Ekstraklasa terminarz – które mecze warto obstawiać w najbliższym czasie?

Ekstraklasa terminarz to obecnie najwyższe rangą rozgrywki piłki nożnej mężczyzn w Polsce, toczące się na szczeblu centralnym. Historia tych rozgrywek sięga aż 1926 roku, kiedy to rozgrywki startowały pod nazwą Liga. Później, w latach 1948-2008 przybrały nazwę I liga, by ostatecznie przyjęły nazwę Ekstraklasa.

Jako cykliczne wydarzenie, rozgrywane co roku, Ekstraklasa terminarz stale gromadzi przed telewizorami i na trybunach setki tysięcy wiernych kibiców, którzy z wypiekami na twarzy podziwiają zmagania piłkarzy o tytuł Mistrza Polski. Obecnie jesteśmy na etapie 15 kolejki. Jak kształtuje się terminarz kolejnych wydarzeń oraz które mecze warto typować w bieżącym sezonie ligowym?

Ekstraklasa terminarz

Piętnasta kolejka meczów w ramach polskiej Ekstraklasy rozpoczęła się 28 października 2022 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostaną 31 października. Przed nami jeszcze zmagania Zagłębia Lublin z Cracovią, Lechii ze Stalą Mielec, Lecha z Rakowem oraz Radomiaka z Wartą.

Szesnasta kolejka rozpocznie się w nadchodzący piątek – 4 listopada 2022 roku i potrwa jak zawsze do końca weekendu, czyli do niedzieli 6 listopada. W trakcie 16 kolejki zawalczą ze sobą:

 • Stal Mielec i Zagłębie Lublin,
 • Legia Warszawa i Lechia Gdańsk
 • Piast i Warta,
 • Cracovia i Jagiellonia,
 • Pogoń i Górnik Zabrze,
 • Raków i Wisła Płock,
 • Miedź i Śląsk Wrocław,
 • Widzew i Radomiak,
 • Lech i Korona.

W trakcie siedemnastej już kolejki zaplanowanych zostało dziewięć kolejnych meczów, które rozgrywane będą od 11 listopada do 13 listopada. Wówczas na murawie spotkają się takie drużyny jak:

 • Warta i Stal Mielec,
 • Wisła Płock i Cracovia,
 • Korona i Widzew,
 • Górnik Zabrze i Miedź,
 • Jagiellonia i Lech,
 • Zagłębie Lublin i Raków,
 • Radomiak i Pogoń,
 • Lechia i Piast,
 • Śląsk i Legia.

Po rozegraniu siedemnastej kolejki zaplanowana została przerwa świąteczna, a do kolejnej rywalizacji piłkarze staną dopiero pod koniec stycznia 2023 roku.

Czytaj również:  Sprawdź nasze typy Betis Alaves

Które mecze warto typować w Ekstraklasie?

W polskiej Ekstraklasie dało się zauważyć, że piłkarze zdecydowanie lepiej czują się podczas grania na własnym boisku. Nie możemy przy tym nie zauważyć, że poziom rywalizacji w naszej rodzimej Ekstraklasie jest mocno wyrównany. Na tle pozostałych klubów wyróżniają się zwykle tylko Legia, Lech i dwa lub trzy inne kluby. Właśnie dlatego atut własnego boiska jest tak istotny. Może się okazać, że drużyna, która w klasyfikacji końcowej znajduje się nieznacznie niżej, podczas meczu rozgrywanego na własnym boisku, pokona swojego lepszego rywala.

Nie bez znaczenia są w tym miejscu również statystyki. Jak wykazują ostatnie dane, aż 44% wszystkich spotkań kończyło się wygraną gospodarzy, podczas gdy zaledwie 28% meczów wygrywali goście. Remisy utrzymują się na poziomie 24-28%.

Podczas nadchodzących spotkań warto wziąć pod uwagę szczególnie mecz zaplanowany na 4 listopada 2022 roku o godzinie 20:30 między Legią Warszawą a Lechią. Legioniści zajmują obecnie drugą pozycję w klasyfikacji ogólnej, z 28 punktami, zdobytymi w 8 wygranych spotkaniach i 4 remisach. Tymczasem Lechia znajduje się na drugiej pozycji, ale od końca. Po 13 rozegranych meczach może się pochwalić zaledwie 3 zwycięstwami i 2 remisami. Podczas tego spotkania wygrana Legii wydaje się być wręcz pewna. Warto wobec tego zdecydować się na zakład na liczbę bramek, typując powyżej 2,5 gola, lub postawić na kupon AKO, dobierając inne zdarzenie, które podniesie wartość kuponu.

Kolejnym meczem z nadchodzącej kolejki, który warto wziąć pod uwagę jest spotkanie Pogoni Szczecin z Górnikiem Zabrze. Tutaj ponownie spotkają się ze sobą kluby, które dzieli przepaść, jeśli chodzi o zdobyte punkty. Pogoń ma ich obecnie na swoim koncie aż 26, podczas gdy Górnik Zabrze zdobył dotychczas zaledwie 17, przy tylko jednym meczu do wyrównania. Typując zakłady na to spotkanie warto pamiętać, że w Pogoni gra Kamil Grosicki, który tylko na tym etapie zdobył dla swojej drużyny już 6 bramek. Co przy wyraźnie słabej obronie Górnika Zabrze (piłkarze dali sobie strzelić aż 22 gole, przy 21 trafionych), może dać spore pole do popisu piłkarzom z Pogoni.

Czytaj również:  Żużlowe Grand Prix Polski – zapowiedź wydarzenia

W tym meczu warto więc wziąć pod uwagę w szczególności zakłady na liczbę bramek, typując nawet powyżej 3 goli. Możemy przypuszczać, że jeżeli dotychczasowy skład obu drużyn nie ulegnie zmianie, to piłkarze zaprezentują nam prawdziwe widowisko.

Jeśli z kolei planujesz typować zakłady na liczbę kartek, powinieneś zwrócić uwagę na spotkania, w których walczy Jagiellonia. Obecnie to właśnie ich piłkarze zdobyli najwięcej kartek. Na pierwszej pozycji znajduje się Bogdan Tiru z liczbą 8 żółtych kartek, z kolei klasyfikację zamyka Nene z 6 kartkami. Co ciekawe, to również zawodnicy z Jagiellonii zdobyli obecnie 2 czerwone kartki, w tym wcześniej wspomniany Nene i Andrzej Trubeha. Niestety agresywna gra Jagiellonii nie przekłada się na wyniki ze spotkań. Obecnie piłkarze tego klubu zajmują 11 pozycję, a przy 15 rozegranych meczach wygrali zaledwie 4 razy i 6 razy dzielili punkty z rywalami. Co więcej przy 24 strzelonych bramkach, dali sobie wbić aż 23 gole.

Zobacz także