Trzy najpopularniejsze systemy bukmacherskie

Wielu graczy szuka sposobu na zmniejszenie ryzyka poniesienia dużych strat na zakładach bukmacherskich. Zwłaszcza po kilku spektakularnych przegranych nachodzi nas ochota na nieco większą rozwagę i kontrolę tego, co dzieje się na kuponach. Wówczas wielu graczy decyduje się na system bukmacherski, który ma uporządkować obstawianie zakładów. Poniżej omówimy trzy najpopularniejsze systemy bukmacherskie stosowane przez graczy.

System 1: Płaska stawka

Płaska stawka to jeden z najprostszych systemów bukmacherskich, które warto poznać na początek. Chodzi to wybór stałej stawki, za którą zawierane będą kolejne zakłady bukmacherskie, niezależnie od tego, czy okażą się one trafione czy przegrane. Punktem wyjścia jest ustalenie kapitału, jakim będzie dysponował gracz na początku drogi. Następnie, na podstawie dostępnego kapitału dobiera się stałą stawkę, a jej wysokość to zazwyczaj 1 – 5% kapitału w zależności od budżetu. W przypadku dużego budżetu można sobie pozwolić na niższy procent, dla przykładu – przy kapitale 2000 PLN na start, 1% to już 20 zł. Przy nieco mniejszym kapitale warto wybrać nieco większy wskaźnik procentowy.

Warto też sprawdzić, ile zakładów będziemy w stanie postawić przy wybranej stawce. Jeśli dysponujesz kapitałem 1000 PLN i zdecydujesz się na stawkę w wysokości 2%, czyli 20 zł na każdy kupon, przy zachowaniu tego systemu będzie Cię na stać na zawarcie 50 zakładów bukmacherskich. Płaską stawkę można łatwo przekształcić w stawkę uzależnioną od kapitału. W tej modyfikacji za każdym razem dobieramy kwotę w zależności od tego, jakim kapitałem dysponujemy. Dzięki temu, po każdej przegranej możemy zmniejszyć stawkę, a po każdej wygranej zwiększyć ją.

Czytaj również:  Darmowe pieniądze za rejestrację 2022 – Superbet

System 2: Stawka modulowana

Stawka modulowana opiera się na bardzo zbliżonych zasadach, co stawka płaska, ale jest od niej nieco bardziej skomplikowana. Zaczynamy jednak od identycznego punktu wyjścia, a zatem ustalamy, jaki jest nasz budżet początkowy na grę, a także ustalamy stawkę bazową, która mieści się w przedziale 1 – 5% kapitału. Jednakże uzyskaną stawkę bazową dzielimy na jednostki, zwykle co 10%. Weźmy powyższy przykład budżetu 1000 zł i stawki 2% czyli 20 zł. Stawkę bazową dzielimy na: 2 zł, 4 zł, 6 zł, 8 zł, 10 zł, 12 zł, 14 zł, 16 zł, 18 zł i 20 zł.

Kluczem do sukcesu w tym systemie jest umiejętne określanie prawdopodobieństwa, z jakim mecz może się zakończyć określonym wynikiem. Im większa pewność zakładu, tym większa stawka. Reasumując, „pewniaki” możesz postawić za pełną stawkę bazową, czyli 20 zł. Jeśli jednak uważasz, że dany wynik ma 50-60% szans, wówczas postaw zakład za 10, 12 lub 14 zł. Niższe stawki można sobie pozostawić na zakłady kombinacyjne, w których prawdopodobieństwo trafienia jest niższe, ale wyższy kurs całkowity oznacza, że ewentualna wygrana nawet przy niższej stawce może być spora.

System 3: Systemy oparte na progresji

Niegdyś progresje bukmacherskie wiodły prym wśród początkujących graczy, którzy chcieli zyskać pewność, że ich przygoda z bukmacherką zakończy się zyskiem. Było to oczywiście założenie błędne, ponieważ żaden system takiej gwarancji nie daje. Graczy przekonywały jednak proste założenia progresji. Ustala się tutaj kapitał początkowy, a następnie stawkę wyjściową, która nie powinna być większa niż 1-3% kapitału. Po wygranym zakładzie gracz kontynuuje obstawianie z tą samą stawką. W przypadku przegranej gracz stawia zakład za dwa razy większą kwotę, aby w przypadku wygranej odrobić straty. Kurs całkowity kuponów nie może być niższy, niż 2,00.

Czytaj również:  Propozycje typerskie na mecze Lakers NBA

I faktycznie, nawet po kilku przegranych, wygrany zakład rekompensował straty i pozwalał wyjść niewielki plus. Wady? Stawka w progresjach rośnie naprawdę szybko i istnieje spore ryzyko, że zwyczajnie zabraknie kapitału do kontynuacji tego systemu, a to oznacza duże straty w krótkim czasie. Ponadto, każde zdarzenie sportowe jest od siebie niezależne i nie można tak po prostu zakładać, że po kilku przegranych w końcu trafimy. Na podstawie progresji prostej powstało wiele innych systemów bazujących na podobnych zasadach, np. Labouchere, d’Alembert czy Fibonacci.

Który system bukmacherski jest najlepszy?

Wybór optymalnego systemu bukmacherskiego w dużej mierze zależy od tego, jak dużym kapitałem dysponujesz, a także, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować. Najczęściej wykorzystywana jest stawka modulowana i stawka płaska. Oba te systemy są bardzo proste do wdrożenia i pozwalają zachować większą kontrolę nad budżetem. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, dobrym rozwiązaniem może być system oparty na kryterium Kelly’ego. W tym przypadku optymalną stawkę zawsze dobiera się na podstawie prawdopodobieństwa wyniku.

Podsumowując najpopularniejsze systemy bukmacherskie warto również zaznaczyć, że nie istnieją systemy, które dawałyby 100% pewności zysku. Dany system ma wprowadzić do obstawiania pewną konsekwencję oraz porządek, co zapobiega obstawianiu pod wpływem emocji, a także zmniejsza ryzyko utraty całego kapitału w krótkim czasie. A zatem, wyżej wymienione systemy bukmacherskie na pewno mogą poprawić Twoje wyniki na obstawianiu zakładów, ale nie dają takiej pewności.

Zobacz także