Analizy i typy bukmacherskie – Jak przygotować własną analizę meczów?

Rzetelne analizy i typy bukmacherskie mogą znacznie poprawić wyniki osiągane przez gracza. Na ich podstawie łatwiej jest wyselekcjonować zakłady warte obstawienia, jak również te, których nie warto obstawiać ze względu na niski kurs i zbyt duże ryzyko poniesienia strat. Wykonanie analizy przedmeczowej pozwala również oszacować prawdopodobieństwo konkretnego wyniku, a to jest niezbędne przy niektórych strategiach, takich jak obstawianie valuebet czy dobieranie stawki według kryterium Kelly’ego. Jak przygotować dobrą analizę?

Jakich korzyści dostarcza nam analiza bukmacherska?

Z pomocą rzetelnej i obiektywnej analizy meczowej można realnie ocenić szanse na konkretne wyniki. W teorii, o prawdopodobieństwie wyniku informują nas kursy bukmacherskie, jednak w dużej mierze są one niedokładne, a ponadto obarczone marżą bukmacherską, która czasami bardzo mocno przekłamuje faktyczne prawdopodobieństwo. Dlatego warto bazować na własnych analizach, które pozwolą dużo precyzyjniej ocenić szanse na dany wynik. Prawdopodobieństwo wyrażone w formie liczbowej posłuży nam do sprawdzenia realnej wartości zakładu.

Tu warto wytłumaczyć pojęcie valuebet, czyli wartościowego zakładu. Wystarczy wykonać proste obliczenie według wzoru: kurs bukmacherski * prawdopodobieństwo wyniku, aby sprawdzić wartość zakładu. Wynik powyżej 1 oznacza, że zakład jest wartościowy, natomiast zakłady z wynikiem poniżej 1 można sobie odpuścić. Ponadto, prawdopodobieństwo wyniku wykorzystuje się także w kryterium Kelly’ego, które pozwala dobrać stawkę pod kątem budżetu, ewentualnych korzyści i ryzyka straty.

Przeczytaj od naszej redakcji aktualne: Superbet opinie

O czym informują nas kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski to liczbowe ukazanie prawdopodobieństwa wyniku. Strona z niższym kursem jest określana mianem faworyta, natomiast strona z wyższym – underdogiem. W teorii, 90% szans to kurs 1,10, 66% to kurs 1,50, natomiast 50% to kurs 2,00. W praktyce jednak, kursy bukmacherskie są niedokładne, ponieważ algorytm oblicza je na podstawie statystyk i suchych liczb, nie biorąc pod uwagę istotnych aspektów. Kursy są także moderowane przez wykwalifikowanych analityków, którzy często konstruują je w takie sposób, aby zachęcić gracza do typowania konkretnego wyniku, który być może wcale nie jest tak prawdopodobny, jak wskazują na to kursy.

Czytaj również:  Hiszpańska liga – które drużyny warto obstawiać w tej lidzie?

Do tego dochodzi marża bukmacherska, czyli pewne odchylenie od faktycznego prawdopodobieństwa. Równe szanse powinno się zapisywać kursem 2,00, ale jak doskonale wiemy, w serwisie bukmacherskim spotkamy się zazwyczaj z typami na poziomie 1,85 – 1,95. Tu najłatwiej możemy ocenić wysokość marży bukmacherskiej, która ma zapewnić bukmacherowi zyski w perspektywie długoterminowej. Dobre analizy i typy bukmacherskie pomogą nam sprawdzić realną wartość zakładu i odpowiedzieć na pytanie, czy proponowany kurs jest opłacalny.

Polecamy nasz TOP artykuł gdzie znajdziesz najlepsze aplikacje bukmacherskie.

Jak przygotować własną analizę przedmeczową?

Przygotowanie własnej analizy początkowo może zająć nawet pół godziny. Z czasem gracz nabiera większego doświadczenia i jest w stanie w ciągu kilku minut ocenić zdarzenie. Pomaga obstawianie tych rozgrywek, które na bieżąco obserwujemy. Rzetelne analizy i typy bukmacherskie powinny obejmować następujące czynniki:

  • Statystyki i wyniki w ostatnich meczach,
  • Bilans spotkań bezpośrednich (H2H),
  • Analizy i typy bukmacherskie ze strony ekspertów oraz innych graczy,
  • Doniesienia medialne,
  • Czynniki typowe dla konkretnej dyscypliny lub rozgrywek.

Zwłaszcza ostatni z wymienionych aspektów wymaga dobrej wiedzy i znajomości dyscypliny. Najlepszym przykładem jest tenis, w którym ogromną rolę odgrywa nawierzchnia kortów, na których toczy się spotkanie. Znaczenie mają także warunki pogodowe. Wiedząc, jak różne niuanse wpływają na grę, łatwiej jest oszacować szanse na zwycięstwo konkretnej drużyny lub zawodnika.

Analiza statystyk i ostatnich wyników

Na początek należy przeanalizować wyniki odnoszone przez drużynę lub zawodnika w ostatnim czasie. Na podstawie tych wyników możemy określić formę, w jakiej znajduje się zawodnik. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, czy w ostatnich spotkaniach strona toczyła rywalizację z teoretycznie słabszym, wyrównanymi czy mocniejszymi rywalami. Do tego dochodzi obszerny dział statystyk, który zainteresuje zwłaszcza tych graczy, którzy mają klarowny pomysł na swój zakład, np. chcą obstawić liczbę bramek, jaka padnie w meczu piłkarskim. Wiedząc, ile goli średnio strzelają i tracą oba zespoły można łatwiej oszacować wynik oraz liczbę bramek. W sieci dostępne są strony korzystające z algorytmu, który na podstawie tych statystyk oblicza prawdopodobieństwo konkretnych wyników. W ten sposób analizy i typy bukmacherskie można przygotować dużo szybciej.

analizy i typy bukmacherskie

Bilans spotkań bezpośrednich

Analizując szanse obu zespołów lub zawodników koniecznie należy sprawdzić bilans bezpośrednich spotkań, czyli tzw. head to head (H2H). Specyfika gry określonych zespołów może sprawiać, że rozkład wyników w ich spotkaniach może być bardzo charakterystyczny. Być może teoretyczny faworyt częściej przegrywa mecze z tym rywalem i wynika to właśnie ze specyfiki gry? Jeśli jest to pierwsze spotkanie drużyn lub zawodników, wówczas w analizie H2H zawsze można poszukać rywali, którzy charakterystyką gry przypominają następnego rywala.

Czytaj również:  Gdzie znaleźć wyniki na żywo CS GO?

Czynniki charakterystyczne dla danej dyscypliny

Dobra znajomość dyscypliny pozwala graczom wskazać charakterystyczne czynniki, które mają największy wpływ na przebieg rywalizacji. W sportach drużynowych będzie to rola gospodarz/gość, która często ma ogromne znaczenie w kontekście spotkań wyrównanych zespołów. Duże znaczenie mają również podróże, które trzeba pokonać na mecz wyjazdowy. W sportach walki kluczową kwestią jest specyfika prowadzenia walki przez konkretnego zawodnika. W ten sposób łatwiej ocenić szanse na nokaut lub zakończenie walki na pełnym dystansie. Mnóstwo niuansów wpływa na wyniki w tenisie. Liczy się tutaj: nawierzchnia kortu, czynniki atmosferyczne, wykorzystywane piłki, dyspozycja dnia, a także ranga i prestiż turnieju.

analizy i typy bukmacherskie

Doniesienia medialne

Opracowując własną analizę przedmeczową należy zwrócić uwagę także na doniesienia medialne, które informują nas o dyspozycji obu stron. Możemy natrafić na pogłoski o kontuzjach lub napiętych relacjach z trenerem. To wszystko może mieć wpływ na przebieg nadchodzącej rywalizacji. To kolejny czynnik, który łatwiej przeanalizować, gdy na bieżąco śledzisz i interesujesz się wybranymi rozgrywkami. Analizy i typy bukmacherskie na piłkę nożną bardzo często uwzględniają także skład obu drużyn. Wszelkie rotacje mogą świadczyć o nastawieniu obu zespołów. Składy są zwykle podawane do wiadomości na kilkadziesiąt minut przed meczem, dzięki czemu, można je uwzględnić w analizie i finalnie odpowiedzieć na pytanie, czy interesujący nas zakład jest opłacalny.

Analizy ekspertów i typy bukmacherskie innych graczy

Warto wziąć pod uwagę także przewidywania ze strony ekspertów oraz innych gracz. Głównie powinniśmy kierować się swoimi odczuciami, ale nie zawadzi zestawić ich z analizami wykonanymi przez innych typerów. Warto sugerować się jedynie typami popartymi argumentami, gdyż to one wnoszą realność wartość do dyskusji. Możesz sprawdzić, co kieruje graczem obstawiającym konkretny wynik meczu i uwzględnić jego argumenty w swojej analizie, bądź też stwierdzić, że są one błędne.

Dostęp do informacji w dobie XXI wieku jest po prostu nieograniczony. Weźmy liczne grupy w social mediach zajmujące się typowaniem wyników spotkań. Do tego dochodzą liczne kanały sportowe dostępne chociażby na Youtube, gdzie również można sprawdzić przewidywania ekspertów. Analizy i typy bukmacherskie innych graczy będą dobrym zwieńczeniem Twojej analizy i pozwolą podjąć definitywną decyzję w kwestii obstawianego zakładu.

Czytaj również:  Superbet promocja - Bonus na start w Superbet

Jak zwiększyć trafność własnych analiz?

Z jednej strony warto obstawiać rozgrywki, którymi się interesujemy i które na bieżąco obserwujemy, ponieważ pomaga to poszerzać wiedzę potrzebną do rzetelnej analizy. Z drugiej jednak strony nie należy obstawiać meczów drużyn i zawodników, którym kibicujemy, ponieważ w ten sposób łatwiej o popełnienie błędów wynikających z braku obiektywizmu. Dobra analiza meczowa powinna być wykonana przez bezstronnego typera, który nie faworyzuje żadnej ze strony już przed meczem.

Do tego dochodzi błąd poznawczy wynikający z naszych indywidualnych przekonań oraz oczekiwań, co do wyniku. Jeśli zatem wykonujesz analizę pod kątem konkretnego zakładu, prawdopodobnie od razu zasiadasz do takiej analizy z pewnymi przewidywaniami. W takich sytuacjach warto od oszacowanego prawdopodobieństwa odjąć te 5%, które mogliśmy dodać właśnie ze względu na nasze oczekiwania. Analizy i typy bukmacherskie bez wątpienia wymagają nieco wprawy, ale typerzy dość szybko są wstanie rozwinąć swoje umiejętności i skuteczniej typować wyniki spotkań.

analizy i typy bukmacherskie

Dlaczego warto tworzyć własne analizy i typy bukmacherskie?

Jest to propozycja dla wszystkich graczy, którzy pragną poprawić wyniki odnoszone na zakładach bukmacherskich. Rzetelna analiza ułatwia typowanie na chłodno oraz dobieranie stawki na podstawie ryzyka straty. Oczywiście nawet najlepsze analizy i typy bukmacherskie nie dają gwarancji zysku, ale z pewnością obniżają ryzyko poniesienia dotkliwych strat w krótkim czasie. Jednocześnie, dobra analiza bukmacherska jest podstawą do oszacowania prawdopodobieństwa wyniku, a to jest z kolei niezbędne w wielu strategiach opartych na valuebet czy stawkowanie według kryterium Kelly’ego.

Z dystansem należy natomiast podchodzić do typów bukmacherskich innych graczy i ekspertów. Warto kierować się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami, zakładając, że każdy typer i ekspert może być w błędzie. Analizy i typy bukmacherskie nie są natomiast niezbędne w przypadku graczy, którzy obstawiają zakłady bukmacherskie rekreacyjne, aby cieszyć się większymi emocjami w trakcie oglądania spotkań. W tej sytuacji można bazować na swoich sympatiach oraz intuicji. Analizy są natomiast wskazane wszystkim tym graczom, którzy chcą, aby zgadzały się także wyniki finansowe.  

Zobacz także