomiast drugie oznacza porażkę. Wygraną daje tylko wygrana różnicą 2 bramek, natomiast remis bądź porażka gospodarzy daje porażkę w obu przypadkach.
Czy warto korzystać z azjanów?
Oczywiście jak widać na przykładzie ćwiartek, aby ogarnąć temat i nie popełniać błędów warto mieć pewne obycie z grą (bądź dokładnie przeczytać ten artykuł), by wiedzieć o co chodzi. Jeśli dany zakład jest niezrozumiały, zazwyczaj nad danym zakładem może pojawić się mały pytajnik, który może być pewnym wyjaśnieniem, co ułatwi wybór graczowi.
Oczywiście polscy bukmacherzy zazwyczaj oferują bonusy na start dla nowych graczy. Niektórzy również rozdają darmowe środki z różnych okazji, więc to wydaje się być najlepsza opcja do tego, aby przetestować tę opcję. Tak naprawdę handicap, niezależnie od tego, który (azjatycki czy europejski) nie jest w sumie niczym strasznym dla graczy. Dlatego po nabraniu pewnej wprawy w tym temacie polecamy o wiele częstsze korzystanie z tej opcji zakładów.
Zobacz także

Czy w sieci są dostępne dokładne wyniki typy?
Obstawiając zakłady bukmacherskie jako dokladne wyniki typy nie musimy ograniczać się do typowania zwycięzcy meczu.…

Najlepsze aplikacje bukmacherskie – Która aplikacja jest najlepsza?
Obstawianie zakładów bukmacherskich za pośrednictwem aplikacji mobilnej niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim w…

Co oznacza słowo Cash Out u bukmacherów?
Cash Out to jedna z innowacyjnych funkcji dostępnych w nowoczesnych zakładach bukmacherskich. Funkcja ta pojawiła…

Obstawianie meczy aplikacja – jak obstawiać mecze przy pomocy aplikacji bukmacherskich?
Obstawianie zakładów bukmacherskich w aplikacji mobilnej cieszy się coraz większą popularnością. Głównym powodem jest możliwość…

Znaczenie słowa Cashback u bukmacherów
Cashback to bardzo popularna forma promocji na zakładach bukmacherskich. Jest to po prostu zwrot pieniędzy…

Co oznacza słowo valuebet? Pełne objaśnienie
Typerzy pragnący poprawić swoje wyniki na zakładach bukmacherskich powinni jak najszybciej zapoznać się z pojęciem…