Czy klubowe mistrzostwa świata jeszcze powrócą?

Międzynarodowe rozgrywki klubowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród szerokiego grona kibiców czy też ekspertów piłkarskich, a także osób, które trudnią się typowaniem różnych wydarzeń sportowych u legalnych bukmacherów prowadzących działalność w naszym kraju. Do grona prestiżowych rozgrywek zaliczyć można na przykład Ligę Mistrzów, Ligę Europy czy też Copa Libertadores. Okazuje się, że międzynarodowe rozgrywki klubowe dotyczą nie tylko rywalizacji w obrębie konkretnego kontynentu (np. Liga Mistrzów w Europie, Copa Libertadores w Ameryce Południowej, Azjatycka Liga Mistrzów, itp.). Istnieją bowiem specjalne rozgrywki, w których udział biorą najlepsze kluby z poszczególnych kontynentów. Chodzi tutaj oczywiście o klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Podstawowe informacje na temat klubowych mistrzostw świata

Wspomniane wyżej piłkarskie klubowe mistrzostwa świata stanowią kontynuację pucharu interkontynentalnego. Udział w tym turnieju bierze siedem zespołów piłkarskich, do grona których zaliczają się następujące ekipy:

 • Zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA,
 • Zwycięzca Copa Libertadores,
 • Zwycięzca Afrykańskiej Ligi Mistrzów,
 • Zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF,
 • Zwycięzca Ligi Mistrzów OFC,
 • Zwycięzca Azjatyckiej Ligi Mistrzów,
 • Mistrz kraju będącego organizatorem klubowych mistrzostw świata.

Warto dodać, że system rozgrywek jest uzależniony od strefy, z której pochodzą dane drużyny. Zespoły z Europy i Ameryki Południowej (Liga Mistrzów UEFA i Copa Libertadores) rozpoczynają turniej od półfinału, a ekipy ze strefy afrykańskiej, azjatyckiej i północnoamerykańskiej zaczynają rywalizację od 1/4 finału. Jeśli chodzi o przedstawicieli gospodarzy oraz zwycięzców Ligi Mistrzów strefy Oceanii to pomiędzy tymi ekipami rozgrywany jest mecz play-off, którego stawką jest uczestnictwo w ćwierćfinale. Łącznie w turnieju rozgrywanych jest 8 spotkań. O zwycięstwie oczywiście decyduje mecz finałowy, ale oprócz tego rozgrywane są mecze o 3 i 5 miejsce.

Czytaj również:  Zapowiedź US Open 2022

Czy klubowe mistrzostwa świata jeszcze się odbędą?

Wielu kibiców i ekspertów zastanawia się nad tym czy klubowe mistrzostwa świata jeszcze zostaną rozegrane. Zwykle turnieje takie mają miejsce w okresie zimowym, ale w roku 2022 ich rozegranie uniemożliwia Mundial w Katarze. Warto jednak dodać, że władze FIFA poinformowały opinię publiczną o tym, że planowane jest rozgrywanie kolejnych turniejów i wyłanianie ich gospodarzy w następnych latach i sezonach.

Dotychczasowi zwycięzcy klubowych mistrzostw świata

Od 2000 roku w klubowych turniejach mających na celu wyłonienie mistrza świata, wygrywały zespoły z Europy lub Ameryki Południowej. Lista dotychczasowych zwycięzców prezentuje się następująco:

 • Real Madryt – 4 zwycięstwa,
 • FC Barcelona – 3 zwycięstwa,
 • Corinthians Paulista, Bayern Monachium – 2 zwycięstwa,
 • Sao Paulo, Internacional, AC Milan, Manchester United, Inter Mediolan, Liverpool, Chelsea – 1 zwycięstwo.

Na podstawie powyższych informacji można zauważyć, że tylko reprezentanci dwóch kontynentów osiągali końcowy triumf w klubowych mistrzostwach świata. 14 razy po trofeum sięgały kluby z federacji UEFA (Europa), a cztery razy najlepsze były drużyny z federacji Conmebol (Ameryka Południowa).

Jeśli chodzi o osiągnięcia w klubowych mistrzostwach świata, według państw to wyglądają one następująco:

 • Hiszpania – 7 zwycięstw i 1 przegrany finał,
 • Brazylia – 4-5,
 • Anglia – 3-2,
 • Niemcy, Włochy – 2-0,
 • Argentyna – 0-4,
 • Ekwador, Demokratyczna Republika Konga, Maroko, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk – 0-1.

klubowe mistrzostwa świata

Obstawianie klubowych mistrzostw świata

Okazuje się, że klubowe mistrzostwa świata są nie lada gratką dla kibiców piłkarskich, ale również dla osób, które zajmują się obstawianiem wydarzeń sportowych. Podczas każdego turnieju legalni bukmacherzy posiadają wiele ciekawych ofert dotyczących tych rozgrywek. W ramach takich mistrzostw można obstawiać następujące wydarzenia:

 • Zwycięzca turnieju – warto dokonać analizy formy poszczególnych drużyn na krótko przed rozgrywkami, aby zwiększyć swoje szanse na trafne wytypowanie. Najbardziej prawdopodobne jest oczywiście zwycięstwo ekipy z Europy, ale nie należy lekceważyć drużyn z innych kontynentów, szczególnie z Ameryki Południowej.
 • Zwycięstwa w poszczególnych meczach – standard, jeśli chodzi o typowanie wydarzeń sportowych. Można typować również remisy do 90 minuty lub razem z dogrywką, a także istnieje możliwość typowania drużyny, która wywalczy awans, niezależnie od tego czy osiągnie ten sukces po 90 minutach czy też po rzutach karnych.
 • Inne ciekawe typy – podobnie jak w innych rozgrywkach piłkarskich, również w klubowych mistrzostwach świata można obstawiać liczbę bramek w meczu, to czy obie drużyny strzelą przynajmniej jedną bramkę, liczbę rzutów rożnych, kartki, itp.
Czytaj również:  Ligowy pewniak wrażeń, czyli Burnley kontra Chelsea typy

Mecze klubowych mistrzostw świata można obstawiać w punktach stacjonarnych, a także u legalnych bukmacherów internetowych prowadzących działalność w naszym kraju. Ofert jest bardzo wiele, dlatego warto skorzystać z porad innych, bardziej doświadczonych osób lub użyć specjalnych rankingów i porównywarek firm bukmacherskich.

Zobacz także